Hei kaikki palstalaiset! Muistan, että täällä oli muutama vuosi sitten puhetta teologian opinnoista Helsingissä. Olen diasporassa kasvanut syntyperäinen katolilainen (isä ulkomailta) ja kovastihan tuo minua kiinnostaisi. Ensi vuonna saan yo-tutkintoni päätökseen, joten voisin pyrkiä sinne opiskelemaan. Haaveissa siintää työ hiippakunnassamme vaikka tiedotuskeskuksessa tai katekeesin parissa. Ajattelin joka tapauksessa muuttaa sinne Helsinkiin. Onko kokemuksia teologianopinnoista Helsingissä? Mitä sanotte?
Teologiaa opiskelemaan Helsinkiin?
kat. lukiolainen
12309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kysymys on sitä, mitkä ovat työnsaantimahdollisuudet teologille hiippakunnassa? Tuskin kovinkaan hyvät - jos ei tietysti lue tullakseen papiksi tai diakoniksi.
Ja miksi lukea juuri Helsingissä? Eikö maassa, jossa asut, ole mahdollisuutta lukea teologiaa?
Ihailen sydämeni pohjasta teitä irakilaisia.
Irakilaiset ovat maailman rauhanomaisin kansa. He eivät ole koskaan aiheuttaneet mitään ongelmia naapureilleen saatikka maailmanrauhalle.
Onneksi täällä Suomessakin asuu teitä irakilaisia, jotka osaatte opettaa meille suomalaisille niin hienolla tavalla miten meidän pitäisi elää omassa maassamme ja miten meidän pitäisi suhtautua luterilaisiin.
Irakilaiset ja puoli-irakilaiset, kiitos siitä, että olette olemassa! Ilman teitä emme tulisi toimeen.
Mistä olet saanut päähäsi, että olen irakilainen? Vai onko jostain sisäpiirin huumorista kysymys, jota en tunne? Jos ei ole, huumorisi on kyllä kuivaa ja vähän vinksahtannesta päästä.
Ei ole kokemuksia juuri Helsingin tiedekunnasta mutta kannatta varautua siiheen että suurin osa muista opiskelijoista ovat luterilaisia kuten myös professorit - apua väitöskirjan tekemisessä sekä seminaareissa ja luennoilla voi olla vähäistä koska professoritkaan eivät tunne katolista teologia niin hyvin. Se hejastuu tiedekunnan kirjastossakin. Kiinostus hengellisestä teologiasta on melkein olematon. Teologinen lähtökohta on hyvin relativistinen. "tieteellinen teologia" ja uskonoppi ovat hyvin erilaisia asioita.
Työt hiippakunnassa ovat vähäisiä uskonnonoppettajan työ voi ehkä saada mutta se käy tavallisesti kaupungin tai koulun kautta.
Hei!
Suosittelen harkitsemaan opintoja ulkomailla katolisessa yliopistossa/pappisuraa. Eli yhteys pappiin ja sitäkauta piispaan :-)
Eräs ystäväni, joka on vakaumuksellinen luterilainen on todennut, että ao tiedekunnassa usko joutuu koetukselle. Hän totesi, että on olemassa sanonta: jos haluat menettää uskosi, niin mene teologiseen Helsinkiin. Tiedekunnassa asioita katsotaan protestanttisten silmälasien läpi tai jopa ammutaan alas uskon perustotuuksia.
Hiippakunnalle olisi eduksi, että meillä olisi myös enemmän kutsumuksia pappeuteen ns kantaväestön keskuudessa. Suosittelen harkitsemaan tätä vaihtoehtoa.
Tietenkin Helsingissä opetetaan lähinnä protestanttista/luterilaista teologiaa, eikä ainakaan mitään lahkolaista hihhulioppia...
Ja tietenkin lahkolaisuskis kauhistuu, kun opetetaan ja tutkitaan tieteellisesti ja kriittisesti kristinuskon perusteita ja kehitystä eikä pelkkä "hallelujaa!" riitäkään. Ei siellä opeteta esim mitään hurmahenkistä kaatuilua!
