1. Jumala solmi liiton Abrahamin kanssa ja kasvatti hänestä itselleen oman kansan (1 Moos 15). Tälle kansalle annettiin Mooseksen laki ja vain tämä kansa, Israel, oli Jumalan omaisuuskansa (2 Moos 19:3-5). Kaikki muut kansat palvelivat epäjumalia, vain Israel oikeaa Jumalaa. Kaikki Jumalan lupaukset kuuluivat pelkästään Israelille. Tosin yhden kansan valinta merkitsi sitä, että Jumala lähestyi kaikkia kansoja (2. Moos. 19:5-6).
2. Israel oli jatkuvasti kapinassa Jumalaa vastaan. Jumala rankaisi sitä, mutta armahti taas kansaansa ja lähetti sen pariin profeettoja. Profeetat saarnasivat parannusta ja ennustivat tulevasta Kristus-kuninkaasta, joka pystyttäisi todellisen valtakunnan.
3. Kun Kristus saapui maailmaan, Jumalan oma kansa hylkäsi hänet ja vaati hänet ristille. Näin toteutui kuitenkin Jumalan salattu suunnitelma syntien sovituksesta Golgatan ristillä (Jes 53).
Kun Jeesus oli noussut kuolleista, hän lähetti apostolit tekemään "kaikki kansat hänen opetuslapsikseen" (Matt 28:18-20). Nyt siis Jumala lähestyi kaikkia kansoja, ei vain omaa Israeliansa.
4. Mikä on Israelin asema nyt? Tärkein raamatunkohta on Room 9-11. Opimme kolme kohtaa:
Israel, mikä se on?
34
130
Vastaukset
- K:niemi
Ensiksi: Israel on hylännyt Kristuksen ja luopunut Jumalasta. Se on näin täydellisesti menettänyt oikeutensa Jumalan armoon (Room 10:21). Tilalle Jumala on kutsunut pakanakansat (Room 9:24-25). Tätä uutta kansaa nimitetään "Jumalan Israeliksi" (Gal 6:16).
Toiseksi: Koko Israel ei kuitenkaan ole luopunut, sillä muutamat ovat uskoneet Kristukseen. Näin Jumala on osoittanut uskollisuuttaan niille lupauksille, jotka hän antoi kantaisille (Room 11:1-5).
Kolmanneksi: Jumala tulee vielä uudelleen kutsumaan Israelia ja aikojen lopulla kutsu otetaan vastaan. Näin Jumala tulee vielä armahtamaan omaa kansaansa (Room 11:25-26).
Kun katsomme Israelia ja juutalaisia tällä hetkellä näemme siis asian monelta kannalta. Israel oli ja on Jumalan omaisuuskansa, mutta se elää vielä tällä hetkellä paatumuksen tilassa. Pelastuksen kannalta ei ole mitään hyötyä siitä, että kuuluu omaisuuskansaan, jos kieltää Kristuksen. Kuitenkin rukoilemme, että Jumala muistaisi lupauksensa ja kääntäisi Israelin Kristuksen puoleen.
5. Me opimme paljon Israelin historian tarkastelemisesta. Jumala antoi Israelille paljon, mutta se menetti sen kaiken Kristuksen torjuessaan. Me olemme saaneet Jumalalta armosta sen, että olemme hänen lapsiaan ja kuulumme Kristuksen Kirkkoon, Jumalan uuteen Israeliin. Samalla saamme varoituksen: "Jos Jumala ei ole säästänyt luonnollisia oksia, ei hän ole säästävä sinuakaan." Vain Kristuksessa on pelastus, hänet hylkäävien osa on kadotus.
(Koskenniemi) Tuollainen uskonnollinen hölinä on vaarallista, koska sillä voidaan saada näyttämään kansanmurhakin oikeutetulta: Jahve se vaan siinä rankasee omaisuuskansaansa!
