Jos jäät työttömäksi ja syystä tai toisesta et pääse enää töihin ja ajaudut viimesijaisen sosiaaliturvan piiriin niin maksat tileistäsi yhä pankille vaikka tarvitsisit jokaisen sentin elämiseen.
Viimesijaisin toimeentuloturva on toimeentulotuen minimi, tekee jotain 400 ekua puhtaana käteen kuukaudessa. Sillä summalla ei pidemmän päälle selviä kukaan. Silti pankki ottaa tästäkin summasta osansa.
Kun käyt nostamassa automaattikortilla automaatilta kaksikymppisen, että saat ostettua leipää ja maitoa niin pankki ottaa jälleen osansa, tällä kertaa automaattinostomaksun muodossa.
Onko oikein, että lähes kerjälaisen asemassa olevaa Suomen kansalaista kohdellaan pankkien suunnalta tällä tavalla?
EI OLE OIKEIN!
Viimesijaisin toimeentuloturva on toimeentulotuen minimi, tekee jotain 400 ekua puhtaana käteen kuukaudessa. Sillä summalla ei pidemmän päälle selviä kukaan. Silti pankki ottaa tästäkin summasta osansa.
Kun käyt nostamassa automaattikortilla automaatilta kaksikymppisen, että saat ostettua leipää ja maitoa niin pankki ottaa jälleen osansa, tällä kertaa automaattinostomaksun muodossa.
Onko oikein, että lähes kerjälaisen asemassa olevaa Suomen kansalaista kohdellaan pankkien suunnalta tällä tavalla?
EI OLE OIKEIN!
Vastaukset 30
Vanhimmat
Pankki ei ole hyväntekeväisyyslaitos, vaan liikelaitos.
Miksi se suosi yhtä kansanryhmää muiden kustannuksella,
haluaisit siis että MINÄ maksan SINUN kulut. No way!
Käytä pankkikorttia
Pankki on yritys, eikä siinä ole järkeä, että sen pitäisi selvittää asiakkaan tulot ja varallisuus palvelumaksujen määrittelemiseksi.
Tietysti voisi soveltaa viimeksi valmistunutta verotusta, mutta maksaisitko takaisin jos pääsisit vaikka töihin kesken vuotta ja tulosi nousisivat?
Jos tulosi ovat noin alhaiset, niin käytä pankkikorttia. Mihin ihminen tarvitsee seteleitä? Ei mihinkään. En edes usko, että saisit noin vähän.
Tiedän kaksi nuorta jotka muuttivat kumpikin kotoaan vuokralle lähes naapuriin, koska he saavat sillä lailla sossusta ja kelasta enemmän rahaa mitä saisivat jos asuisivat kotona. Kumpikin saa yli tonnin käteen ja siitä jää vuokran jälkeen reilusti enemmän itselle kuin ennen.
Pankkikortti ei ole ratkaisu koska se tulee vieläkin kalliimmaksi. Pankkikortin saamiseksi tarvitaan käyttelytili ja siinä on ne kuukausimaksut. Kuukausimaksu taitaa olla suurimillaan jo 8 euron nurkilla ja siihen päälle muut erikseen hinnoitellut palvelut kuten esim. saldokysely automaatilla.
Mutta pointti olis se, että jos ihminen on lähes kerjäläisen asemassa, niin onko oikein, että kerjäläinen maksaa osan saamistaan almuista pankille?
Kyllä wahlroosit tarvitsevat kaikki mummojen rovotkin säilyttääkseen miljoonavoittonsa ja pitääkseen elintasonsa yllä. Onhan tuossakin pari tampiota jotka ilomielin lahjoittavat pankkiireille rahaa sen lisäksi, että nämä tekevät voittoa lainamaalla ihmisten säästöjä.
Vähävaraiset on poistettava pankeista kasvattamasta muiden laskua
Rikkaiden ehdottomasti kustannettava itse pankkijärjestelmänsä.
Vähävaraiset ne pankkeja pystyssä pitää, palvelumaksuilla ja lainojen koroilla.
Kun on tarpeeksi tilillä rahaa, niin ei mene palvelumaksuja.
