Kirkon valtava omaisuus

rahaa on

plus jokavuotiset ylijäämäiset tilinpäätökset.

Kirkko kylpee rahassa.

3

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 + 2

      Sen verran heikosti kirkolla menee, että se on viimeisinä vuosina joutunut lykkäämään monta rakennus- ja korjaushanketta.

      Joten ei taida kovin hyvin mennä;-D

    • kirkkoa ei tarvita

      Ei siitä kirkon omaisuudesta ole mitään hyötyä jäsenille. Aika paljon on omaisuutta myynnissä, että saavat pappiensa palkat ja eläkkeet maksettua.

    • Hyvä, että rahaa piisaa, sillä Kotimaan uutisen mukaan kirkon verotulot vähenivät.
      http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/12188-kirkon-verotulot-vaehenivaet

      Tässä hieman toisenlaista näkökulmaa keskusteluun: "Julkisuudessa näkee aika ajoin väitteitä rikkaasta kirkosta. Väite on totta, jos Suomen evankelisluterilaista kirkkoa verrataan moneen muuhun kirkkoon maailmalla. Mutta samalla väite on myytti, sillä suurin osa kirkon rahoista on sidottu henkilöstöön ja toimintaan sekä rakennuksiin, joista on hankala päästä eroon."
      http://www.vantaanlauri.fi/arkisto/2013-06-11/koyhtyva-kirkko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7537
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      242
      7443
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5143
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4829
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      47
      4583
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4282
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1812
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      257
      1460
    Aihe