Älkää ruokkiko trolleja, jotka pyrkivät pilaamaan arvokkaan keskustelun.
Trolli ei itse tiedä olevansa sielunvihollisen asialla, mutta aiheuttaessaan sekaannusta, hän itse asiassa on sielunvihollisen asialla,
Tietoa trollaamisesta:
http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Trolli_(internet)
Kaino pyyntö ylläpidolle, älkää poistako tätäkin avausta, olen näet varma, että pahimmat trollaajat pyrkivät tämän ketjun poistoon. Muistutan, että tämä on täysin asiallinen avaus ja liittyy kiinteästi täällä käytyyn keskusteluun.
Trolli ei itse tiedä olevansa sielunvihollisen asialla, mutta aiheuttaessaan sekaannusta, hän itse asiassa on sielunvihollisen asialla,
Tietoa trollaamisesta:
http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Trolli_(internet)
Kaino pyyntö ylläpidolle, älkää poistako tätäkin avausta, olen näet varma, että pahimmat trollaajat pyrkivät tämän ketjun poistoon. Muistutan, että tämä on täysin asiallinen avaus ja liittyy kiinteästi täällä käytyyn keskusteluun.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Oikealla asialla.
Hyvä avaus! Ei olla liian sinisilmäisiä. Jotkut haastavat vain riitaa.
Et kai tarkoita trolleilla helluntailaisuuteen kriittisesti suhtautuvia?
En tarkoita. Kaikkiin ismeihin ja -laisuuksiin saa suhtautua kriittisesti. Trollilla tarkoitan sellaista keskustelijaa, joka on selvästi epärehellisin motiivein liikkeellä. Trolli teeskentelee esimerkiksi uskoontuloa ja parin päivän päästä teeskentelee uskosta luopumista. Hän saattaa teeskennellä vakavasti sairasta, mitä vain jotta saa kymmeniä vastauksia aloittamiinsa ketjuihin. Hän käyttää eri nikejä ja laittaa nämä nikit keskustelemaan keskenään.Hänen päätavoitteensa on aiheuttaa sekaannusta. Hän saa suurimman tyydytyksen siitä, jos onnistuu kääntämään asiallisen keskustelun epäasialliseksi.
En kehoita tukahduttamaan kritiikkiä, joka on asiallista. Kehoitan vastustamaan epäasiallista trollausta. Älkää siis vastatko trollaajien kommentteihin.
Epäasiallista on yrittää ryhtyä arpomaann toisten motiiveita. Minua ei häiritse pätkääkään sellaiset kummittelijat joiden tarkoitus on väännellä vitsejä tai muuten vain pyrkiä tyrkylle. Heitä varten on jo olemassa semmoinen moderaattori tuolla ylempänä jotta oksat pois. Se mikä häiritsee on se että näyttää siltä ettei kokonaisuutta hallita. On kertakaikkinen armo, joka toimii ja vaikuttaa ja voittaa kaiken; MUTTA on olemassa myös meidän oma vastuumme. Lukekaapa Joh. 15:4-8. Mitä enemmän me toisiamme kontrolloimme, tuomitsemme, kyttäämme ja panettelemme, sitä kauemmaksi me joudumme siitä ihanasta lahjasta jonka olemme saaneet. Mestari itse, ei kehoittanut, vaan KÄSKI olemaan tuomitsematta ettei meitä tuomittaisi. Tämä ei tarkoita sitä sitä etteikö syntistä menoa saisi tuomita, vaan sitä ettei minulla ainakaan ole valtaa estää ihmisiä puhumusta. Se valta joka minulla on, on julistaa hyvää sanomaa ja jos joku ei sitä halua hän saa vapaasti valita. Yleisemminkin olen kovin hämmästynyt siitä kuinka matalalla tasolla Suomen maassa on ensinnäkin sanan selitys ja toisekseen sen toteutus. Jumalan sanan selvittäminen ei ole teologien, proffessorien, pappien tai pastoreiden vastuulla. Se on itse kunkin omalla työvuorolla. Se pitää yrittää elää todeksi. Mitä merkitystä on sinulle itsellesi trolleilla, mölleillä ja muilla mulleilla jos herran sanat eivät saa sinua toimimaan? Armo ei ole mikään räkäpyttyy tai automaattisesti omistettava älyvekotin. Toki armo on kertakaikkinen, loputon ja kaiken ylittävä, mutta uskon kilvoitus on sitä että yritän roikkua siinä armossa. Jos en sitä tee, vaan jatkan oman pahuuteni tietä, niin kummallekko puolen minä kuulun? Herra kutsuu PARANNUKSEEN, eikä tämmöisiin trollipollija viitti ees sanoo niin rumasti touhuihin.