Tuotakaan faktaa "no way" ei tajua. Hän kirjoitti; "miksi se suosisi yhtä kansanryhmää muiden kustannuksella"? ...Kuitenkin pankit nimenomaan suosivat rikkaiden kansanosaa köyhien kustannuksella, kun eivät peri näiltä palvelumaksuja lainkaan.
joka paikasta saa "paljousalennuksia", käytä enemmän, saat etuja
vaikkapa nyt S-ryhmästä.
Mutta kuka antaa alennusta jos käytät vähän?
Kerropa se.
Köyhien palvelumaksut on pisara meressä, luuletko että
jonkun tyhjätaskun muutamat eurot merkkaavat mitään
kun yritykset tai rikkkaat lainaavat satoja tuhansia?
Rikkaat käyttävät sijoituspalveluita, vakuutuspalveluita jne missä todellinen
raha liikkuu.
Täyttä roskaa tuolla sun ajattelu
Köyhän palveumaksu on pieni asia pankille mutta suuri asia köyhälle.
Jos avaaja olisi ollut hieman älykkäämpi, olisi tehnyt sen tuonne Pankkipalstalle, jossa nämäkin jutut on jo aikaa sitten käyty läpi.
"Pankit
Keskustele pankeista ja vertaile pankkien palveluit"
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4988
Asia on laajemman keskustelun väärti, siksi sitä ei kannata haudata jonnekin pankkipalstalle.
Kuukausituloihin suhteutettuna toimeentulotuen minimiä (400€) saava maksaa 2% kuukausituloistaan pankin palvelumaksuna (8€).
Jos 3000€ puhtaana/kk saava maksaisi saman 2% niin se tarkoittaisi 60 euron palvelumaksua kuukaudessa.
Kolmetonnia saavan talous ei tuosta paljon heilahtaisi, toimeentulotukiasiakkaalle tuo 2% tietää vaikeuksia.
maksaako köyhä jotain % myös parturipalveluista tai bensassa?
Osatko sähkö %-osuudella tuloista?
Entä jos sillä 3000 ihmisellä on samasta pankista
200.000 lainaa ja 50.000 edestä sijoituksia, eläkevakuutus ja muuta?
Köyhäkin voi valita miten usein käy parturissa tai ostaa bensa tai miten paljon ajaa.
Minimitoimeentulo on 477 euroa joka pitää jäädä asumiskulujen jälkeen. Jos on niin helvetin tyhmä että maksaa palvelumaksua kahdeksan euroa kuussa on se aivan oma häpeä. Minä maksan kolme ja puoli euroa kuussa, en ole mikään eristyisasiakas.
Pummin pitäisi kai saada koti- ym. vakuutukset ilmaiseksi? Minä haluan autoveron pois, että rahat riittävät Mersuun ja loma-asuntoihin saaristossa ja etelässä.
Toimeentulotukiminimi on asumismenojen jälkeen 477 euroa kuussa yksin asuvalla. Kyllä tuosta pystyy maksamaan kuukausittaisen palvelumaksun. Saavat rahaa tekemättä mitään joten ei pitäisi valittaa.
Voit itse jäädä ihan vapaaehtoisesti työttömäksi, jos se niin kannattavaa on?
Tuohan on veronmaksajien piilosubventiota pankeille. Vähävarainen on vain välikappale tuossa.
Viimekädessä tuo näkyy siellä toimeentuloluukulla kun menoja lasketaan. Pankki vei 8 euroa, tukea nostetaan 8 euroa. Veronmaksajat sen palvelumaksun viimekädessä maksavat.
Sitä ei todellakaan maksa vähävarainen omistaan.
En ole ikinä ollut työttömänä, työura alkoi vuonna 1990. Aivan liian kannattavaa on yhteiskunnan tuilla kotona makaaminen kun kerran ei ns. paskatyöt kelpaa. Tuet pitäisi puolittaa, eiköhän alkaisi kelpaamaan.
Vähävaraisille pitäisi myydä kaupasta päivittäistavarat -50% alennuksella. Hyväksyttyihin päivittäistavaroihin luetaan kaikki muut tuotteet paitsi olut ja tupakki.
