Miksi Google-kääntäjä ei tunnista magnetofoni-sanaa?
Magnetofoni
14
845
Vastaukset
- magnetofono
Kylä tunnistaa. Sehän on "magnetofono" sanan monikko.
- Muistelevinani
Nauhuria kutsuttiin aikoinaan suomeksi yleisesti nimellä ”magnetofoni”. Kyseessä on kuitenkin tavaramerkin ”Magnetophon” väännös. Tavaramerkin omisti saksalainen AEG-Telefunken, joka ole kehittänyt ensimmäisen käyttökelpoisen magneettinauhalle ääntä tallentavan laitteen 1930-luvulla.
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetophon
”Magnetofonia” voi verrata samalla tavalla tavaramerkeistä puhekieleen siirtyneisiin hetekaan, monoihin, aspiriiniin, nailoniin (nyloniin) jne.Vertailu on virheellinen, koska Aspirin on edelleen Suomessa rekisteröity tavaramerkki, joten sen taikka sen väännelmien käyttö yleisnimenä on virheellistä.
Saksassa saattaa Magnetophon edelleen olla Telefunkenin tavaramerkki, mutta sitä ei ole rekisteröity eikä vakiinnutettu Suomessa. Ei siis ole muodollista estettä magnetofoni-sanan käytölle yleisnimenä. Toisaalta sellainen olisi jokseenkin yhtä vanhahtavaa kuin puhua automobiilin akkumulaattorista eikä auton akusta.- Miten on?
Yucca kirjoitti:
Vertailu on virheellinen, koska Aspirin on edelleen Suomessa rekisteröity tavaramerkki, joten sen taikka sen väännelmien käyttö yleisnimenä on virheellistä.
Saksassa saattaa Magnetophon edelleen olla Telefunkenin tavaramerkki, mutta sitä ei ole rekisteröity eikä vakiinnutettu Suomessa. Ei siis ole muodollista estettä magnetofoni-sanan käytölle yleisnimenä. Toisaalta sellainen olisi jokseenkin yhtä vanhahtavaa kuin puhua automobiilin akkumulaattorista eikä auton akusta.Entäs sitten antabus, olisiko senkin käyttö yleisnimenä virheellistä? Joidenkin tietolähteiden mukaan Antabus on rekisteröity tavaramerkki.
- Luku taitoinen
Miten on? kirjoitti:
Entäs sitten antabus, olisiko senkin käyttö yleisnimenä virheellistä? Joidenkin tietolähteiden mukaan Antabus on rekisteröity tavaramerkki.
Mikä tässä on vaikeaa? Miksi puhua ”eräistä tiedoista”, kun asian voi tarkistaa?
http://tavaramerkki.prh.fi/ice-bin/oiice.dll/ca-ice/html/rekisterinrob.html?p_kanta=tuotanto&p_userid=vallatonv&p_lisays=1&p_lisaystoisto=ei&p_reknumero=22126&p_jaktunnus=
- Ri kuin ri
Minäkin omistin magnetofonin 60-luvun alussa, jolloin kasettisoitinta ei ollut vielä keksitty. Magnetofoni oli vähän pitkä ja ilmeisesti f-äänteineen sen lausuminenkin saattoi olla hieman hankalaa ainakin perussuomalaisten edeltäjille eli SMP:n porukalle. Niinpä muistaakseni Philips järjesti isolla sanomalehti-ilmoituksella kilpailun, jossa pyydettiin keksimään uusi sana magnetofonin tilalle.
Joku ehdotti nauhuria, ja se voitti kilpailun. Sitä vastustettiin pontevasti mm. Hesarin yleisönosastossa, kuten sen mielipidesivua tuolloin kutsuttiin. Argumenttina oli, että ri-päätteiset substantiivit olivat ihmisiä, eivät koneita tai laitteita: vaatturi, nahkuri, suutari.
Pari päivää myöhemmin joku kyseli samalla osastolla, että entäs veturi ja viemäri? Keskustelu päättyi ja sana levisi nopeasti yleiseen käyttöön.- BASF chromdioxid
Magnetofoni on magneettinauhalle ääntä tallentava ja sitä toistava (soittava) laite, uudemmalta suomenkieliseltä nimeltään nauhuri. Nauhan formaatilla ei ole asiaan merkitystä, nauha voi olla irtokeloilla tai kasettiin rakennettu.
(Kasetti)nauhuria, jossa ei ole omaa päätevahvistinta, kutsutaan usein nimellä (kasetti)dekki. - BASF chromdioxid
BASF chromdioxid kirjoitti:
Magnetofoni on magneettinauhalle ääntä tallentava ja sitä toistava (soittava) laite, uudemmalta suomenkieliseltä nimeltään nauhuri. Nauhan formaatilla ei ole asiaan merkitystä, nauha voi olla irtokeloilla tai kasettiin rakennettu.
(Kasetti)nauhuria, jossa ei ole omaa päätevahvistinta, kutsutaan usein nimellä (kasetti)dekki.Dekki-nimitystä käytetään siis muistakin nauhureista kuin kasetti-, ja myös levysoittimista olen kuullut käytettävän (dj-slangia?).
- Aron-Auer
"Argumenttina oli, että ri-päätteiset substantiivit olivat ihmisiä, eivät koneita tai laitteita: vaatturi, nahkuri, suutari."
Joo ja mestari ja urkuri. Mutta kumma kyllä sorvari, porari ja hitsari ovatkin kuulemma väärin; pitäisi sanoa sorvaaja, poraaja ja hitsaaja. Älytöntä. - 17+4
Aron-Auer kirjoitti:
"Argumenttina oli, että ri-päätteiset substantiivit olivat ihmisiä, eivät koneita tai laitteita: vaatturi, nahkuri, suutari."
Joo ja mestari ja urkuri. Mutta kumma kyllä sorvari, porari ja hitsari ovatkin kuulemma väärin; pitäisi sanoa sorvaaja, poraaja ja hitsaaja. Älytöntä.Mutta mestari ja mestaaja ovat molemmat oikein.
Arkikielessä ehti mankka yleistyä, ennen kuin uudissana nauhuri vakiintui. Vielä nykyäänkin sanotaan digiboksille nauhoitettavan, vaikka eipä siinä mitään nauhoja ole.
- 9jjju
Joskus kuulee käytettävän myös mankku-sanaa.
- manki, robert
Jotkut käyttävät jopa autosoittimesta, jossa ei ole kasettisoitinta (cc) eikä välttämättä myöskään levysoitinta (cd), nimitystä mankka.
- Googlekääntäjä
Vastauksista päätellen suurin osa vastaajista ei taaskaan tainnut edes ymmärtää kysymystä.
Kyllä Google oppii sen kääntämän myös suomesta, kunhan sitä käännätetään tarpeeksi monta kertaa. Italia on huomattavasti yleisempi kieli kuin suomi. Kieliä ja sanoja on paljon, enkä ehdi niitä kaikkia aina ihan heti lisäämään. Muutama miljoona sanaa, ilmaisua, yhdyssanaa ja termiä ennen suomen magnetofonia. Odottakaa pari vuotta. Käsityötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202273Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3041234- 65949
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31716Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642