Naapuriini muutti pakolaisperhe. He ovat tosi mukavia ihmisiä ja vierailemme toistemme luona puolin ja toisin. Elämäni oli yksinäistä ennen kuin he tulivat. Ei ollut muuta tekemistä kuin kirjoitella tänne suomi24:seen. Mutta nyt en ehdi paljon nettiä käyttämäänkään, kun vietämme niin paljon aikaa yhdessä. He opettavat minulle omaa kieltään ja minä opetan heille suomea. Olen alkanut harkita jopa islamiin kääntymistä. He toivoisivat tänne Suomeen lisää moskeijoita, koska lähimpään moskeijaan on liian pitkä matka. Ennen vastustin maahanmuuttajia, mutta mielipiteeni on täysin muuttunut. Toivoisin heitä lisää tänne. Ei kukaan lähde omasta maastaan pelkän elintason perässä. Muilla voi olla erilaisia kokemuksia, tämä on omani.
Pakolaisia Suomeen
Pakolaistaivas
797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Huono provo.
Taitaa olla saman provoilijan teksti kuin se aloitus turkkilaisesta pizzamiehestä joka pelastaa henkiä kaakaokupposella.
Ei ole sama. Minä kirjoitin sen, mutta se poistettiin jostain kumman syystä. Tulkittiin provoksi, mutta sitä se ei todellakaan ollut, vaan ihan tositarina. Jos sinulle kävisi samalla tavalla, takaan että olisi sen jälkeen toinen käsitys maahanmuuttajista.
Sitäpaitsi se oli ihan tositarina ei kukaan huvikseen sellasia keksi.
Tämä on totta ja tapahtunut Suomen Tampereella!
naapuriini muuti Afrikasta perhe, muutiin eri kaupaunkiin, nyt olen onnellinen.
Tunnistan aina Suomeen muuttaneet sielun veljeni siitä, että heillä ei ole likaista ja syntistä esinahkaa. Ihanaa tavata heitä!