- Niin justiisa juu
Mitähän murhaa niissä Israelin naapurimaissa nyt käydään? Mikäli ylen uutisiin uskomista ainakin 100 saanut surmansa viime vuorokauden aikana. Libyassa mellakoitu sitä ystävällistä veljeskuntaa vastaan. Syyriassa ei mene yhtään paremmin. Mikäs Älläh se siellä riehuu? Mikä?
Vaarallistako? Missä on vaarallista?
Kuinkahan nuokin ilmiöt saisi käännettyä Israelin tilille?
Tippa todellisuudentajua ei ole pahitteeksi kenellekään.- Sotahullut
Kovin on sotaisaa kansaa Israelin ympärillä. Uutisissa lisättiin vielä Tunisiakin mellakointeihin.
- 34ertgh
"Israel, mikä se on?"
Pieni pläntti maata pohjois-afrikassa, jossa ei osata olla ja elää tappamatta naapureita, koska ottavat vanhat typerät tarukokoelmat todesta.- Erkki
Muslimeistako puhut ja heidän tarukokoelmistaan siinä Israelin ympärillä?
Todella taruja ällähhille pyllistellään ja vielä Mekkaan päin. Pyllistely varmaan auttaakin. - 34rtgf
Erkki kirjoitti:
Muslimeistako puhut ja heidän tarukokoelmistaan siinä Israelin ympärillä?
Todella taruja ällähhille pyllistellään ja vielä Mekkaan päin. Pyllistely varmaan auttaakin.Ihan kaikista uskovaisfanaatikoista sielläpäin. Uskonsuuntauksesta riippumatta. Samanlaisia sekopäitä kaikki.
- -b,mn
No, joskus tuota lattiata luututessa on tullu pyllisteltyä. En oo selevillä ilimansuunnasta, enkä kyllä Mekastakaan, eipä sen puoleen.
- 1213
Israel on Jumalan kansa ja siihen kuuluvat kaikki, jotka ovat "sydämeltään ympärileikattuja":
Mutta jos muutamat oksista ovat taitetut pois ja sinä, joka olet metsäöljypuu, olet oksastettu oikeiden oksien joukkoon ja olet päässyt niiden kanssa osalliseksi öljypuun mehevästä juuresta, niin älä ylpeile oksien rinnalla; mutta jos ylpeilet, niin et sinä kuitenkaan kannata juurta, vaan juuri kannattaa sinua. Sinä kaiketi sanonet: "Ne oksat taitettiin pois, että minut oksastettaisiin". Oikein; epäuskonsa tähden ne taitettiin pois, mutta sinä pysyt uskosi kautta. Älä ole ylpeä, vaan pelkää.
Room. 11:17-20
Sillä ei se ole juutalainen, joka vain ulkonaisesti on juutalainen, eikä ympärileikkaus se, joka
ulkonaisesti lihassa tapahtuu; vaan se on juutalainen, joka sisällisesti on juutalainen, ja oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä, ei kirjaimessa; ja hän saa kiitoksensa, ei ihmisiltä, vaan Jumalalta.
Room. 2:28-29
Ja Herra, sinun Jumalasi, ympärileikkaa sinun sydämesi ja sinun jälkeläistesi sydämet, niin että rakastat Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi, että eläisit. Ja Herra, sinun Jumalasi, antaa kaikkien näiden kirousten kohdata sinun vihollisiasi ja vihamiehiäsi, jotka sinua vainosivat. Ja sinä kuulet jälleen Herran ääntä ja pidät kaikki hänen käskynsä, jotka minä tänä päivänä sinulle annan. Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle ylen runsaasti hyvää kaikissa sinun kättesi töissä, hän tekee sinun kohtusi hedelmän, karjasi hedelmän ja maasi hedelmän ylen runsaaksi. Sillä niinkuin Herra iloitsi sinun isistäsi, hän jälleen iloitsee sinusta, siitä, että tekee sinulle hyvää,
Viides Mooseksen kirja 30:6-9 - odotellaan...
