Tapahtui niin, että iäkkäälle äidilleni jäi aivoinfarktin jälkeen vaivaa toiminnalliselle puolelle. Hän ei ole enää oma-alotteinen vaan suunnilleen istuisi aina paikoillaan. Hänelle tehtiin sairaalassa toimintatestejä, joiden mukaan on hengenvaarallinen itselleen ja muille. Silti hänen passitettiin kotiin yksikseen asumaan. Kotiuttajana oli kaupungin terveyskeskuksen vuodeosasto. Tuo kaupunki on kovissa rahavaikeuksissa ja yrittää säästää kaikessa mahdollisessa.
Eikö tämä ole jo laitonta?!? Mitä tässä oikein voi tehdä?
Eikö tämä ole jo laitonta?!? Mitä tässä oikein voi tehdä?
Vastaukset 40
Vanhimmat
Uusiksi:
Kirjoituksesti on provo tai jätät jotain oleellista kertomatta.
Ei todellakaan ole provo. Varmasti jää paljonkin kertomatta, koska on laaja asia.
Miten hän on hengenvaarallinen itselleen ja muille jos hän vaan istuu paikoilln? Kieltäytyykö hän esim. ravinnosta? Onko hän itsetuhoinen? Miten hän on hengenvaarallinen muita kohtaan? Mrsa?
Sairaalassa testattiin esim. kahvinkeittoa. Jätti kätensä kuumenevan levyn päälle eikä hoksannut ottaa pois. Eikö siis ole vaarallinen itselleen.
Pääosin istuu paikoillaan, ainakin sairaalassa istui. Mistä sen tietää miten paljon kotona liikkuu ja mitä tekee. Voi saada vaikka tulipalon aikaan, joten eikö ole vaarallinen muillekin.
Nykyään kotiutetaan herkästi. Millaisessa sairaalassa hän on ollut? Jos kysessä on ns. akuuttisairaala ei pitkäaikaisvuodeosasto eikä vanhainkoti.... On erittäin harmillista jos hän on heikossa kunnossa, mutta jos hän on sekava tms. niin eikö hänet voisi lähettää päivystykseen?
Mutta käykö hänellä kotihoito? Jos ei niin kiireesti yhteys kotihotioon.
Onko hänellä kotona mies, joka voisi toimia omaishoitajana? Jos on niin tietysti kotiuttavat hetimiten, vaikka ei edes jalat kantaisi. Ja muutenkin - liian kallista pitää hoidettavana.
Ei ole miestä. Loppulausunnossa luki, että kaikista niistä tuloksista huolimatta kotiutetaan. Tuloksien mukaan pitäisi olla itsestään selvää sijoitus hoitolaitokseen.
Lausunnossa luki mm. että jos lähtee ulos asunnosta, ei todennäköisesti osaa enää palata takaisin.
Tänä päivänä on monen kohdalla näin käynyt ,eräskin alle 40v mies laitettiin kotiin.
Seuraavana päivänä oli kuollut..
Saisivat meille vanhuksille mieluummin antaa eutanasian,kuin kiduttaa.
Esimerkiksi sydäninfarkti ei heti näy ensimmäisessä sydänfilmissä. Jos kaikki vaikkuttaa olevan kunnossa, kotiutushan se on edessä. Ja ei se ole kenekään syy.
Kröhöm, kyllä nuo filmit on melko tarkkoja nykyään. Kotiutukseen lähtee neliraajahalvaantuneita... että se ei tosiaankaan katso että kaikki on kunnossa. Se katsoo kustannuksia nääs. Jos kotona on joku (jonka pakko hoitaa) niin sinne vaan menoksi ja potku persuksiin. Siellä sitten saa sairaat vanhukset aloittaa pähkäilyn, että osallistuuko tähän yhteiskunta ja jos, niin millä tavalla :(
No filmit vi olla tarkkoja mutta infarkti ei välttämättä näy ensimmäisessä otetuss. Ja jos ensimmäiset veriarvot on kunnossa ja ihminen on kivuton, kotiutus edessä.
