Aika paljon lääkkeitä

Kuulostaako seuraava lääkecoctail hurjalta. Oxamin 15 mg 1/2-1 tabletti tarvittaessa 1-2 kertaa vrk ja 1 yöksi. (ahdistuksen poistoon)

Tenox 20 mg 1-2 tablettia iltaisin tarvittaessa unettomuuteen

Ketipinor 25 mg 1-3 tablettia tarvittaessa

Kyseessä unettomuudesta koko kesän ajan kärsinyt henkilö jota tämänhetkinen työrupeama stressaa ja valvottaa. Aiemmin kokeillut unettomuuteen jotain ilmeisesti miedompia unilääkkeitä joista ei ole ollut kai tarpeeksi apua.

Kesällä oli myös pari venähtänyttä viikonloppua alkoholinkäyttöä, sikäli huolestuttaa nuo lääkkeet kun on tuota taipumusta riippuvuuteen.2
4160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kuulosta vielä kovin pahalta. Ketipinor-annos on ihan mitätön, eikä noi muutkaan ole pahoja muuten kuin pitkäaikaiskäytössä. En tosin suosittele alkoholinkäyttöä tuon lääkityksen aikana.

Äänestä

Lääkkeet eivät ole oikea tapa hoitaa unettomuutta kuin korkeintaa lyhytaikaisesti, tästä on varoitus potilasohjeessakin. Sinun tulee selvittää unettomuutesi todellinen syy. Kuten sanot, koet stressiä työkiireiden vuoksi. Vastapainoksi tulisi hankkia esimerkiksi jokin rentouttava harrastus tai muuta tekmistä missä voit unohtaa työkiireet. Mikäli tiedät työstressisi tulevan olemaan pitkäjaksoista, yritä keksiä keinoa sen vähentämiseen. Jos ongelmasta tulee todella ylitsepääsemättömän suuri, keskustele esimiehesi kanssa. Stressi kuuluu kaikkien ihmisten elämään jossain muodossa, jossain vaiheessa, joten sitä pitää opetella hallitsemaan.

Btw. Toivottavasti tiedät, että bentsodiatsepiinit lisäävät ahdistuneisuuttasi aina pitkällä aikavälillä, joten tuo tie vie lopulta vain syvemmälle järveen. Ketiapiini aiheuttaa kemiallisen lobotomian käyttäjälleen, josta ei varmasti ole apua myöskään sinulle työasioittesi hoidossa.

Äänestä

Ei taas tätä kemiallista lobotomiaa, lienet tämä joka väenvängällä väittää neuroleptien kutistavan aivoja? Jotta aloittaja sitte ottaa tämän huomioon lukiessaan nimim. Miten sen nyt ottaa" kommentteja lääkkeistä.

Onko aloittajalla mitään sen kummempaa hoitokontaktia mihinkään tahoon, kuin vain tuo reseptien saaminen? Meinaan lääkitykses kuulostaa lähinnä oireiden hoitamiselta; jos et pysty ahdistuksen syyhyn millään puuttumaan, lääkitystarpeesi jatkuu sitten hamaan tulevaisuuteen. Kohta et saa unta ilman lääkkeitä lainkaan ja se on kakkamainen tilanne se.

Äänestä

Tapoihini kuuluu vain olla rehellinen. En puutu tähän keskusteluun tämän enempää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestuttaa kirjoitti:

Kuulostaako seuraava lääkecoctail hurjalta. Oxamin 15 mg 1/2-1 tabletti tarvittaessa 1-2 kertaa vrk ja 1 yöksi. (ahdistuksen poistoon)

Tenox 20 mg 1-2 tablettia iltaisin tarvittaessa unettomuuteen

Ketipinor 25 mg 1-3 tablettia tarvittaessa

Kyseessä unettomuudesta koko kesän ajan kärsinyt henkilö jota tämänhetkinen työrupeama stressaa ja valvottaa. Aiemmin kokeillut unettomuuteen jotain ilmeisesti miedompia unilääkkeitä joista ei ole ollut kai tarpeeksi apua.

Kesällä oli myös pari venähtänyttä viikonloppua alkoholinkäyttöä, sikäli huolestuttaa nuo lääkkeet kun on tuota taipumusta riippuvuuteen.2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu