Stubb ei hyväksy pakkoruotsi-sanaa

Stubb ei siedä pakkoruotsi-sanaa ollenkaan. Jos hän saisi yksin päättää, niin sana poistettaisiin käytöstä heti. Näin on käynyt jo useille muillekin sanoille Suomessa. On puhuttava n-sanasta, kun tarkoitetaan tummaihoista henkilöä. Eduskunnassa ei saa käyttää valehtelu-sanaa ollenkaan, koska entinen supon päälikkö ja nykyinen eduskunnan pääsihteeri kassakaappi-Tiitinen on kieltänyt sanan käytön. Mikä sana kielletään seuraavaksi?
17133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat
  • Stubb moittii "molempia ääripäitä" (nokkelaa) mutta osoittautuu itse pakkoruotsittajaksi, ja antaisi vain itärajalle venäjän opiskeluoikeuden.

    Äänestä

  • tekopyhyys kirjoitti:

    Stubb moittii "molempia ääripäitä" (nokkelaa) mutta osoittautuu itse pakkoruotsittajaksi, ja antaisi vain itärajalle venäjän opiskeluoikeuden.

    Stubbin puheenvuoro oli melkein pelkkää kiemurtelua ja saivartelua. Yksi uusi avaus oli: lisää pakkoruotsia ja jo ala-asteelta koska pienet ovat alttiimpia omaksumaan asenteita.

    Äänestä

  • naama mennä kurttuun, toivottavasti en vanhene noin äkkiä.

    Äänestä

Se on Stubin ongelma, ei kansalaisten ongelma.
Kansalaisten ongelma on maksaa veroja semmoisesta, mitä joutuu pakosti opettelemaan.

Äänestä

Onneksi se ei ole Stubbin päätettävissä kuten ei moni muukaan asia.

Äänestä

Nuoret nauraa Stubidolle.

Äänestä

Ja kaikki tämä vain 4 % kansanosan vuoksi. Eikö jo voisi sopeutua Suomeen?
Mikä täällä Suomessa on, että Suomalaisten on sopeuduttava ja suvaittava näiden vähemmistöjen kaikkia vaatimuksia?

Äänestä

kiusasi koulussa niitä jotka eivät osanneet ruotsia.

Äänestä
  • Kyllähän stubin raameilla ollaan kiusaajia..;)

    Äänestä

STAGNAATIOSSA TÄÄLLÄ ELETÄÄN!

Äänestä

Totuus on että Suomessa on pakko opetella ruotsia,jota kukaan ei pakon vuoksi halua opetella. Pakkoruotsi on siksi täsmällinen ja totuudenmukainen termi. Tottakai totuus pitäisi pakkoruotsittajien (kuten Stubinkin ) mielestä saada pois silmistä (= pois mielestä/mielistä)

Äänestä

hommaansa ulkomaankauppaministerinä vaan sekoilee koko ajan muualla?

Äänestä

Eipä onneksi voisi vähempää kiinnostaa se mitä Stubbi sietää , täysi nolla koko jätkä.

Äänestä

Ei sellainen ihan turha mies voi olla, kun maratonia juostessaan soittaa kolme kertaa Kataiselle, kerran YK:n pääsihteerille, kerran paaville, 20 kertaa vaimolle ja käy pari kertaa välillä kyykkykakalla puskan takana.

Äänestä

Jos minä saisin yksin päättää niin stubbi lentäisi siperiaan ilman paluuta.
Pakko on huonoin tapa opettaa mitään, siksi ruotsin opiskelua niin inhotaan koska sitä on pakko opetella.

Äänestä

Stubb sai myös korruptio Nokian etukäteen tietenkin.. Minkä hinnalla olisi ruokkinut 7 henkisen perheen kuukauden ajan..Varmasti maksoi siitä kuten väitetään..Mutta koska edustaa suomi finnland.
Aika sama mitä Stubb hyväksyy ihminen vaikka tappaa saadakseen ruokaa,
mutta normaalin ihmisen saati köyhän arki on moisen rantarosvon arjesta
niin valovuosien päästä, että sieltä pusikosta voi Nokia kädessä huudella mitä lystää. Stubb on monesti osoittanut olevansa moraalista häpyö vaille oleva perus öykkäri.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pakkosuomalainen kirjoitti:

Stubb ei siedä pakkoruotsi-sanaa ollenkaan. Jos hän saisi yksin päättää, niin sana poistettaisiin käytöstä heti. Näin on käynyt jo useille muillekin sanoille Suomessa. On puhuttava n-sanasta, kun tarkoitetaan tummaihoista henkilöä. Eduskunnassa ei saa käyttää valehtelu-sanaa ollenkaan, koska entinen supon päälikkö ja nykyinen eduskunnan pääsihteeri kassakaappi-Tiitinen on kieltänyt sanan käytön. Mikä sana kielletään seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu