Keitä Soini pitää marginaaliryhmänä?

Luulisi möläytyksen herättävän paheksuntaa.Aukeaako persujen kannattajien silmät ja korvat vieläkään?
571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikki muut paitsi persut ovat marginaaliryhmiä, sillä valiopersujen mukaan "kansa on samaa mieltä kuin Perussuomalaiset"? Sitten kun persujen kannatus on romahtanut ja Iivisniemen hölmöläisparoni on yksin eduskuntaryhmässään, voidaankin siirtyä turvalliseen "suuret puolueet sitä ja suuret puolueet tätä" -jankutukseen.

Äänestä

Milloin Soini alkaa hävetä tyhjiä puheitaan?Onko ihmiset todella niin yksinkertaisia hölmöjä,että kannattavat röyhkeätä pelle huutelijaa ja huitojaa?Suomen maine kärsii persujen takia on vallalla henkinen taantuma ja rappio.

Äänestä

Suomalainen ettei tämä toistuisi ja Ylen äärinationalisten toimittajien
toistama svenskfinland toteutuisi.

Äänestä kansalaisaloitteen puolesta nyt.
Aloite on menossa eduskuntaan.
http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131

Pakkoruotsi pois, kielitaito kunniaan.

Ettei tämä toistu ja svenskfinland:

http://suom.webs.com/1908-pilapiirros.jpg


Uusi keksintö suomalaisen sivistyksen jarruttamiseksi

Vähävaraisten torpparien ja muonamiehien ponnistuksilla syntyi Luukkaan eli Luukin kansakoulu vuonna 1906. Nuorekkain, valoisin mielin työskenneltiin, ja menestymiseen viittasivat kaikki oireet. Mutta jo seuraavana lukuvuonna kuului Espoon pohjoiskulmalta kummia: Luukkaan koulun ovet pantiin keskellä kiireintä lukuaikaa kiinni. Koululle oli saatu vuokratuksi huoneisto Luukin tilalta. Viime joululomalla tilan ruotsinkielinen omistaja ylioppilas C.G. Avellan teetti koulurakennuksen ympärille korkean, ylitsepääsemättömän piikkilanka-aidan sekä karkoitti kevätlukukauden alussa kouluun pyrkivät lapset pois. Kesti pari kuukautta ennenkuin kuvernööri päätti, että piikkilanka-aita on poistettava ja koululle valmistettava tilaisuus ryhtyä työtänsä jatkamaan.

Äänestä
  • Kansa nousee...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syvält kirjoitti:

Luulisi möläytyksen herättävän paheksuntaa.Aukeaako persujen kannattajien silmät ja korvat vieläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu