Petri Paavolan fanijoukolle pitäisi perustaa oma osio, jonne he voisivat linkitellä Paavolan tekstejä ja fanittaa niitä keskenään ja antaa peukkuja.
Paavolahan ei edes ole helluntailainen, vaan hän toimii jonkun uuden järjestön saarnaushommissa parin muun samanmielisen kanssa.
Paavolahan ei edes ole helluntailainen, vaan hän toimii jonkun uuden järjestön saarnaushommissa parin muun samanmielisen kanssa.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Se on Paavola itse joka täällä kirjoittelee.
Kävi kyllä mielessä, että jospa täällä onkin vain yksi "fani", joka laittaa niitä aloituksia ja vastailee itseään siunaille.
itseään siunaillen
Paavola on nykyajan Leo Meller.
Tyhmät menevät mukaan.
Paavola linkittää omia, seksikeskeisiä linkkejään.
Kertoo kaiken siitä mikä hemmon mielessä liikkuu 24/7.
Hihhih.
Tulee mieleen se video jossa pete selosti jalovaaraa haara-asennossa.
Olipa pullea polle vai pollea pulle.
Mutta pete-joukolle oma palsta. Kannatan.
Se esiintyminen videolla oli vähän sopimaton, koska se sai monet heikot sisaret lankeamaan seksuaalisiin himoihin. Itse sanoma jäi toisarvoiseksi.
>Petri Paavolan fanijoukolle pitäisi perustaa oma osio, jonne he voisivat linkitellä Paavolan tekstejä ja fanittaa niitä keskenään ja antaa peukkuja.<
Mahdoton toteuttaa käytännössä. Esilläoleminen tarvitsee huomiota ja siten mahdollisimman suuren areenan.
Äit´ muori aikoinaan sanoi, miten vakka kantensa valitsee. Sama pätee myös uskonnollisella alueella.
lynkkas verbaalisesti Jalovaaran, en muuta hänestä tiedä. ei kiinnosta siis oikeen kun pitäisi siunata eikä kirota. kuulostaa ehkä vähän uskonnolliselta.. toisaalta kaikkihian hellaritkin on vähän.. paitsi tietenkään en minä itse. yhteenlaskun tulos ei ollut oikea. noloa
Jokainen kristitty julistaja ja opettaja on myös seurakunnan arvioinnin alla, Raamatun Sanan mukaisesti. Raamattu sanoo myös, että armolahjatkin ovat vajavaiset, eikä ole ketään täydellistä opettajaa. Useat tässä ketjussa olevat kommentit ovat pahansuopia ja halveeraavat Paavolaa ilman mitään arviota hänen opetuksensa raamatullisuudesta. Kommenteista puuttuu rakkaus ja nöyryys pyhän Jumalan edessä.
Apt. 17: "Mutta eräät...ryhtyivät keskustelemaan hänen kanssaan kiistävään sävyyn, ja muutamat sanoivat: ”Mitähän tämä lavertelija* oikein tahtoo sanoa?"
Mitään Paavolan faneja ei ole olemassa. Vaikka emme menisi henkilöön, meidän tulee aina kysyä kaikkien opetusten edessä: onko opetus raamatullinen, sisältyykö opetukseen oikeaa kehotusta parannukseen ja tarjoaako opetus täyden evankeliumin antaman vapautuksen synneistämme. On muistettava, että Paavali torjuttiin laajalti Korintin seurakunnassa ja johtoasemaan sekä julistajiksi oli päässyt valheveljiä. He syyttivät Paavalia kaksimielisyydestä, uskon puutteesta ja voimattomuudesta. Paavali oli järkyttynyt siitä, että korinttilaiset fanittivat näitä seurakunnan johtoon päässeitä, joita Paavali itse kuvaa suoraan valehtelijoiksi. Paavalin syvä murhe nousi siitä, että väärän opetuksen alla korinttolaiset olivat menettämässä aidon uskon Jeesukseen Kristuksesen.
Oman arvioni mukaan Petri Paavola tutkii vakavasti Raamattua ja antaa opetusta sen ymmärryksen ja armolahjan mukaan, mikä hänellä on. Hänen opetuksessaan on oikea pelastava evanekoiumi sekä jokapäiväiseen parannukseen vievää Jumalan Sanan totuutta. Hänellä näyttää olevan aito huoli ihmisten pelastuksesta ja iankaikkisesta autuudesta.