No kuka sen sitten päättää kuka trollaa ja kuka ei?
Palstan valvoja lienee se taho.
Joten annetaan homma hälle.
Tässä aloittajan linkki:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trolli_(internet)
Ja tässä tärkein tieto trollaajia vastaan:
"Netiketti suosittelee olemaan ruokkimatta trollia. Tämä tarkoittaa käytännössä trollin jättämistä omaan arvoonsa ja suhtautumista trollaaviin viesteihin tai viestiketjuihin ikään kuin niitä ei olisi koskaan kirjoitettukaan. Tämä on usein vaikeaa, sillä muutaman ihmisen trollaantuminen saattaa aiheuttaa trollaustarkoituksessa aloitetun keskustelun laajenemisen tai olemassa olevan keskustelun väärille urille ajautumisen."
Trolli paisuu ja kasvaa ja voi hyvin siis AINA, kun kommentoit trollin aloitusta.
Käännä selkäsi siis trollille!
Aina voi aloittaa uuden ketjun samasta aiheesta. Ei kukaan yksi ihminen voi tai edes pieni joukko pilata oikeaa asiaa.
"vihollisen asialla"
ketjun aloittaja on selvästi ylihengellinen tai luulee että suomi24 hellarifoorumi on jotenkin merkittävä tekijä yhteiskunnassa.
livenä seurakunnassa on seurakuntakuri ja oikeilla keskustelufoorumeilla pitää rekisteröityä. ;)
tämä on vain viihde ja informaatio kanava. ei sen vakavampaa. jos haluaa vakavampaa niin mene foorumille johon pitää rekisteröityä. siellä on tiukka moderointi.
Joo ylihengellisiä, tai paremmin sanottuna ihmisiä vailla todellisuuden tajua ,(itse ateisti) höyrähtänyt voi olla ilman uskoa, mutta nää saarnaa suu vaahdossa semmosta mitä ei ole olemassa ja kirkkain silmin, täytyy vissiin ruveta trollaamaan, kiusaksi vaan.
joko trolli juttu loppui,hä
"Kuule, rakas peikkokulta. Pimeys vie hengen multa, enkä toivo kuolemaa."
Olen varma että Trolleja ovat sellaisia, jotka kehottavat helluntai veljiä ja sisaria, tekemään parannuksen soveliaita hedelmiä.
Hylkäämään pedon merkin sunnuntain, kehoitus poistaa jeesus kuvat 1 Moos 35. 2, Trollausta on kehoittaa ehtoollisella jalkojen pesuun.
" Jos minä teidän (helluntalaisten) Herra ja opettaja olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemääntoistenne jalat" Joh 13: 14
"Kaino pyyntö ylläpidolle:" Poistakaa tällaiset trollaukset, me emme ikinä tule pesemään ehtoollisella toistemme jalkoja"
Trollausta on myös, että jos helvetissä kuollaan iankaikkisen tulen vaikutuksesta heti, kun tuleen syntinen joutuu"!
Kaikki sellainen on trollausta, minkä parannukseen helluntalaisten niska ei taivu!
Helluntaiuskonto on valitettavasti enimmäkseen juuri trolliuskonto. Ainakin loitsuaminen kuuluu olennaisena osana helluntailaisuuteen. Tämä siansaksakielellä loitsuaminen kuuluu moniin muihinkin pakanauskontoihin. Kristilliseen uskoon se ei ole ikinä kuulunut. Apostolisena aikana ollut kielten armolahja koski pelkästään aitoja silloin käytettyjä kieliä. Apostolien teot mainitsee 15 eri kieltä, joilla oppimattomat Apostolit puhuivat. Joka kielelle oli kuulijat, jotka kyseistä kieltä puhuivat äidinkielenään. He olivat juutalaisia pyhiinvaeltajia, jotka tulivat helluntain viettoon Jerusalemiin ja samalla Jumala antoi heille Apostolien kautta tämän ainutlaatuisen ja yliluonnollisen merkin, että pelastus on annettu pakanoillekin. Se oli tavallaan myös rangaistuksen merkki juutalaisille, sillä silloin Jumala jätti heidät pois erityisasemastaan ja kääntyi pakanain puoleen rakentamaan Seurakuntaa.
Joten jokaisen loitsuajan kannattaa miettiä omalla kohdallaan, että miksi hän antaa merkkiä juutalaisille ja kestääkö hänen puhumansa "kieli" raamatullisen vertailun ja tarkastelun!