Tuleviin tapahtumiin ei ihminen enään pysty vaikuttamaan ne on annettu jo aikapäiviä sitten korkeamille voimille. Jeesus ei palaa maanpäälle ennenkuin antikristus on tullut. Odotellaan siis sitä ensin.
- 2Joh.1:7.
Mitä sanoo Raamattu? 1Joh.2:18. Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niikuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika. 22. Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se joka kieltää Isän ja Pojan. Siis kaikki, kieltäjät ovat antikristuksia.
- yqåut
Lopun aikana viimeisinä päivinä maan päällä raivoaa ja riehuu antisemitistinen vaino Israelin kansaa kohtaan. Valitettavasti Jumalan sanan profetia kertoo tarkasti, että lopun aikana Israelin kansasta kaksi osaa hävitetään ja surmansa. Tämä kaksi osaa on niitä israelilaisia, jotka eivät halua nöyrtyä uskomaan Jumalaan Uuden Liiton järjestyksen mukaisesti. Jumalan sanan profetia kertoo myös tarkasti, että lopun aikana viimeisinä päivinä koko Israelin kansan jäännös tulee pelastumaan (kolmas osa) ja uskomaan Herran Jeesuksen olevan Messias. Sinä joka olet israelilainen, niin vetoan sinuun, että usko Jumalan sanan ilmoitukseen ja usko Herran Jeesuksen olevan Messias, sillä silloin sinä pelastut ja kuulut kolmanteen osaan, joka tulee pelastumaan iankaikkiseen elämään.
Usko Herraan Jeesuksen poistaa antisemitismin ihmisen sydämestä. Kun Herra Jeesus tulee takaisin, niin silloin Hän poistaa kaiken vääryyden ja laittomuuden. On hyvin tärkeätä ymmärtää, että usko Herraan Jeesukseen pelastaa ihmisen iankaikkiselta kadotukselta sekä johdattaa ihmisen iankaikkiseen elämään rakastavan Jumalan luokse.
http://www.kotipetripaavola.com/Israeljuutalaistenmaa.html"Usko Herraan Jeesuksen poistaa antisemitismin ihmisen sydämestä."
Olisi kiva kuulla israelfundamentalistien mileipiteitä siitä, oikeuttaako Israelin asema Jumalan omaisuuskansana terroriin ja etniseen erotteluun jota se harjoittaa Länsirannalla. Arabimaiden harjoittama, ilmeisesti osin Koraanin tukena terrori on paljon kyllä näkyy ja kuuluu mutta Länsirannan asiat jäävät niiden varjoon.
Israelia ihannoivilla nk. hyödyllisillä idiooteilla on mielestäni Jeesus-silmälasit päässään kun ne arvioivat puhtaasti maallisia valtiollisia asioita.- Oletko sokea?
exhellari86 kirjoitti:
"Usko Herraan Jeesuksen poistaa antisemitismin ihmisen sydämestä."
Olisi kiva kuulla israelfundamentalistien mileipiteitä siitä, oikeuttaako Israelin asema Jumalan omaisuuskansana terroriin ja etniseen erotteluun jota se harjoittaa Länsirannalla. Arabimaiden harjoittama, ilmeisesti osin Koraanin tukena terrori on paljon kyllä näkyy ja kuuluu mutta Länsirannan asiat jäävät niiden varjoon.
Israelia ihannoivilla nk. hyödyllisillä idiooteilla on mielestäni Jeesus-silmälasit päässään kun ne arvioivat puhtaasti maallisia valtiollisia asioita.Kun Israel hallitsee länsirantaa, saa myös palestiinalaiset siellä olla vaikka terrorisointi juutalaisia kohtaan estetäänkin ja sekös harmittaa palestiinalaisia, jotka tahtoisivat estää kaikkien juutalaisten olemasta länsirannalla.