Turhaa provoilua, kyllä neliraajahalvaantuneella on pitkä tie halvaantumisesta kotiin. ja jos kotona on jokju joka kykenee hoitamaan, silloin kyllä edesson kotiutus. Mutta palataksemme aloittajan aiheeseen, neliraajahalvauksen saanut ei ole vaaraksi itselleen ja muille ;).
Ota valokuvia tilanteista, ja tee valitus, tarvittaessa vaikka moneen paikkaan.
Kiitos neuvoista! Olit ainoa, joka niitä on antanut.
Kannattaisiko pyytää kopiot sairaalan testien tuloksista ja käydä näyttämässä ne kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon hallinnoissa, siellä, missä päättäjät tekevät pönttöpäisiä säästöpäätöksiään.
Tavalla tai toisella ihmisten pitäisi saada herrankekkulat ja narrinnappulat edesvastuuseen siitä, mitä ja miten esim. terveydenhuollossa asiat nykypäivänä menevät ja sujuvat.
Kaikista mahdollisista on nyt pyydetty kopiot. Täytyy todellakin keksiä joku taho, joka ryhtyy selvittämään asiaa. Luultavasti ne päätöksen tehneet eivät missään tapauksessa päätöksiään pyörrä. Täytyy keksiä joku taho, joka valvoo heidän toimiaan.
No sehän valvova elin on jo keksitty: valvira.
Juu ja ennen kaikkea tarvittaisiin asennemuutosta meiltä itse kultakin näitä asioita yhteistyössä hoidettaessa. Tutkimukset ja hoito kun järestetään meidän yhteisillä verorahoillamme pääsääntöisesti. Jos asioita lähdetään hoitamaan ja järjestelmään jo valmiiksi hyökkäävällä asenteella, ei hyvä heilu.
Kirjoitat kovin lyhyesti, jotta äitisi tilanteesta voisi saada selkeän kokonaiskäsityksen.
- mitä tarkoittaa "suunnilleen istuisi aina paikoillaan
- mitkä tarkalleenottaen olivat ne "toimintatestit, joiden mukaan on hengenvaarallinen itseleen ja muille
- mitkä ovat muut mahdolliset sairaudet
- minkä verran teillä omaisilla on mahdollisuus olla apuna
- oletteko ollet itse yhteydessä kotihoitoon ja järjestäneet hänelle kotiapua ja seurantaa vai keskityttekö lähinnä syyllisten etsimiseen
Useissa eri hoitokokouksissa olleena tiedän, ettei ilman hyökkääviä ja aggressiivisia omaisia hoitopaikkaa järjesty. Jos vaan oletetaan, ettei huonokuntoista kotiuteta, niin väärin.
Aikoinaan sain uhkailemalla aggressiivisesti omaiselleni hoitopaikan. Kiltisti päätöksiin tyytyen en sitä olisi saanut.
Se on kyllä ikävää katsottavaa ja seurattavaa, kun ihmiset ovat suunnilleen toistensa kimpussa. Pakko on vaan toimia kyseenalaisesti, jos haluaa päästä tavoitteeseen!
Sääliksi käy niitä vanhuksia, jotka kotiutetaan kerta toisensa jälkeen kotiin, jossa he eivät pärjää alkuunkaan ja kun eivät pärjää on taas sairaalakeikka edessä.
Agressiiviset omaiset ovat vanhuksen turva! Muuten ei turvaa ole!
Riippunee varmaan sitten paikakunnista missä "uhkailu " tehoaa. Joissan paikoissa on laadittu tiuetty protokolla mikä mukaan toimitaan ja sitä ei omaistenkaan "uhkailut" muuta.
Uteliaisuus heräsi: miten uhkailit?
Olisko vinkkejä, millaisilla asioilla voisi uhkailla? Ts. mikä "niihin" tehoaa? Rikosilmoitukset tms? Kun eihän poliisi reagoi tuollaisiin sosiaalipuolen asioihin mitenkään. Pesismailan kanssakaan ei voi heilua, kun sitten joutuu itse putkaan eikä vanhuksella ole enää senkään vertaa puolestapuhujaa.
On vaan sanallisesti ja olemukseltaan niin päällekäyvä, ettei vastapuolelle jää vaihtoehtoja. Täytyy käyttää tarpeeksi ääntä ja olla todella röyhkeä!
Ei siinä poliisit ja rikosilmoitukset auta. Kertovat vaan omaisen avuttomuudesta hoitaa asiaa.
Aikoinaan itse en antanut vaihtoehtoa, vaan sanoin tuovani omaiseni työntekijän koppiin hoitoon, jos ei muuta löydy. Paikka löytyi ja annetulla päivämäärällä!
Luuletko sinä, että paikkojen vähyys riippuu hoitajista?? Jos olisit uhkaillut minua, olisit saanut tuoda vanhuksesi koppiini, mutta hoitamatta olisi jäänyt. Mitä te suunsoittajat oikein kuvittelette olevanne? Onneksi nykyään hoitajille teroitetaan enemmän sitä, ettei minkäänlaista hyökkäävää käytöstä (= sama kuin väkivallan uhka) tarvitse sietää!
Heh!
Meidän kunnassa on tuollaisia omaisia varten vartijat. Niska-persusotteella saatellaan ovesta ulos joten en kovin röyhkeäksi neuvoisi alkamaan.
Ja todellakaan, paikan löytyminen ei ole työntekijästä kiinni vaan siitä, katsotaanko esim vanhus laitospaikan tarvitsijaksi tai onko paikkoja vapaina.
Juuri näin. Tämän vuoksi useissa toimipaikoissa on vartijat. Turha alkaa täälllä kekenkään levittää sellaista luuloa että uhkailulla ja agressioilla paikka heltiää.
Juuri näinhän se toimii! Saadaan työntekijät lekurit mukaan lukien itse agressiivisiksi ja kun omaiset pitävät vaan tiukasti kiinni omasta näkemyksestään, niin paikka löytyy.
Ei siinä kenenkään tarvitse mitään kuvitella olevansa! Systeemi vaan toimii niin! Pari kertaa menneenä keväänä olin hoitokokouksissa, missä homma toimi juuri niin, kun omaiset halusivat, oli vanhus laitoskuntoinen tai ei. Omaiset vaan haluavat vanhuksen pois vastuultaan! Siinä vaiheessa on aivan sama hoitaako joku omaisen vai ei, kunhan vaan saadaan asia eteenpäin ja ihan keskusteluhengessä.
Vai vielä vartijat?
Tulospalkkio on oikea kriteeri hoitotyössä!
Ja mitähän se tulospalkkio tässä tapauksessa tarkoittaa?
Ja kyllä vaan, agressiivisia omaisia ja potilaitakin varten useissa hoitolaitoksissa on nykyisin vartijat. Kun liikaa kuumenee, vartija saattelee ulos jäähylle ja palataan asiaan sitten kun on rauhhoituttu ja kyetään keskustelemaan asiallisesti. Eihän pikku lapsiakaan opeteta siihen että kun heittääytyy kirkumaan kaupan lattialle, saa haluamansa.
Niinpä. Sitä ne meillekin hokee, kun tarttis saada vihanneksena makaavalle hoitopaikka. Että ottaisivat kyllä, jos olis mihin ottaa... eli kyllä vaan ihan laitoskuntoisia pidetään yhä enemmän kotihoidossa ja omaishoitajalla, kun vanhuksia on yhä enemmän ja laitospaikkoja yhä vähemmän. Lyön vaikka vetoa siitä, että kun mää olen vanhus, ei laitokssii ole enää laisinkaan. Sen aikaset nuoret päättäjät ei siihen suostu, että kaikki yhteiskunnan varat menee vanhustenhoitoon, eikä edes riitä, vaan velaksi hoidetaan vanhukset uusien sukupolvien selkänahasta.
juu oikseessa olet. Omaisia aletaan vastuuttamaan yhä enemmän ja enemmän kun hteiskunnan "varat ei riitä", mitä se sitten tarkoittaakaan.
Usein kotihoidossa on huonompikuntoisia vanhuksia, kun laitoksissa! Kukaan ei halua hoitaa liian huonokuntoista! Ei julkinen ja vielä vähemmän yksityinen taho. Sehän on tiedetty jo ammoisista ajoista lähtien ja sitä sanovat hoitajattaret, jotka sahaavat kotihoidon ja laitoksen väliä mieleisempää työpaikkaa etsien.
Ei pidä olla liian sinisilmäinen tiettyihin asioihin nähden! Se on aina raha, joka loppupeleissä asiat ratkaisee. Jos vanhuksella ei ole ketään pitämässä puolia, niin kaikkein halvimmalla hoidetaan oli kunto mikä tahansa ja kun laitospaikkoja vähennetään niin puolustuskyvyttömät jäävät jalkoihin. Niinhän se on aina!
Toki on kaikenlaisia mittareita ja laitokseen jonotus työryhmiä, mutta en ole koskaan nähnyt, että laitospaikka sitä kautta järjestyisi. Useimmin on omaisten panos ja painostus ratkaiseva.
Huh huh on aivan oikeassa viimeisimmässä viestissään, mutta kun ei silti saa käyttäytyä aggressiivisesti ja "olemukseltaan hyökkäävästi" hoitohenkilökuntaa kohtaan. Se on rikos jo laissa. Hoitohenkilökunta ja lääkärit ovat syyttömiä siihen, ettei laitospaikkoja ole!
En tarkoita mitään väkivaltaista uhkaavuutta tai agressiivisuutta, vaan psykologista! Ei kai niissä hoitokokouksissa suoraa huutoa kiljuta, vaan keskustelevassa hengessä oikeilla äänenpainoilla ja eleillä. Ei keskustelu kuulu edes käytävään! Laitospaikka on löytynyt aina oikeanlaisen keskustelun tuloksena.
Voiko siellä sitten uhata, että vanhus jää heitteille asuntoonsa? Ei nykyään monikaan pysty irrottautumaan hoitamaan vanhempiaan saatikka isovanhempiaan. On oma täyspäiväinen työ ja pienet lapset, vanhuksen hoito veisi vararikkoon (nykyään naiset eivät voi jäädä kotiäideiksi, ainakaan Helsingin seudulla). Entä miten on silloin, kun vanhus on ns. täysivaltainen ja päättää itse? Liikuntakyvytön voi hyvin olla vielä päästään terävä. Miten tämä otetaan huomioon, vai otetaanko?? Jos omaishoitaja on loppu, mutta terävä vihannes vaatii päästä kotiin, miten toimitaan! Ilman omaishoitajaahan ei laitoskuntoisten kotihoito onnistu. Muuten vanhus makaa 8 tuntia kerralla tuijottaen kattoon ilman juomaa/ruokaa ja vaippojen varassa. Kotihoito käy enintään 3 kertaa päivässä, silloinkin ennalta arvaamattomina aikoina. On surkeeta, todella.
Jos vanhus on täysivaltainen hän päättää itse omasta olemisestaan ja siten kantaa myös vastuun itse. Täysin liikuntakyvyttömiäkin lienee omasta halustaan kotihoidossa kotihoidon turvin.
Terävä vihannes? Aika ikävästi sanottu ihmisestä.
Jos omaishoitaja on loppu, kannattaa alkaa hankkimaan hoitoa hoidettavalle. hoitopaikkaa hoitolaitoksesta. Se pitää hakea itse, ei sitä kukaan muu hae. Siis omaishoitajan. Kertoo hoidettavalle että ei enää jaksa ja täysin vuoteeseen hoidettava e ilman hoitajaa pärjää. Ja ei muuta kuin hakemukset vetämään.
Paljon on suorastaan vanhusten heitteillejättöä! Mutta kuka kantaa vastuun?
Joop... niiden hakemusten käsittelyssä vierähtää tovi jos toinenkin ;). Ajan pelaaminen on taitolaji. Siihen asti, että paikka löytyy, hoidettava istuu tai makaa kotona kuin tatti. Eihän sitä voi kadullekaan heittää. Joku aina ehdottaa, että vie terveysaseman päivystykseen ja jätä sinne. Mutta jos hoidettava on järjissään niin kyllähän toi aika groteskilta tuntuis. Eli tilanne on umpikuja, toivoton sellainen. Liian pitkään eletään nykyään toimintakyvyttöminä. Ehkä euron yms. talouskriisit pakottavat karsimaan palveluita niin paljon, että tämäkin ongelma hoituu, kun kalliita hoitoja ei enää pystytä tarjoamaan valtion rahoista.
