Aamu-uutisissa kuulin, että ILO:n tutkimusten mukaan Ruotsi on maailman paras maa työläisille. Toisena tulee Suomi ja sitten Norja ja Tanska.
Taitaa tämä realistinen vaihtoehto kommunistille olla oiken hyvä yhteiskuntajärjestelmä. Joten kommunismi joutaa aatteiden kaatopaikalle, jonne se todellakin kuuluu.
Tästä lähtien tällä palstalla verrataan aina kommunismia pohjoismaihin eikä USA:han, joka ei ole paras vaihtoehto kommunismille. Meillehän ei tietenkään kelpaa mikään muu kuin paras, vai mitä?
/Kalle, joka YK:n tutkimuksen kautta on saanut vahvistuksen epäilyilleen pohjoismaisesta työväen paratiisista
Taitaa tämä realistinen vaihtoehto kommunistille olla oiken hyvä yhteiskuntajärjestelmä. Joten kommunismi joutaa aatteiden kaatopaikalle, jonne se todellakin kuuluu.
Tästä lähtien tällä palstalla verrataan aina kommunismia pohjoismaihin eikä USA:han, joka ei ole paras vaihtoehto kommunismille. Meillehän ei tietenkään kelpaa mikään muu kuin paras, vai mitä?
/Kalle, joka YK:n tutkimuksen kautta on saanut vahvistuksen epäilyilleen pohjoismaisesta työväen paratiisista
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sen siitä saa, kun antaa vallan pohjoismaisille työväenpuolueille ja ay-liikkeelle. Kaunis kiitos Suomenkin Skdl:lle hienosta työstä hyvinvoinnin luomiseksi vaikeina vuosina. Todellinen veteraanien uroteko! Kiitos!
Tietynlaista henkistä kypsymättömyyttä osoittaa yritykset ottaa kunnia itselleen muiden tekemisistä.
Tässä vähän lukuja sodanjälkeisistä eduskunnista ja hallituksista :
Sodan jälkeen on valittu eduskunta 17 kertaa.
sdp : 893 paikkaa
kes. + ml 785 paikkaa
skdl+vas 582 paikkaa
Ja sama procenteissa
Sdp : 26,3%
kes. + ml 23,1%
skdl+vas 17,1%
Entäs hallitusvastuu??
sdp : 19 447 päivää
kesk.+ml 15628 päivää
skdl+vas 7646 päivää
Luvuista näkee selvästi mikä on ollut SKDL:n osuus Suomen eduskunnista ja hallituksista. Kesk+ml on istunut hallituksessa yli kaksinkertaisen aijan ja sdp yli kaksi ja puolikertaisen ajan.
Ruotsissa ei kommunisteja ole koskaan katseltu hallituksissa ja siksi kai he johtavatkin työväestön hyvinvointiliigaa. SKDL:n 'ansiota' on ilmeisesti, että Suomi on vain hyvä kakkonen.
/kalle, joka tuo esille totuuden propagandan takaa
Skdl on vahvalla panoksella mukana sinunkin tilastoissasi, puhumattakaan jos tarkastelisit lyhyempää ajanjaksoa esim. 1945-1985, jolloin pääasiallinen rakennustyö työväenliikkeemme veteraanien ansiosta saatiin aikaan. 80-luvun jälkeenhän alkoikin sitten jo romuttaminen ja alasajo.
Tässä lista hallituksista joissa SKDL on ollut mukana :
29. Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945
30. Paasikivi III 17.4.1945 - 26.3.1946
31. Pekkala 26.3.1946 - 29.7.1948
50. Paasio 27.5.1966 - 22.3.1968
51. Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970
53. Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971
58. Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976
60. Sorsa II 15.5.1977 - 26.5.1979
61. Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982
62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983
Huomaa pieni aukko listalla vuodesta 1948 vuoteen 1966 on 18 vuotta. Toinen aukko on 1971-1975, 4 vuotta.
Hyvinvointivaltio rakennettiin siis 1945 - 1985.
Siitä saadaan kolmas aukko 1983-1985 - 2 vuotta.
Hyvinvointivaltion rakentaminen kesti siis 40 vuotta ja 24 vuotta siitä ajasta SKDL oli paitsiossa.
Että jospa ei kuitenkaan unohdettaisi totuutta, kuinka karvaalta se sitten maistuukin.
Sitäpaitsi sen aikaiset kommunistit eivät esiintyneet edes oman aatteensa alla vaan piiloutuivat SKDL:n siipien alle. SKP:llä ei ole koskaan ollut yhtään ministeriä, eipä taida olla ollut kansanedustajiakaan!!
