Värikuvia Hitleristä

8163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olisinpa saanut elää jo tuolloin.

Äänestä
  • Hitlerin kolvi on melko iso noissa kuvissa ja hieman jopa kyömy. Olisko peräti varttijuutalainen?

    Äänestä

  • Oli vaarallista aikaa, eikä Hitlerin valtaan nousu ollut todellakaan itsestään selvää. Päitä putoili puolin ja toisin ja myöhemmin varsin yksipuolisesti.
    Ei ollut kaukana sekään, että valtaan olisi noussut kansallissosialisteista se sosialistinen, kommunismia ihaileva siipi.
    Tuon oluttuvan nurkilla käytiin tulitaistelu, jonka Hitlerin kannattajat hävisivät. Sen piti oleman Hitlerin vallantavoittelun loppu, kuten monen muunkin kärhämän, mutta sinnikkyydellään Aatu hoisi homman kotiin. Valitettavasti herra luuli itsestään aivan liikoja, eikä pahemmin kuunnellut kenenkään neuvoja.

    Mukavia kuvia silti, mutta parempi katsella niitä netistä kuin paikan päällä Stürmerista, varsinkin, kun tiedämme lopputuloksen.

    Äänestä

> Upeita kuvia

No eipä ollut minun mielestäni. Kuvista vain pari oli terävyydeltään ja väreiltään kohtalaisen laatuisia. Loput olivat epäselvää pöpperöä, joihin kuvien hailakka väri ei pysty tuomaan mitään historiallista lisäarvoa.

Hyviä vanhoja mustavalokuvia tietokoneella jälkivärittämällä päästään parempaan lopputulokseen. Tietenkään värit eivät ole 100% autenttiset silloin, mutta kuvan ja värien terävyys korvaa katselijan silmälle tätä asiaa.

Äänestä
  • mutta kuvat antavat silti hienon vaikutelman siitä, miten suurta aikaa Saksassa tuolloin elettiin ja miten mahtava oli kolmas valtakunta.

    Äänestä

Hienoja kuvia, turha väittää että olisivat huonoja. Totta kai 70 vuotta vanhat kuvat ovat haalistuneita. Tarvittaisiin uusi Hitlerin kaltainen johtaja Eurooppaa johtamaan, niin sairaaksi on meno mennyt.

Äänestä
  • Ei ihmisten massamurhaaminen ole hienon johtajan tunnuspiirteitä.

    Äänestä

>> Tarvittaisiin uusi Hitlerin kaltainen johtaja Eurooppaa johtamaan, niin sairaaksi on meno mennyt.

Saksassa on Angela Merkel, joka johtaa omaa maatansa ja sen talouden kehitysvoimaa vähintään yhtä vakuuttavasti kuin Aati aikoinaan.

Kauko-Idässä vanha akselivaltakumppani Japani on korvautunut Kiinalla. Merkel tekee suoraan jättimäisiä kahdenvälisiä aloussopimuksia Saksan ja Kiinan välillä. Ei siinä paljon EU:ta mukaan kysellä, kun Saksa ottaa joka rintamalla osaansa maailmassa.

Saksalle EU on pelkkä työväline, Wekzeug, jolla Saksan ylivaltaa kasvatetaan.

Nykyinen Saksa ei ole mikään rikas antelias, hömelö Euroopan setä. Vaan itsekeskeinen eurooppalainen suurvaltio, joka tekee kaikkensa oman Berliini-keskeisen asemansa vahvistamiseksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jawohl 69 kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013080417327221_ul.shtml

http://life.time.com/history/adolf-hitler-color-photos-by-the-nazi-leaders-personal-photographer/#1

Upeita kuvia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu