Kertokaas nyt joku että mitä tai minkälaista lisäarvoa ovat saaneet Venäjän rajavaltiot, nykyiset Nato sotilasliittomaat itselleen tuhatvuotisista Venäjäsodista? Paitsi miljoonittain kaatuneita sotilaita esim. Afganistanissa, Virossa, Suomessa. Paljonko on ollut Suomelle hyötyä siitä että Venäläiset ovat ampuneet 100 000 Suomalaista kiväärillä päähän? Haluatko itse tulla ryssän tappamaksi?
NATOMAISSA EI SODITA.
Osaako joku vastata tähän?
NATOMAISSA EI SODITA.
Osaako joku vastata tähän?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Muiksi torvelo avaat toisen samansisältöisen keskustelun? Eikö ensimmäisen vastaukset miellyttäneet?
Jos nyt aloitetaan Suomesta. Suomi oli sodassa 2. maailmansodassa eikä se sota liittybnyt millään tavalla Natoon. Sodissa kaatui 86.000 suomalaista ja useampi sata tuhatta venäläistä. Kuolinsyitä löytyi toki runsaammin kuin tuo 'ammuttiin kiväärillä päähän'. Ilmeisesti tietomääräsi ovat rajalliset ja sotket asioita.
Afganistanista tunnut unohtavan Neuvostoliiton oman sotaretken, jossa kaatui liki 20.000 sotilasta? Sekään ei liittynyt mitenkään Natoon.
Venäjän kanssa ei ole sodittu tuhatta vuotta eikä Nato ole sen kanssa sotinut laisinkaan. Siinäpä on se hyöty: kun on Natossa ei joudu sotiin!
Koko olemassaolonsa aikana Nato on käynyt vain kaksi sotaa:
- Kosovon sota
- Libyan ilmsota
Ja voitollisia olivat molemmat.
Eli siinä sinulle vastausta.
Jatkossa: käytä jo avattua keskustelua! Ei tarvitse avata uutta. Olitko taas pillerihuuruissa?
Sekoileva Nato vastustaja keksii aina vain älyttömämpiä avauksia. Surullista että Vastustamiselle ei löydy edes asia perusteita kun pitää jauhaa p...a joka asiasta.
Natokannattaja tekee vastaavan asiasisällöltään vastakkaisen kysymyksen kuin mitä aikaisemmin tehty avaus on. Aikaisemmassa avauksessa viitataan Natosodissa kaatuneisiin kun taas tässä avauksessa Venäjän rajavaltioiden Venäjäsodissa kaatuneisiin.
Eli kysymys natovastustajille. Mitä lisäarvoa Venäjän rajanaapurit saavat siitä että joutuvat natoon kuulumattomina käymään sadan vuoden välein verisiä Venäjäsotia miljoonauhrein.
Rauhan Natoon kuuluvat saavat elää rauhassa.
Osaako joku natovastustaja vastata tähän? Miksi haluat sotia Venäjä Venäjä Venäjän kanssa?
"Osaako joku natovastustaja vastata tähän? Miksi haluat sotia Venäjä Venäjä Venäjän kanssa?"
En halua sotia Venäjä Venäjä Venäjän kanssa.
Enkä Afganistan Afganistan Afganistanin kanssa.
Taas nato kummoinen jauhaa p...a lopeta jo..
NATOssa kuolee eniten sotilaitamaailmassa.
NATO myös tappaa eniten siviilejä maailmassa.
NATO myöskäyttää eniten rahaa siihen, että ei saa mitään aikaiseksi muutakuin tuhoa kun ei voita sotia.
EU:ssa homma on vihdoin hiffattu niin, että EU alkaa syksyllä panostamaan EU:n omaan NATOsta riippumattomaan puolustukseen.
"NATOssa kuolee eniten sotilaitamaailmassa."
Omituista? Käynnissä kun ei ole yhtään sellaista sotaa, jossa Nato olisi järjestönä mukana? Yksittäisiä Natoon kuuluvia maita on toki mukana esim. Afganistanissa, mutta ei se silti siitä Nato-sotaa tee!
"NATO myös tappaa eniten siviilejä maailmassa."
Omituista? Käynnissä kun ei ole yhtään sellaista sotaa, jossa Nato olisi järjestönä mukana? Yksittäisiä Natoon kuuluvia maita on toki mukana esim. Afganistanissa, mutta ei se silti siitä Nato-sotaa tee!
"NATO myöskäyttää eniten rahaa siihen, että ei saa mitään aikaiseksi muutakuin tuhoa kun ei voita sotia."
Omituista? Käynnissä kun ei ole yhtään sellaista sotaa, jossa Nato olisi järjestönä mukana? Yksittäisiä Natoon kuuluvia maita on toki mukana esim. Afganistanissa, mutta ei se silti siitä Nato-sotaa tee!
Molemmat järjestönä käymänsä sodat (Kosovo ja Libya) Nato on voittanut!
"EU:ssa homma on vihdoin hiffattu niin, että EU alkaa syksyllä panostamaan EU:n omaan NATOsta riippumattomaan puolustukseen. "
Itse asiassa ei ole, sillä EU:lla ei ole itsellään minkäänlaista armeijaa. >Jos sellainen muodostetaan niin se koostuu jäsenmaiden kansallisista armeijoista. Suurin osa jäsenmaista kuuluu Natoon ja niiden kansalliset armeijat sinä haukut täällä päivittäin?
Olet melkoinen tuuliviiri?
Paulille hesaan yksi kysymys. Kertokaas Pauli. Kumpi oli ensin. Kana vai muna.
Kysymys itsellesi: kumpi meni ensin? Mulkku vai tolkku?