Toiseksi: Raamattu ei ollenkaan tunne ihmisen ja Jumalan välistä yksityistä rukouskieltä. Joka sellaista opettaa, niin hän on lisännyt Raamattuun oman mielipiteensä ja oppinsa! Siitä joutuu vastaamaan Jumalan edessä.
No siinäpä paha missä mainitaan !
Trollit on niitä, joista usein syntyy vilkastakin keskustelua, toisin kuin jonkun pikkupiirin hymistelystä ja toistensa kiittelystä ja jossa ei toisinajattelijoita suvaita.
Trollaaja on AINA myös provoaja.
Trollaaja kiusaa ja piinaa, ja väsymiseen saakka jatkaa pakkomielteista jankuttamista, aiheesta kuin aiheesta.
Jos trollaaja valitsee itselleen syntipukin kiusattavaksi, pyrkikää eroon tällaisesta. Vainoharha, narsismi, yleensäkin kaikki mustat ja ikävät puolet saavat sijaa trollaajan kirjoituksissa ja kommenteissa.
Kammotkaa trolleja.
Yrittäkää myös auttaa, trollaajien uhreja.
Täällä kyllä jankuttavat samat henkilöt vuodesta toiseen samoista väännöistä, lapsikaste vai aikuiskaste, Jeesuksen pelastustyö vai omat teot, jeesusko jumala vai ei, Ketkä ovat valitut Israel vai pakanat vai kaikki yhdessä... Jatkuvaa jankkaamaan. Ai niin, mutta sehän onkin tärkeää, ketkä jankkaavat, ovatko jankkaajina palstan homenokat vai kiertolaiset.
Kaikista pahinta on kun trollaaja ei tajua itse olevansa trollaaja, kärjistetysti voimmekin sanoa palstalla olevien vakikirjoittajien joukosta n. 90% olevan tietämättään trollaajia.
ÄLÄ RUOKI TROLLEJA!!!
ÄLKÄÄ USKOVAISET SEKAANTUKO JUMALATTOMIEN KANSSA KESKUSTELEMAAN HENGELLISISTÄ!!
ÄLKÄÄ HEITTÄKÖ HELMIÄNNE SIOILLE!!!
Näin on
"Että me pelastuisimme nurjista ja häijyistä ihmisistä; sillä usko ei ole joka miehen." (2. Tess. 3:2)
Kenenkäs asialla tällainen on? : " Mutta jos kuulet häntä ( Herraa) ja teet kaikki, mitä minä käsken, niin minä olen sinun vihollistesi vihollinen ja vastustajaisi vastustaja"! 2 Moos 23: 22
" Jos tahdot päästä elämään sisälle pidä käskyt" Jeesus, on Herra!
" Kaino pyyntö ylläpidolle, älkää ruokkiko niitä trolleja, jotka eivät pidä Jumalan käskyjä!"
Me jotka emme ole trolleja sanomme : " Sillä heidän kallionsa, ei ole niinkuin meidän kalliomme; niin vihollisemmekin päättelevät" 5 Moos 32: 31
Meillä on sama kallio, kuin Israelilla oli, hän joka syöksi faraon joukot mereen, ja samalla Jumalan kansa sai kasteen, punaisessa meressä!
Toiset vesi pelastaa, toiset se hukuttaa, ..muistakaa Nooaa!
" Joko löysit minut sinä vihamieheni? Elia sanoi: " Jo löysin. Koska sinä olet myynyt itsesi tekemään sitä, mikä on pahaa Herran (Jeesuksen ) silmissä" 1 Kunink 21: 20
Trollin löytäminen on usein vaikeaa, sillä trolli usein on se, joka etsii ja vainoaa, niitä joiden uskoo olevan trolleja!
Trolli ei tahdo pitää käskyjä, eikä päästä Jumalan valtakuntaan!
Kun taas " Herra on meidän Herramme, kuinka korkea onkaan sinun nimesi kaikessa maassa, sinun , joka olet asettanut valtasuuruutesi taivaitten ylitse" Ps 8: 2
Jospa unohtaisitte seurakuntien pastoreittenne nimet, ja nostaisitte Jumalan pojan maasta, ja tarttuisitte hänen käteensä".. niin me trollit olisimme yhtä!
Mainitsit vedenpaisumuksesta,se oli n.4500 v.sitten,maailma luotiin n.6000v.sitten.
Hetki uutisia jossa mainittiin että Rovaniemellä tehdyissä kaivauksista on löydetty 7000 v.vanha kivikautinen asumus,mites nämä käy yksiin