Halu oppia uutta on tärkein asia silloin, kun suunnitellaan opintoja. Sellainen asenne, jonka mukaan kaikki jo tiedetään ja kaikki uusi merkitsee hyökkäystä oikeaa uskoa vastaan, on huono opintoja ajatellen. Luuletteko, että esimerkiksi meidän kolme viimeisintä paaviamme, JPII, BXVI ja F, olisivat keskeyttäneet opintonsa silloin, kun he olisivat kuulleet jotain uutta ja ennen kuulumatonta? Eivät varmaankaan. Muuten he eivät edustaisi oman aikansa sivistyneimpiä ihmisiä.
Sanonnan mukaan Helsingin teologisessa tiedekunnassa usko joutuu koetukselle. Eikö se ole hyvä asia? Jos uskosi ei koskaan ole joutunut koetukselle, voitko tietää, onko se vahva? Jos menetät uskosi Helsingissä, minkä arvoinen uskosi sitten oikeastaan oli?
Tämä sanonta uskon koettelusta pitää paikkansa kaikkien teologian opintojen kohdalla, myös katolisissa tiedekunnissa ja yliopistoissa. Jos ihmisellä on sinisilmäinen lapsen usko, tai hän on fundamentalistiseen uskoon taipuvainen, voi tällainen tunteisiin perustuva usko joutua kovallekin koetukselle, kun tietoa saa lisää.
niin eli onko rippisalaisuus absoluuttinen vai saako pappi esim kertoa kavereilleen mitä on kuullut ripissä? Tämä on ehkä ollut pahin shokki minulle.
Tämä Club Onen viesti ei taida kuulua tähän ketjuun mitenkään.
Mutta vastaus kysymykseen on, että rippisalaisuus on ehdoton. Pappi ei saa kertoa ripissä kuulemaansa kenellekään ilman ripittäytyjän itsensä antamaa lupaa. Jos hän kertoo vaikkapa pappiskollegalleen jotakin ripissä kuultua sillä tavalla, että ripittäytyjän henkilöllisyyden voi arvata, hän tekee vakavan rikkomuksen. Sellaisesta seurauksena voi olla pappisoikeuksien menettäminen.
Jos Club One arvelee joutuneensa tällaisen rikkomuksen uhriksi, kannattaa ehkä puhua jonkun toisen papin kanssa ja kysyä neuvoa, sillä tavoin ettei siinä keskustelussa paljasta kyseisen ripin vastaanottaneen papin henkilöllisyyttä.
No mutta katso, papit toisinaan ketovat toisilleen mitä kuulevat ripissä. Tämä ei ole ollenkaan tavatonta. Monesti jopa sivulliset kuulevat tämän tahtomattaan tai papin tahdosta. Itsekin olen joutunut kuuntelemaan yhden tällaisen tapauksen ja sitten papit nauroivat päälle ja totesivat että mikä hölmö se oli.
Monet papit siis saattavat tehdä vakavia syntejä ihan tietämättään. Järkevintä olisi, että itse paavi kertoisi papistolle, että älkää hyvät ihmiset kertoko muille mitä kuulette ripissä. Tai jos teette sen niin odottakaa ainakin pari vuorokautta ennenkö kerrotte asiasa eteenpäin, niin ei ole ihan niin helppoa arvata kenestä on kyse.
Katolisessa kirkossa rippisalaisuus on niin tiukka, että mitään epäilystä sen pitävyyden suhteen ei voi olla. Tällaiset Club One -tyyppiset kommentit voivat liittyä johonkin muuhun kirkkokuntaan tai lahkoon, mutta eivät todellakaan katoliseen kirkkoon.
Haluaako Club One vaikuttaa katolisesta kirkosta kiinnostuneisiin ihmisiin niin, että nämä menettäisivät luottamuksensa siihen? Siltä näyttää!