Karvasta on totuuden kalkki niellä.
/Kalle, joka ei vääristele totuutta
Te byrokraatit luulette että kaikki muutokset ovat hallitusten ja eduskuntien ansiota. Ottakaas nyt silmä käteen.
Karvasta on totuuden kalkki niellä, karvasta.
Mitä merkittävää ja pysyvää on saatu aikaan ilman lainsäädäntöä??
Mitä lakeja on säädetty ilman eduskuntaa??
Jopa tupo-sopimukset ovat usein keskitettyjä ja silloin hallitus on mukana jonkun "paketin" kanssa helpottamassa sopimuksen syntyä. Tämä on ainakin tarkoitus näillä lukuisilla tupo-paketeilla Suomen lähihistoriassa.
Siis toistetaan :
Mitä merkittävää ja pysyvää on saatu aikaan ilman lainsäädäntöä??
Mitä lakeja on säädetty ilman eduskuntaa??
/Kalle
Mainitsemiisi Skdl:n "paitsiovuosiin" mahtuu mm. kokonainen vaalikausi, jolloin Skdl oli Suomen suurin puolue. Edelleen vielä vuonna 1972 Skdl sai toiseksi suurimman äänisaaliin. Puhumattakaan ay-liikkeen panoksesta hyvinvoinnin luomisessa ja Skdl:n vahvasta roolista siinä. Onpa "paitsiota" kerrakseen!
kait tarvittiin oikein yleislakkoa, takavuosina yleislakolla uhkaamista viimeksi, ettei näitä etuja leikellä hallituksen/eduskunnan toimesta.
Olipa se sitten miten iso porukka tahansa niin ei niitä katsottu salonkikelpoisiksi 1940 luvun lopulla (1948? ) hallituksessa tekemiensä möhläysten takia ( sisäministeri Leino?? möhli todella lujaa, maanpetturuus??, korjatkaa jos olen väärässä ).
Vasta 1966 uskallettiin SKDL päästää hallitukseen uudestaan. Siis SKDL:n oppositiojaksolle on olemassa syyt, heidän oma todella typerä, etten sanoisi vaarallinen, käyttäytyminen hallituksessa.
Kertokaahan te, jotka asiasta tiedätte, että mitä se Leino mahtoi tehdä kun SKDL pistettiin 18 vuodeksi jäähylle.
/Kalle, joka ei lyödå yhtään ainoaa ministeriä Suomen historiasta, joka olisi valittu hallitukseen SKP:n edustajaksi.
Olen itse ihan tyytyväinen, että SKDL/SKP meni vararikkoon (ironista että kommunistien rahat loppuivat kasinopelissä, mutta emäpuolueen tuen loppuminen lienee suurin syy). Vasemmistoliitto punavihreänä lällypuolueena on menevämpi ja nykyaikaisempi vaihtoehto demareille. Ainakin se ajaa jonkinasteista vasemmistopolitiikkaa verrattuna demareihin. Demareilla on toki joukossaan muutamia kansanedustajia, jotka oikeasti ajavat edelleen pienen ihmisen parasta, työväenaatetta, solidaarisuutta, rauhaa ja muita vasemmistolaisuuden perusajatuksia, mutta vähemmistössä ne ovat. Vihreätkin ovat nykyään vasemmistolaisempi puolue kuin SDP.
Jos puhutaan hyvinvoinnin ja heikompiosaisten asioiden parantamisesta, niin kommunisteille voidaan niissä laskea miltei yhtä suuri ansio kuin demareille. Kommunistien toiminta ay-liikkeessä, kansalaisjärjestöissä ja eduskunnassa (vaikka eivät juuri silloin olisi olleetkaan hallitusvastuussa) tähtäsi nimeomaan käytännön sosiaaliturvan parantamiseen, koulu-uudistukseen, tasa-arvon lisäämiseen ja työväestön olojen parantamiseen.
Maanpetturit ovat maanpettureita, mutta sellaisia ei kommunistien joukosta loppujen lopuksi paljonkaan löytynyt. Suurin osa kommunisteista oli (ja on) isänmaallisia suomalaisia, jotka halusivat parantaa heikompiosaisten oloja.
Mutta mitähän Leino teki sisäministerinä?
Koska SKDL joutui 18 vuodeksi jäähylle niin jotakin tosi katalaa hänen täytyi tehdä tai ainakin suunnitella.
Kommunistinen vallankaappaus??
Kertokaa te, jotka tiedätte.