Ymmärrät kai selvästi kumpi tahtoo selvää rasismia tai vielä pahempaa juutalais-vapaata aluetta länsirannalle kuten natsit Eurooppaan ja holokausti oli se harjoittamansa viha.
Juutalaiset eivät Jerusalemia hallitessaan ole estäneet islamin uskoisia sitä temppelivuorta hallitsemasta, mutta muslimien hallitsessa vanhaa kaupunkia tuhotaan juutalaiset pyhät paikat surutta. Oletko sokea? kirjoitti:
Kun Israel hallitsee länsirantaa, saa myös palestiinalaiset siellä olla vaikka terrorisointi juutalaisia kohtaan estetäänkin ja sekös harmittaa palestiinalaisia, jotka tahtoisivat estää kaikkien juutalaisten olemasta länsirannalla.
Ymmärrät kai selvästi kumpi tahtoo selvää rasismia tai vielä pahempaa juutalais-vapaata aluetta länsirannalle kuten natsit Eurooppaan ja holokausti oli se harjoittamansa viha.
Juutalaiset eivät Jerusalemia hallitessaan ole estäneet islamin uskoisia sitä temppelivuorta hallitsemasta, mutta muslimien hallitsessa vanhaa kaupunkia tuhotaan juutalaiset pyhät paikat surutta."saa myös palestiinalaiset siellä olla"
Juu saa olla. Eikä sitten muuta saakaan. Käytännössä kaikki järkevä kunnon bisnes on estetty tai otettu miehittäjien haltuun (esimerkkinä Jordan-joen laakso).
"vaikka terrorisointi juutalaisia kohtaan estetäänkin"
Juu estetään eikä siinä mitään. Mutta terrorismia palestiinalaisia kohtaan ei.
"ja sekös harmittaa palestiinalaisia, jotka tahtoisivat estää kaikkien juutalaisten olemasta länsirannalla."
Mahmoud Abbas jos kuka on oikeutettu puhumaan palestiinalaisten suulla. Hän sanoi eilisessä lausunnossaan näin:
"I was criticized for saying that I don’t want a single Israeli soldier or settler in the Palestinian state. I meant any Israeli that is part of the occupation. I didn’t mean that I don’t want Jews or Israelis in the Palestinian state. We’ll welcome them as tourists or as people coming to do business. We just don’t want occupation forces.”
Oliko tuo riittävän selvästi sanottu?
"mutta muslimien hallitsessa vanhaa kaupunkia tuhotaan juutalaiset pyhät paikat surutta"
Arvaapa huviksesi ketkä hallitsivat Jerusalemia 1500-luvulta aina ensimmäiseen maailmansotaan. Tuona aikana alueella vallitsi jopa jonkunasteinen uskonnonvapaus, siis vajaat 400 vuotta MUSLIMIEN hallitessa alueella.
Tuona aikana ei systemaattisesti hävitetty hävitetty minkään uskonnon pyhiä paikkoja. Ja Beetlehemissä sijaitseva Kristuksen syntymäkirkko on vanhempi kuin Ottomaanien valtakausi, ja on edelleenkin pystyssä. Miksihän ihmeessä?
- Höpöä -
Lopeta höpötys terrorista Israelilaisten osalta. Kummalla pulella on terroristijärjestöjä? Niitä virallisesti nimettyjä, ei ole epäselvää ja totuus ei muutu, vaikka kuinka legendaa heittäisi.
- KTS (Ei kirj.)
Meillä kristityillä on monta hyvää kanavaa tukea Palestiinaa:
Kirkon Ulkomaanapu:
http://www.eappi.fi/
FIDAn Palestiina-apu:
http://www.fida.info/tyomme/kummilapsityo/kummikohteet/lahi-ita/palestiinalaisalueet-gazan-majakka-koulu/
http://www.rauhanpuolustajat.fi/lahi-ita/suoma/fida.html
Patmoksen arabityö:
Humanitaarinen apu- ja mediaevankelioimistyö (videot, kasetit, TV-työ). Länsirannan palestiinalaisten keskuudessa Jerusalem Evangelistic Outreach -järjestön kautta. Bethlehem Bible College -raamattukoulun työn tukeminen. Kummilapsityö Abu Joosefin sosiaalikeskuksessa Beit Jalassa. Seurakuntatyön tukeminen Gazan evankelisen seurakunnan kautta ja Jerusalem Evangelistic Outreach -järjestön kautta.