Apt 17:" Mutta nämä olivat jalomielisempiä kuin Tessalonikassa olevat, sillä he ottivat sanan vastaan erittäin alttiisti ja tutkivat huolellisesti päivittäin Raamatun kirjoituksista, olivatko nämä asiat niin"
>On muistettava, että Paavali torjuttiin laajalti Korintin seurakunnassa ja johtoasemaan sekä julistajiksi oli päässyt valheveljiä. He syyttivät Paavalia kaksimielisyydestä, uskon puutteesta ja voimattomuudesta. Paavali oli järkyttynyt siitä, että korinttilaiset fanittivat näitä seurakunnan johtoon päässeitä, joita Paavali itse kuvaa suoraan valehtelijoiksi. Paavalin syvä murhe nousi siitä, että väärän opetuksen alla korinttolaiset olivat menettämässä aidon uskon Jeesukseen Kristuksesen. <
Älä hyvä ihminen liitä Paavalia Paavolaan. Paavali pyrki joka mutkassa kokoamaan JUMALAN seurakuntaa ja taas Paavola hajittamaan sitä, näin lyhyesti tiivistettynä.
Paavali iloitsi kun ihmiset lähestyivät toisiaan ja taas Paavola on tätä vastaan, jos uskonnollisten puolueiden sisällä olevat sisaret ja veljet yhdistyvät/lähentyvät toisiaan kohden.Tekevät yhteistyötä.
Niin, itse iloitsen aina jos kuulen tai näen, miten uskonnollisten puolueen ihmiset alkavat olemaan yhtä ja ihan oikeesti sydämentasollla näkyen se käyttäytymisessä. (Ihminen voi valehdella sanoissaan).
"Älä hyvä ihminen liitä Paavalia Paavolaan"
Mutta nehän kuulostavatkin melkein samalta. Sattuuhan näitä...
ml213 tapansa mukaan parjaa ja valehtelee taas.
http://www.kotipetripaavola.com/papistojokakumoaaJumalansanan.html
Tuolla on opetus seurakunnan ykseydestä. Hän ei kannata eikä aja hajaannuksen asiaa. Lopeta ml213 valehtelun synti.
paavolan opetukset pyriin oman seksikeskeisen saastan ympärillä. Lopeta
Mitä joskus aikoinaan luin hänen/sinun kirjoituksiasi, niin missään niissä ei ilmennyt, että kaikissa uskonnollisissa puolueissa olevien JUMALASTA syntyneiden tulee yhdistyä ja olla yhtä. Paavolahan kertoo netin välityksellä,- vastoin JUMALAN mallintamista, ketä on kartettava ja kuka on harhaoppinen jne.....
Taas Raamattu ilmentää yks kantaan, miten ihminen on ensin tavattava ja kohdattava ja keskustelun kautta todeta harhaoppisekis ja ja opetettava ja jos ei kuule, niin kartettava jne...
Niin, Petri Paavollassa on aivan sama tekijä kuin esim. jaikalissa, joilla on neuroottisuus tehdä yksinkertaisesta asiasta, niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin monimutkainen monisanaisesti.
Esim. JUMALAN seurakunta on erittä'in yksinkertainen käsite ja yksinkertaisesti opettaa sen kokoamista. Nyt monisanisesti ekumenia liitettyn ihmisiin iskostetaan pelkotiloja ihmisiin,- joita ei edes tunne ja ole tavannut.
Niin, ja kuten yleistä tänä aikana, niin VT ilmoitukset, joitka JUMALA kohdensi kansalleen Israelilaisille, niin ne Paavola kohdentaa suomalaisiin.
Mutta, mitä voi muuta odottaa, jos ihminen ei ymmärrä ja usko, miten JUMALA puhui kansalleen profeettojen kautta ja viimeisinä päivinä meille Pojan kautta. Mutta, tämä tästä.
