Lenin Stalin ja muut,aqntoivat Suomelle itsenäisyyden 31 ,12-1917 jonka ensimmäisenä tunnusti Ranska 3.1-1918.Mannerheim uhkasi tappaa Lenini 23,2 -1918 Anreassa seraavana vuonna. Winston Churcill ja Mannerheim suunnittelivat
hyökkäyswtä Pietariin,mutta Englanti luopui hankkeesta.samana vuonna oli meillä prsitentinvaalit Mannerheim sai 50 ääntä Stolberi 143 ääntä.
hyökkäyswtä Pietariin,mutta Englanti luopui hankkeesta.samana vuonna oli meillä prsitentinvaalit Mannerheim sai 50 ääntä Stolberi 143 ääntä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Lenin Stalin ja muut,antoivat Suomelle itsenäisyyden 31 ,12-1917"
Komsomol-koulun valeita. Neuvosto-Venäjä tunnusti Suomen itsenäisyyden vasta Tarton rauhassa. Tarton rauha oli itsenäisen Suomen ja Neuvosto-Venäjän välillä solmittu rauhansopimus, joka allekirjoitettiin 14. lokakuuta 1920 ja astui voimaan 31. joulukuuta 1920.
Katso ja opi :
http://www.youtube.com/watch?v=KnU4bWAdXVk
http://www.youtube.com/watch?v=abkNX6_uT8E
Tuollaista suomettumisajan pahinta skeidaa ei katso erkkikään! Olet pelle!
,,,,Tarton rauha oli itsenäisen Suomen ja Neuvosto-Venäjän välillä solmittu rauhansopimus,,,,
Tuon kohdan sanot ihan oikein, Suomi tosiaan oli itsenäinen JO silloin kun rauhansopimus solmittiin. Siitä älykkäät hoksaavat heti, että itsenäisyys oli tullut aiemmin, ennen Tarton sopimusta. Muuten pukkaat pelkkää skeidaa, kiitosta vaan.
Oikeita sankareita on Saksan keisarillisen armeijan sotilaat jotka murskasivat Tsaarin Venäjän ja pakottivat bolsut ase ohimolla antamaan Suomelle itsenäisyyden. Monta hyvää saksalaista jäi hautoihin Puolassa, Baltian maissa, Ukrainassa ja vuoden 1918 Suomessa. Rauha ja lepo heille.
tarkkispoika taas asialla. Ei osaa kirjoittaakaan ja valehtelee kuin huttila.
Suomen julisti itsenäiseksi Svinhufvudin senaatti 4.12. 17 ja eduskunta hyväksyi asian pari päivää myöhemmin vasemmiston vastustaessa.
Mannerheim ei ole koskaan uhannut tappaa Leniniä, ei Antreassa eikä muualla.Hän kyllä lupasi jatkaa taistelua , kunnes viimeinenkin "Leninin huligaani" on karkoitettu.
Mannerheim suunnitteli hyökkäystä Pietariin 1919 yhdessä valkoisten venäläisten kanssa toivossa saada Itä-Karjala palkkioksi. Englantia ei asia suuremmin kiinnostanut, vaikka se olisi mielellään nähnyt bolsevikkien kukistuvan. Brittilaivasto hyökkäili kesällä -19 mm. Kronstadtiin, mutta poistui pysyvästi.
Eduskunnan suorittamassa presidentin valinnassa Mannerheim sai vain kokoomuksen ja rkp:n tuen.