HYVÄ! - xxx-gh
Siltäpä vaikuttakin.
- Tärkeä ymmärtää
että vaikka juutalaiset ovat hyljänneet Herran Jeesuksen, ei Jeesus ole hyljännyt juutalaisia vaan koonnut omaan luvattuun maahansa nuo valitut. Samoin Jerusalem on Israelille annettu hallintaansa ja viikunapuuhun ovat lehdet tulleet 1967 kuuden päivän sodassa ja nimi on profetaalinen. Noin 2016 on riemuvuosi ja hyvinkin vuodatetaan se Jumalan Henki ja 144 000 Jeesuksen apostolia julistaa sen iankaikkisen evankeliumin ilmestyskirjan mukaan. Pyhitytään totuudessa ja rakastetaan Jeesusta.
- Israelin sukukunnat
Ilmestyskirjassa:
´ Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta, ja sanoi: "älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain otsaan".
Ja minä kuulin sinetillä merkittyjen luvun, sata neljäkymmentä neljä tuhatta merkittyä kaikista Israelin lasten sukukunnista: Juudan sukukunnasta kaksitoista tuhatta merkittyä, Ruubenin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Gaadin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Asserin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Naftalin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Manassen sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Simeonin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Leevin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Isaskarin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Sebulonin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Joosefin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Benjaminin sukukunnasta kaksitoista tuhatta merkittyä.
Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään, ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Pelastus tulee meidän Jumalaltamme, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalta". ´
(Ilm. 7)- Israelin valituista!
´ Ja minä näin, ja katso, Karitsa seisoi Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta, joiden otsaan oli kirjoitettu hänen nimensä ja hänen Isänsä nimi. Ja minä kuulin äänen taivaasta ikäänkuin paljojen vetten pauhinan ja ikäänkuin suuren ukkosenjylinän, ja ääni, jonka minä kuulin, oli ikäänkuin kanteleensoittajain, kun he kanteleitaan soittavat. Ja he veisasivat uutta virttä valtaistuimen edessä ja neljän olennon ja vanhinten edessä; eikä kukaan voinut oppia sitä virttä, paitsi ne sata neljäkymmentä neljä tuhatta, jotka ovat ostetut maasta. Nämä ovat ne, jotka eivät ole saastuttaneet itseään naisten kanssa; sillä he ovat niinkuin neitsyet. Nämä ovat ne, jotka seuraavat Karitsaa, mihin ikinä hän menee. Nämä ovat ostetut ihmisistä esikoiseksi Jumalalle ja Karitsalle, eikä heidän suussaan ole valhetta havaittu; he ovat tahrattomat. ´ (Ilm. 14)
- Tässä vaimo synnytää
Israelin valituista! kirjoitti:
´ Ja minä näin, ja katso, Karitsa seisoi Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta, joiden otsaan oli kirjoitettu hänen nimensä ja hänen Isänsä nimi. Ja minä kuulin äänen taivaasta ikäänkuin paljojen vetten pauhinan ja ikäänkuin suuren ukkosenjylinän, ja ääni, jonka minä kuulin, oli ikäänkuin kanteleensoittajain, kun he kanteleitaan soittavat. Ja he veisasivat uutta virttä valtaistuimen edessä ja neljän olennon ja vanhinten edessä; eikä kukaan voinut oppia sitä virttä, paitsi ne sata neljäkymmentä neljä tuhatta, jotka ovat ostetut maasta. Nämä ovat ne, jotka eivät ole saastuttaneet itseään naisten kanssa; sillä he ovat niinkuin neitsyet. Nämä ovat ne, jotka seuraavat Karitsaa, mihin ikinä hän menee. Nämä ovat ostetut ihmisistä esikoiseksi Jumalalle ja Karitsalle, eikä heidän suussaan ole valhetta havaittu; he ovat tahrattomat. ´ (Ilm. 14)