Googletin Petri Paavola uskonlahko tuli tämmönen.
http://www.kotipetripaavola.com/uskonlahko.html
Heti aika alussa lukee > En ole itse ollut koskaan vääristyneen uskonlahkon jäsenenä, mutta olen saanut seurata vierestä ihmisiä, jotka ovat olleet ja ovat vääristyneen uskonlahkon jäseniä. Oma taustani on vapaaseurakunta ja baptistiseurakunta (baptistilähetys) sekä hengellinen työyhteys mm. helluntaiseurakunnan sekä luterilaisen kirkon uskovien kanssa. Niillä paikkakunnilla joilla olin mukana kyseisten herätysliikkeiden ja uskovien toiminnassa, niin heidän toimintansa perustui terveeseen seurakunta elämään.
Sää oot ml213 paatunut valehtelija tee parannus
Niimpä. KAIKKI uskonnolliset puolueet,- joita seurakunnaksi kutsutaan, eivät ole JUMALAN seurakuntaa. Vapaasrk on yksi heistä.
Se on totta, miten kaltaisesi ihmiset, jotka sekoittavat puolueen seurakunnaksi, niin saavat " opettaa" näkemyksiään. Taas Pyhässä Hengessä oleva opettaja, joka opettaa JUMALAN tahdon mukaisesti seurakunnasta ja siihen liittyvästä yhdentymisestä, niin ei taatusti pääse puhumaan yhteenkään puolueeseen. Tämä ihminen on puolueen hajoittaja ja JUMALAN seurakunnan yhdistäjä ja piste.
Niin Paavolan ja muidenkin tulisi vihdoin ymmärtää ja tehdä parannus ja nähdä miten apostolit toimivat seurakunnassa. Jokaisella paikakunnalla oli siis yksi seurakunta ja tätä seurakuntaa kutsuttiin paikkakunnan nimellä. Niin, selkeä ja looginen asia, koska jokaisessa seurakunnassa oli sama oppi ja opetus. Paavalilla ei ollut työyhteyttä babtistien, ei helluntalaisten , ei vapaasrk kanssa, eikä muidenkaan puolueiden. Paavali ei ollut uskonnollinen ihminen, vaan Pyhässä Hengessä toimiva JUMALAN valitsema ja ennaltamäärämä ihminen tehtäväänsä.
Nyt taas opit ilmentävät " seurakunnnan" nimen.
PS.
Babtistilähetys oli aikoinaan esikuva siitä miten puoluetta pyritään kyhäämään uskovien keskelle.
Siis opettajan tulee jo ensitöikseen opettaa mikä on todellinen seurakunta ja mityen siihen liitytään.
ml213 ei pidä helluntaiseurakuntaa ja vapaaseurakuntaa uskovien seurakuntina ja sitten täällä muita syyttää. Uskomaton eksyttäjä tää ml213. Hän etsii vaa muista vikoja mutt on itte ihan eksyksissä.
Onkoha ml23 branhamilainen tai jonkun muun harhaoppisen lahkon jäsen? Kerro nyt mihin kuulut ku annat sellaisen kuvan että hellarit ja kaikki muut ovat harhassa ja sää ite vaa oikeassa.
Aikoinaan vauvana kastettiin luterilaiseen kirkkoon ja uudestisynnyttyäni luontaisesti erosin kirkosta. Kasteenottamisen aikaan ymmärtämättömyyttäni liityin helluntaiyhteisöön ja ymmärryksen laajennettua erosin heistäkin. Punainen lanka siis on miten tulin ymmärtämään ja näkemään todellisen apostolien opettaman JUMALAN seurakunnan.
Niin, en ole branhamilainen tai muukaan lainen. Siis elän uskoni mukaista seurakunta elämää.Kuten tiedämme, niin sisaria ja veljiä on jokaisen uskonnollisen puolueen sisällä, mutta kaikki niiden jäset eivät ole sisaria ja veljiä.
Niin, JUMALASTA syntyneet, JUMALAN ennalta määräämät ja ennalta valitsemat ihmiset muodostavat todellisen seurakunnan. Jeesus valitsee ihmisen, ei ihminen Jeesusta kuten Jeesus osuvasti opetti toteuttaessaan lähettäjänsä JUMALAN tahtoa.
Jätit kertomatta mihin kuulut.
Mitä seurakuntaan tulee, niin olen Hengessä kastettu JUMALAN seurakuntaan. Tosin kuulun myös metalliliittoon. Muita jäsenyyksiä ei ole.
tällaisia sateliitteja on suomi pullollaan.
yks kerrallaan ne sit häipyy kuulumasta ei niistä jää vanhurskaan muistoa joka puhuu kuoltuaankin.