/Kalle, joka mielellään tunnustaa tietämättömyytensä
Erään teorian mukaan Leino oli Mannerheimin vakooja Skp:n sisällä. Teoriaa tukee, että:
a) hän oli ainoa Skp:n johtaja, jota ei saatu kiinni sodan aikana
b) hän sai hyviä eläkevirkoja poliittisen uransa päätyttyä
c) "omat" kääntyivät häntä vastaan
http://www.tuomioja.org/leino.htm
Tämä ei vielä pistä koko SKDL:ää jäähylle - päinvastoin. Mutta eikös sitä ollut joku poliisi-jupakka myös sisäministeriössä. Vai oliko se salainen poliisi, valtiollinen poliisi vai mikä poliisijujupakka sillä Leinolla oli. Muistaakseni hän yritti kaapata vallan jollakin tavoin - mutta minkä vallan ja miten??
Auttakaa toverit.
/Kalle, josta on tullut vanha ja huonomuistinen
"Taitaa tämä realistinen vaihtoehto kommunistille olla oiken hyvä yhteiskuntajärjestelmä. Joten kommunismi joutaa aatteiden kaatopaikalle, jonne se todellakin kuuluu."
Heh, mutta eikös Pohjoismainen hyvinvointimalli ole juuri saavutettu pyrkimällä kommunismiin?
"Tästä lähtien tällä palstalla verrataan aina kommunismia pohjoismaihin eikä USA:han, joka ei ole paras vaihtoehto kommunismille. Meillehän ei tietenkään kelpaa mikään muu kuin paras, vai mitä?"
Valitettavasti Kalle, minun täytyy olla samaa mieltä joidenkin oikeistolaisten kanssaveljiesi ja sisartesi kanssa. Hyvinvointivaltio vetelee viimeisiään, ei auta. Jos verotusta ei alenneta, yritykset karkaavat. Minkäs teet? Miten puolustat hyvinvointivaltiota kun ainoa vaihtoehto minkä kaikki tarjoavat on kilpajuoksu pohjalle? Hyvinvointivaltion puolustaminen ei onnistu enää ainakaan pelkällä kansallisella strategialla.
Olet aivan oikeassa, työt katoavat ulkomaille.
Olen kysynyt aikaisemminkin ja silloin jäin vastauksettaa mutta kysyn taas :
Miten kommunistit valtaan päästessään estäisivät työpaikkojen katoamisen ulkomaille??
Onko lääkettä, kertokaahan?
/Kalle
ratkaisuja löytyy, malliksi alkuun:
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1998/30.lokakuu/MARK4298.HTM
toinen tarina:
http://www.helsinki.fi/jarj/rapi/korten.html
lisää:
http://gamma.nic.fi/~otammile/kort-arv.htm
muutkin:
http://www.vapaansuomenliitto.fi/vsuomi/1999-7/Hannula.html
http://www.rauhanpuolustajat.fi/pystykorvakirjat/kirjat/2001/koyhyyden.html
muuta:
http://www.ihmisoikeudet.net/Globalisaatiojakehitys/globalisaatio_syventava.html
tässä aluksi pähkäiltävää Kallelle.
Kiitos tyhjentävästä vastauksesta. Mutta...
Mikä
"Ihmisoikeudet ja globalisaatio"
tai
"Köyhyyden globalisointi - Maailmanpankin ja IMF:n uudistusten vaikutuksia"
tai
"Rahaa tyhjästä"
tai
"Romahdus edessä"
tai
"Yhtiöt kansalaisten tilalla"
tai
"IHMISKUNTA RAHAKONEISTON ORJANA"
tai
"David Korten: Markkinatalous ilman sääntelyä ei ole markkinataloutta"
vastaa kysymykseeni "Miten kommunistit valtaan päästessään estäisivät työpaikkojen katoamisen ulkomaille??" ??
Minä en lyötänyt mainituista linkeistä minkäänlaista vastausta kysymykseeni, en viittaustakaan. Tekstit olivat puhdasta kommunistista propagandaa ja markkinatalouden arvostelua.
Voisitko kertoa mistä linkistä löytyisi vastaus kysymykseeni, mielellään tarkempi paikka tekstistä, esim otsikon 'sen ja sen' alla tai jotain sinne päin? Kiitos jo näin etukäteen.
Mutta säästä minut kommunistisen propagandan linkeiltä, ne eivät minuun pure vaan minä tarvitsen faktaa vastaukseksi. Vai eikö sitä löydykkään sieltä kommarileiristä? Faktaa, jonka uskaltaisi paljastaa?? Lääkkeethän teiltä lyötyy mutta uskallattekohan kertoa ne jo nyt!
/Kalle
Ruotsissa käydessään:Nyt olen nähnyt kommunismin ja voin rauhassa kuolla!