Minulla on taas se käsitys että hakemukset käsitellään kohtuullisen nopeastikin. Joissain kaupungeissa on tietyt kriteerit jotka tulee täyttyä ennen kuin hakmeus edes otetaan vastaan. Mutta jos katsotaan kelpoiseksi laitospaikkaan, jonoonhan sitä joutuu kun siellä on jo muutama muu jonottamassa julkisiin laitoksiin. Jos on rahaa voi toki hakeutua yksityisiin aiemmin.
Kyllä omaishoitajan uupuminen on yksi syy saada hoidettava vaikka vuorohoitojaksolle tai ainakin johonkin odottelemaan laitospaikkaa. Jotkut odottelevat jopa terveyskeskusten vuodeosastolla.
Tavoitehan on että reilut 90% vanhuksista asuisi omissa kodeissaan tai palvelutaloissa ja vain hyvin pieni osa laitoksissa. Mutta mistä vähentää kun nyt on jo laitospaikkoja liian vähän siuhteessa hoidettaviin.
Eikös ikäihmisten terveys ja toimintakyky ole paremminkin parantunut?
Joka tapauksessa inhimillinen hoito on kaikille vanhuksille turvattava tavalla tai toisella.
Ei kun siis elinikä on pidentynyt ja sitä kautta huonokuntoisena elettävä aika. Tästä juuri luin jostain. Että määrä on lisääntynyt, mutta laatu huonontunut. Miten sitä paitsi sen uupumuksen saa omaishoitaja osoitettua/todistettua? Ei lääkärit usko noin vaan, jos sanoo ettei jaksa. Kyllä siinä aikamoisen väännön saa käydä, ennen kuin tapahtuu mitään. Ja sitten loppuunpalaneena pitäis vielä se vääntö jaksaa.
Niin, inhimillinen.... ja tavalla tai toisella. Siihen on vain yksi tapa, nimittäin hoitavien käsien lisääminen. Ja sitähän ei tule tapahtumaan, koska ala ei ole houkutteleva ja nuoria on koko ajan vähemmän suhteessa vanhuksiin. Vai mitä ehdotat ratkaisuksi? Robottihoitajia?
Puhuitkos minulle?
Minulla on taas se käsitys että ihmiset elävät myös terveempinä pidempään, siis osa, osa myös sairastaa ja tarvitsee apuja enemmänkin ja muistisairaudet lisääntyvät.Vanheneminen on hyvin yksilöllistä. Hyvät elämäntavat edistävät terveyttä ja toimintakykyä. Toiset pysyvät kuitenkin terveinä liikkumatta tai tarkkailematta ruokavaliota - moni terveellisesti elävä sairastuu. Perimä ja ympäristötekijät vaikuttavat monimutkaisilla ja vielä tuntemattomilla mekanismeilla terveyteen ja erilaisten sairauksien puhkeamiseen. Esimerkiksi pitkäikäisyyden tiedetään olevan tyypillistä tietyille suvuille.
Aloin miettimään tuota: miksi lääkärin pitäsi ottaa kanta siiehn että omsaishoitaja ei jaksa? Olisiko perempi osite mennä juttelemaan asiasta oman alueen sosiaalihoitajan kanssa? Ja sitä kautta laittaa asioita vireille?
Toisaalta kyllä terveyskeskuksen vuodeosastollekin ottamisen yksi syy on se että omaishoitaja ei jaksa. toisaalta väärä paikka, mutta jos ei muutakaan ole tarjolla.
Hoitavia käsiä per laitos ei ole tulossa kun nääs pitää säästää ja missäs muussa kuin palkkakustannuksissa mikä on suurin menoerä. Kai sitä jollain lailla toimintoje järkeistämällä pitäisi niitä voimavaroja pyrkiä kohdentamaan mahdollisimma ntehokkaasti ja ennen kaikke yhteistyössö kaikkien toimijoiden kesken.
Laatusuositus hyvän ikääntymisen turvaamiseksi ja palvelujen parantamiseksi 2013;11:
http://www.stm.fi/julkaisut/nayta/-/_julkaisu/1860580#fi
Paljon hyvää asiaa, mutta toteuttaminen taitaa olla se ongelma: Mistäs rahat???