http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201308080081709_ul.shtml
Ei sen puolen ihan sama tietääkö vaiko ei. Korporaatti-pankkien ja röyhkeiden suuryritysten "demokratia"-maan presidentin vierailulle on yks ja sama.
Yhdysvallat ei ole edes pyytänyt intiaaneilta anteeksi julmia ihmisoikeusrikkomuksiaan, satojen sopimusten rikkomista jne., vaikka aikaa on kulunut hurjasti.
Oli muuten mielestäni väärä teko jättää Putinin tapaaminen väliin.
Suuri korporaattien kerho varmaan painosti Obamaa.
Ei sen puolen ihan sama tietääkö vaiko ei. Korporaatti-pankkien ja röyhkeiden suuryritysten "demokratia"-maan presidentin vierailulle on yks ja sama.
Yhdysvallat ei ole edes pyytänyt intiaaneilta anteeksi julmia ihmisoikeusrikkomuksiaan, satojen sopimusten rikkomista jne., vaikka aikaa on kulunut hurjasti.
Oli muuten mielestäni väärä teko jättää Putinin tapaaminen väliin.
Suuri korporaattien kerho varmaan painosti Obamaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mutta on se aika paha viesti,jos Suomen päättäjiä ei pyydetä keskustelemaan huipputason tulevaisuuden näkymistä lännessä.Kielii kyllä joistain ongelmista.
Eihän Ruotsikaan ole Naton jäsen.
Eikö se ole ihan sama ? Kataisen ja muiden tai sanotaanko suomen ei kannata tuohon Venäjän ja Usan erimielisyyksiin puuttua lainkaan. Obama halusi pienen turistireissun eikä Suomi silloin kiinnosta.
kokkareet syyttivät Halosta ja milloin mitäkin että Suomi oli paitsiossa aina mutta nyt on omat pojat Niinistö ja Katainen eikä niitäkään kutsuta, mahtaiskohan johtua Kataisen suuruudenhulluudesta jossa Siilinjärven väärentäjä kuvittelee olevansa suurikin maailmanpolitiikan vaikuttaja?
todella usko että joku merkittävä poliitikko haluaisi tavata Kataisen muulloin kun rahantarpeessa? Kyllä ne Kataisen sekoilut taloudessa ja kaikessa mihin osallistuu on havaittu muuallakin.
- eikä selvittänyt todellisuudessa lainkaan OMAN presidenttinsä salamurhaa...miten tällainen valtio voisi kunnioittaa muita ????
Niinistö hakee huomiota kun Suomea ja häntä ei noteeraa kukaan.
Heikosti menee.
Niinistö ja kokoomus pistivät heti uutisvalheen liikkeelle, että Obama on kutsunut Niinistönkin kun kuulivat, että Venäjän matkallaan Obama ei vieraile Suomessa vaan Ruotsissa.
Niinistöä ei arvosteta eikä sen takia Suomeakaan. Ennen USA:n presidentit kävivät aina Suomessa matkallaan Venäjälle.
Eihän Suomea valittu YK:n turvallisuusneuvostoonkaan Niinistön takia.
Obama luulee tätä paska-suomea ry'ssän osavaltioksi,siksi ei halua olla missään tekemisissä tämän sarvikuonohallituksen kanssa.
koko asiassa harvinaisen oikeassa, Halosen jälkeen. Niin paljon sai muumi pahaa aikaan virkakausillaan ettei Suomea pidetä enää vaivan arvoisena vierailukohteena.
vähissä ulkomaalaiset johtajat jotka Niinistöä tai Kataista haluavat kutsua vieraikseen.
Obamakin on Wall Streetin miehiä. Suurimma osan tuosta porukasta pitäisi istua linnassa. Mutta eivät rahamiehet joudu linnaan. Sellaista on "oikeusvaltio ja demokratia".