Hitlerin sanotaan olleen kristitty, joten hän uskoi Jeesukseen ja sitämyöten kristittyjen mukaan kuului pelastettavien joukkoon ja pääsee taivaaseen. Hitler teki pahoja tekoja ja tapatti miljoonia juutalaisia ja oli muutenkin sangen vittumainen kaveri. Hitlerin tapattamat juutalaiset joutuvat helvettiin, koska eivät uskoneet Jeesukseen, vaikka olisivat olleet kuinka "hyviä" ihmisiä tahansa (toki heidänkin joukossaan on varmasti ollut kusipäisiä ja omahyväisiä "pahoja" paskaihmisiä, mutta siitä ei ole nyt kysymys).
Kysyn vaan, tapahtuuko tässä oikeus? Jos Hitler pääsee taivaaseen ja hänen tapattamat juutalaiset joutuvat helvettiin, voiko tällainen Jumala olla hyvä ja oikeudenmukainen, niin kuin Jumalan väitetään olevan? Vai onko ihmisen käsitys hyvästä ja pahasta vääristynyt, niin paljon, ettemme enää erota mikä on hyvää ja pahaa?
Ja nyt en kaipaa tähän vastauksia jotka menevät ohi aiheen tyyliin "Hitler ei ollut oikea kristitty", koska se ei ole esittämieni kysymysten pointti.
Kysyn vaan, tapahtuuko tässä oikeus? Jos Hitler pääsee taivaaseen ja hänen tapattamat juutalaiset joutuvat helvettiin, voiko tällainen Jumala olla hyvä ja oikeudenmukainen, niin kuin Jumalan väitetään olevan? Vai onko ihmisen käsitys hyvästä ja pahasta vääristynyt, niin paljon, ettemme enää erota mikä on hyvää ja pahaa?
Ja nyt en kaipaa tähän vastauksia jotka menevät ohi aiheen tyyliin "Hitler ei ollut oikea kristitty", koska se ei ole esittämieni kysymysten pointti.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Riippuu jos Hitler antoi Jeesuksen tulla hänen sydämmeen. En usko että näin kävi kuitenkaan. Kyllähän sitä moni sanoo itseään kristityksi ja ei toimi lähellekkään kuin kristitty. Jumalan päätös mihin kaveri joutui lopulta.
Niin ja tosiaan ajattelin että lopetan trollaamisen tänään mutta pakko sanoa koska tuon edellisen kommentinkin kirjoitin niin. Jumala ja saatana on sama asia. Se on perspektiivi kysymys ja ihmisten pitää tajuta se että se sama entiteetti johtaa meitä kaiken aikaa. Jos jumala antoi hitlerille mahdollisuuden tappaa 5 miljoonaa juutalaista niin kyse on saatanasta. Jos jumala paransi pekkarisen harrin syövästä se on jumalasta. Sama asia. Perspektiivi ainoastaan muuttui. Parempi alkaa kunnioittamaan jumalaa ja tekemään mitä se haluaa sinun tekevän. Raamatussa ei missään sanota että Jumala ei ole Saatana.
En ota kantaa Jumalan ja Hitlerin väliseen suhteeseen, sillä minunkin tuomisija on Jumala.
Jeesus sanoi: jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen. Niin te tunnette heidät heidän hedelmistään.
Ei jokainen joka sanoo minulle: Herra, Herra", pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon. Matt. 7: 19 - 21.
Ei Hitler ollut kristinuskoinen, vaan arvosti ihan täysin muita arvoja, "arjalainen rotu" ei liity Raamattuun vaan johon-kin ihan muuhun...!
Hitler teki parannuksen eli kääntyi kristityksi ennen kuolemaansa muutamia vuosia sitten. Oli brittien vankinakin ja vitsaili esimerkkinä, kuinka diktaattoreille käy! Jumalan asia on tuomita tuollaiset eli minkä osan antaa iäisyydessä! uusnatseista on serbialainen profeetta profetoinut, että heidän yrityksensä päättyy jälleen Nurbergiin.
Ei ole mitään faktoja mokomasta vitsailusta missään "brittien vankilassa", mistä lienet keksinyt koko vitsin?
Obadjan näky.
"Niinkuin sinä olet tehnyt, niin sinulle tehdään, kosto sinun teostasi kohtaa sinun omaa päätäsi."
Merkitsee ehkä sitä, että tuhatvuotisessa valtakunnassa vainotut juutalaiset kostavat natseille.
Tietenkin on Raamatun mukaista uskoa, Hitler saa tekonsa anteeksi jos on katunut.
Olettaen, Hitler syntyy uudelleen ja elää vanhurskaan elämän, hän voi pelastua.
Tuhatvuotisessa valtakunnassa asuu vanhurskaus, ihmiset jotka eivät pelastu ovat silti ilkeitä, mutta uhrit saavat oikeutta - tässä on ero meidän aikaamme.
Miettikää miksi Obadjan kirja on niin lyhyt.
Mies puhuu vähän mutta asiaa?
Jumala rankaisee jokaista tekojen mukaan, ei ne kostajat mistään nouse, ei ole meidän asiamme tietää kuinka erilaisille pahantekijöile käy, mutta olen tietoinen että helvetti on.
Hitlerin sihteerin muistelmien mukaan Hitler itseasiassa pilkkasi kristinuskoa kulissien takana, vaikka kansalle uskontoa ja isänmaata hehkutettiinkin.