Samoin kaupasta haettavat perusvaatetukset pitää saada korttia vilauttamalla -70% alennuksella. Suomi on hyvinvointivaltio, meillä pitää olla varaa pitää vähävaraisistamme tällä tavalla huolta.
Hohohohohohoooo! Jos jonkun mielestä on oikein pankin periä köyhältä palvelumaksuja (mistä ihmeen palveluista) niin ei taida oikein olla perillä mistään todellisesta.
He luulevat että pankki on reilu ja pitää kaikista hyvää huolta,vttu mitä uuwatteja!
Se on aivan sama kuin asumistuen kanssa. Vuokranantaja voi pitää korkeaa vuokraa kun Kela maksaa asumistukea. Tämä selittää korkean vuokratason. Kaikki tuollaiset lisäävät veronmaksajien taakkaa.
Parempi olisi, että vuokrat olisivat pienemmät, vähävaraisten pankkimaksut pienemmät jne. Silloin tarvittaisiin vähemmän rahaa sosiaalietuuksiin.
Siksi ihmettelen näitä kommentteja, että "kyllä vähävaraisilla on varaa maksaa ja saavatkin maksaa". Jos vähävarainen maksaa lisää, niin lisämaksu menee viime kädessä veronmaksajalle, eli mm. juuri näille edellä mainituille kommentoijille.
"Parempi olisi, että vuokrat olisivat pienemmät, vähävaraisten pankkimaksut pienemmät jne. Silloin tarvittaisiin vähemmän rahaa sosiaalietuuksiin."
Juuri näin! Vain todellinen megapelle hermannista ei voi ymmärtää tätä.
Kun olin penska niin palkat maksettiin palkkapussissa, sitten pankit pyysivät duunareita avaamaan palkkatilin johon palkka tulisi. Vetona oli "se on ihan ilmasta", nyt ne haluu jo 4 - 20 % palkasta käsittely maksua omien rahojen käytöstä. Tää riippuen siitä miten hoidat laskujen maksun ! Tiskillä asiointi 12€ lasku ja nyt vielä ruvetaan perimään paperilaskusta korvauksia asiakkaalta. Mitä vitjattia ? Tähä pitää saada stoppi, tai kohta laskunmaksaminen on kalliimpi kuin laskun alkuperäinen summa.
Sain kerran pankilta laskun, että tiliä oli ylitetty 11 centtiä, siihen tuli jotain korkoja päälle ja sitten sen maksamisesta piti vielä maksaa.
Näin täyttyy tehdä, jotta rikkaile voidaa maksaa bonusta rahan säilytyksestä holveissamme. Tule sinäkin kulta - asikkaaksi ja hyödy 200000€:n kantaasiakkaadusta.
Tarjoamme sinulle samppakaljaa, sekä kursseja raha asiossa luksuskohteissamme Balilla. Olet ykkös asikkaamme ja me huolehdimme tilillesi bonus korot ja etuoikeuden kassajonoissa.
Pankit ovat kohtalon vaa-alla punnittu sekä mitattu ja kevyiksi havaittu:
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2013/07/30/taas-jattisakot-keinottelusta-pankit-ovat-aina-10-askelta-edella/201310591/12?&n=2#commentsHere
Moolokin kita on ahnas ja armoton, rahan alkuperällä ja uhrattavilla ei ole väliä kunhan se vain on sitä ihteesä...
Pankithan elävät kiskomalla vähävaraisia, niitä joilla lainanmaksut pakottavista syistä viivästyy... tahi tili painuu miinukselle esim. kalliin ruuan takia.
Siitähän se kulukiskonta vasta alkaa... ei ihan valtion Finnveran malliin sentään, mutta lähes kuitenkin.
Pankit toimivat päinvastoin kuin Robin Hood: pankit keräävät köyhiltä rikkaille.
Op pankkikin suunniteli irtisavansa jotain 1000 kunta pankkitoimihenkilöä, tuotannollisista ja kustannussyistä ja meni paripäivää niin niin ilmoittivat maksavansa osakeantina omistajille hirmurikkauksia.
No älämölönkeskellä peruivat irtisanomiset.