´ Ja näkyi suuri merkki taivaassa: vaimo, vaatetettu auringolla, ja kuu hänen jalkojensa alla, ja hänen päässään seppeleenä kaksitoista tähteä. Hän oli raskaana ja huusi synnytyskivuissaan, ja hänen oli vaikea synnyttää. Ja näkyi toinen merkki taivaassa, ja katso: suuri, tulipunainen lohikäärme, jolla oli seitsemän päätä ja kymmenen sarvea, ja sen päissä seitsemän kruunua; ja sen pyrstö pyyhkäisi pois kolmannen osan taivaan tähtiä ja heitti ne maan päälle. Ja lohikäärme seisoi synnyttämäisillään olevan vaimon edessä nielläkseen hänen lapsensa, kun hän sen synnyttäisi. Ja hän synnytti poikalapsen, joka on kaitseva kaikkia pakanakansoja rautaisella valtikalla; ja hänen lapsensa temmattiin Jumalan tykö ja hänen valtaistuimensa tykö. Ja vaimo pakeni erämaahan, jossa hänellä oli Jumalan valmistama paikka, että häntä elätettäisiin siellä tuhat kaksisataa kuusikymmentä päivää. ´ (Ilm. 12)
- 1. sinetin avaus
Tässä vaimo synnytää kirjoitti:
´ Ja näkyi suuri merkki taivaassa: vaimo, vaatetettu auringolla, ja kuu hänen jalkojensa alla, ja hänen päässään seppeleenä kaksitoista tähteä. Hän oli raskaana ja huusi synnytyskivuissaan, ja hänen oli vaikea synnyttää. Ja näkyi toinen merkki taivaassa, ja katso: suuri, tulipunainen lohikäärme, jolla oli seitsemän päätä ja kymmenen sarvea, ja sen päissä seitsemän kruunua; ja sen pyrstö pyyhkäisi pois kolmannen osan taivaan tähtiä ja heitti ne maan päälle. Ja lohikäärme seisoi synnyttämäisillään olevan vaimon edessä nielläkseen hänen lapsensa, kun hän sen synnyttäisi. Ja hän synnytti poikalapsen, joka on kaitseva kaikkia pakanakansoja rautaisella valtikalla; ja hänen lapsensa temmattiin Jumalan tykö ja hänen valtaistuimensa tykö. Ja vaimo pakeni erämaahan, jossa hänellä oli Jumalan valmistama paikka, että häntä elätettäisiin siellä tuhat kaksisataa kuusikymmentä päivää. ´ (Ilm. 12)
´ Ja minä näin, kuinka Karitsa avasi yhden niistä seitsemästä sinetistä, ja kuulin yhden niistä neljästä olennosta sanovan niinkuin ukkosen äänen: "Tule!" Ja minä näin, ja katso: valkea hevonen; ja sen selässä istuvalla oli jousi, ja hänelle annettiin seppele, ja hän lähti voittajana ja voittamaan. ´ (Ilm. 6)
- tässä voitosta:
1. sinetin avaus kirjoitti:
´ Ja minä näin, kuinka Karitsa avasi yhden niistä seitsemästä sinetistä, ja kuulin yhden niistä neljästä olennosta sanovan niinkuin ukkosen äänen: "Tule!" Ja minä näin, ja katso: valkea hevonen; ja sen selässä istuvalla oli jousi, ja hänelle annettiin seppele, ja hän lähti voittajana ja voittamaan. ´ (Ilm. 6)
´ Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat, mutta eivät voittaneet, eikä heillä enää ollut sijaa taivaassa. Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa. Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos. Ja he ovat voittaneet hänet Karitsan veren kautta ja todistuksensa sanan kautta, eivätkä ole henkeänsä rakastaneet, vaan olleet alttiit kuolemaan asti. Sentähden riemuitkaa, taivaat, ja te, jotka niissä asutte! Voi maata ja merta, sillä perkele on astunut alas teidän luoksenne pitäen suurta vihaa, koska hän tietää, että hänellä on vähän aikaa!" ´ (Ilm. 12:7-12)
