Se Kyllösen Merja sitten ymmärsi tehneensä virheen ajo-opetuslupa lakimuutoksessa,ja fiksuna naisena päätti ottaa sen takaisin pöydälle.Kertoi että kortti ei saa maksaa enempää kuin ennen laki muutosta,ja tarkoitus muuttaa laki 2014 alussa.Joten joskus järki voittaa lobbauksen ;)(s-postilla kyselin..)
ajo-opetuslupa jälleen muuttuu....
Ite ajattava
7392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hallitus kaatuu ennen sitä
Kummallisinta on jotta opetuslupalaisen tuntihinta keskimäärin 125e OULUSSA. Koulujen normaaliopetuksen keskihinta ilmoitettujen hintojen perusteella 42e. Mitähän supistettua ajooppitiivistettä sieltä sitten pukkaa.
Taitaa olla suurempikin ero. Kesällä näytti olevan B-korttitarjous 900€ ja opetuslupaopetukset samassa paikassa 420€. Hintaero niin pienenä että opetuslupahomma pitää laskea harrastukseksi, ei muuten kannata.
Ehkä ero on siinä että opetuslupatunnilla pitää osatakkin jotain kun siellä on kuitenkin ajokokemusta omaavia mukana, ei voi heitellä jotain diipadaapaata kuten teineille pidetyllä oppitunnilla.
Tytär täyttää ensi kesänä 18, joten ajo-opetuksen saisi jo aloittaa. Olen jo varannut ajan poliisilta lupien hakemiseksi. Jos autokouluosuus ollaan poistamassa ensi vuoden alusta, niin sittenkin vielä ehtii hankkia kortin.
Jos aloitan opetuksen nyt, niin rahoja ei tietenkään saa takaisin lakimuutoksen jälkeen.
Nyt pitäisi saada varmaa tietoa aiheesta, jotta tietäisi että odottaako vuodenvaihdetta vai ei.
Aloita vaan.Sain sisäpiiritietoa,mikään ei muutu
100€ opetusluvan hinta nuosee heti, kun Kyllönen saa takkiin muilta puolueilta Lisäksi ajokorttilupa nousee 20% ja opetuslupa poliisilta myös. Kipin kapin autokouluun.
juu odottakaa rauhassa ja uskokaa poliitikkoa...
Ja arvoisa liikenneministeri millä tavalla mukana asian valmistelussa ?
Kuka on saanut tämän aikaan on mielestäni oleellinen kysymys - sillä lienee myös VALTA asia muuttaa. Jos halu puuttuu niin mitä tapahtuu...
Liikenneministerimme kalastelee ääniä !
Odottakaa rauhassa ihmeitä tapahtuu ja kuka kärsii - korttia tavoitteleva nuori !