- 3,5 v päästä voitto
tässä voitosta: kirjoitti:
´ Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat, mutta eivät voittaneet, eikä heillä enää ollut sijaa taivaassa. Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa. Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos. Ja he ovat voittaneet hänet Karitsan veren kautta ja todistuksensa sanan kautta, eivätkä ole henkeänsä rakastaneet, vaan olleet alttiit kuolemaan asti. Sentähden riemuitkaa, taivaat, ja te, jotka niissä asutte! Voi maata ja merta, sillä perkele on astunut alas teidän luoksenne pitäen suurta vihaa, koska hän tietää, että hänellä on vähän aikaa!" ´ (Ilm. 12:7-12)
´ Ja minä näin taivaan auenneena. Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa. Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse, ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana. Ja häntä seurasivat ratsastaen valkoisilla hevosilla taivaan sotajoukot, puettuina valkeaan ja puhtaaseen pellavavaatteeseen. Ja hänen suustaan lähtee terävä miekka, että hän sillä löisi kansoja. Ja hän on kaitseva heitä rautaisella valtikalla, ja hän polkee kaikkivaltiaan Jumalan vihan kiivauden viinikuurnan. Ja hänellä on vaipassa kupeellaan kirjoitettuna nimi: "Kuningasten Kuningas ja Herrain Herra". ´ (Ilm. 19:11-16)
Ensin voitto maan päällä ja Saa-tana alas viskataan.
Sitten Saa-tana hallittua 3,5 vuotta lopullinen voitto maan päällä, ja Saa-tana alas sidotaan maan alle, eikä enää pääse villitsemään kansoja. - Kiitos ed.viesteistä
tässä voitosta: kirjoitti:
´ Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat, mutta eivät voittaneet, eikä heillä enää ollut sijaa taivaassa. Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa. Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos. Ja he ovat voittaneet hänet Karitsan veren kautta ja todistuksensa sanan kautta, eivätkä ole henkeänsä rakastaneet, vaan olleet alttiit kuolemaan asti. Sentähden riemuitkaa, taivaat, ja te, jotka niissä asutte! Voi maata ja merta, sillä perkele on astunut alas teidän luoksenne pitäen suurta vihaa, koska hän tietää, että hänellä on vähän aikaa!" ´ (Ilm. 12:7-12)
´ Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat, mutta eivät voittaneet, eikä heillä enää ollut sijaa taivaassa. Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa
Kiitos tästä sanasta. Tätä tarvitsemmekin juuri nyt. Antaa ymmärrystä, miksi maanpäällä on niin kuin on. - Paljon muutakin on
3,5 v päästä voitto kirjoitti:
´ Ja minä näin taivaan auenneena. Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa. Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse, ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana. Ja häntä seurasivat ratsastaen valkoisilla hevosilla taivaan sotajoukot, puettuina valkeaan ja puhtaaseen pellavavaatteeseen. Ja hänen suustaan lähtee terävä miekka, että hän sillä löisi kansoja. Ja hän on kaitseva heitä rautaisella valtikalla, ja hän polkee kaikkivaltiaan Jumalan vihan kiivauden viinikuurnan. Ja hänellä on vaipassa kupeellaan kirjoitettuna nimi: "Kuningasten Kuningas ja Herrain Herra". ´ (Ilm. 19:11-16)
Ensin voitto maan päällä ja Saa-tana alas viskataan.
Sitten Saa-tana hallittua 3,5 vuotta lopullinen voitto maan päällä, ja Saa-tana alas sidotaan maan alle, eikä enää pääse villitsemään kansoja.Ilmestyskirjassa kerrottu ja autuaat Jeesuksen nimessä ottavat vastaan.
- Inhottava realisti
Israel on valtio valtioiden joukossa, ei muuta.
Se ajaa omaa etuaan ajoittain kyseenalaisin keinoin. USA tukee israelia ja siksi valtio on säilynyt. Lähi-Idän sekasotkussa on hyvin vaikeaa nykyisi enää nimetä syyllisiä tai syyttömiä. - Niinkö?
Onkos se tuo politiikka ikään kuin eri asia kuin Raamatun sana ja sen lupaukset? Tuleekos sitä sotkettua omassa päässä käsitteitä?
- Inhottava realisti
Kokeile vapaasti ratkaista vaikkapa Suomen velkaantuminen Raamatun avulla. En tosin oikein usko politikkojenkaan kykyyn siinä asiassa...
Kun politiikka ja uskonto yhdistetään, seuraukset ovat kaameat. Sivistysvaltiot kukoistavat juuri siksi, että uskonnon pohjilta ei politiikka tehdä. - Höpöhöpö''''
Inhottava realisti kirjoitti:
Kokeile vapaasti ratkaista vaikkapa Suomen velkaantuminen Raamatun avulla. En tosin oikein usko politikkojenkaan kykyyn siinä asiassa...
Kun politiikka ja uskonto yhdistetään, seuraukset ovat kaameat. Sivistysvaltiot kukoistavat juuri siksi, että uskonnon pohjilta ei politiikka tehdä.Vai niin, vai kukoistavat. Jopa kukoistaa Suomikin ja tatusti ilman Raamattua. Mitä nyt jatkuvasti pulasta ja köyhyydestä ja velasta puhuvat ihan vain hyvikseen.
- Inhottava realisti
Höpöhöpö'''' kirjoitti:
Vai niin, vai kukoistavat. Jopa kukoistaa Suomikin ja tatusti ilman Raamattua. Mitä nyt jatkuvasti pulasta ja köyhyydestä ja velasta puhuvat ihan vain hyvikseen.
Meistä yksikään ei ole pakolaisten leirillä nälässä sodan keskellä. Meillä kaikilla on ylimääräistä aikaa käydä tätä joutavaa keskustelua ja jopa energiaa suuttua tämän asian tiimoilta.
Suomi on elänyt pula-aikaa vielä 1930-luvulla ja jonkin aikaa sotien jälkeenkin. Tällä hetkellä maamme on yksi maailman varakkaimmista. Ja tämä HUOLIMATTA taantumasta, joka aina vain jyrsii Eurooppaa. Velkaan tuminen vaivaa monia maita.
Historiallisesti ajatellen Eurooppa alkoi kukoista renessanssin myötä. Siihen saakka kirkko oli tiukalla otteellaan pitänyt maaanosaamme täydessä pysähdyksessä antiikin kukoistuksen jälkeen.
Maailmassa ei ole yhtäkään valtiota, jossa uskonnon ja politiikan yhdistelmä olisi hyvää tuonut.,
"Onkos se tuo politiikka ikään kuin eri asia kuin Raamatun sana ja sen lupaukset?"
Kyllä monet niitä sotkevat keskenään vaikka ne pitäisi pitää erillään. Ja sama koskee koraania, samaa sekopäistä uskontosoppaa ja yhtä väkivaltaisia jäljestä päätellen. Kun vaan pysyisivät ihmisten päiden sisällä niin kaikki olisikin hyvin, tai ainakin moni asia paremmin.- Montakoxpv.
pyllisteletkö sinä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6312723Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H232150Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4232128- 831829
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran201759Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe671560- 1281332
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221217Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka231130- 601076