Poliisi pysäytti lauantai-iltana ja kysyi mihin olen menossa.Vastasin gruisailevani eli ajavani hupia.Siihen terävä poliisi sanoi senkin olevan kielettyä ja sakottavansa minua tarvittaessa.
Mitä mieltä olette?
Teinkö taas laittomuuksia?
Mitä mieltä olette?
Teinkö taas laittomuuksia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ps tämä tapahtui Helsingin valtataväylällä
kaikkea kannata uskoa!
Jos Suomessa saa sakot ja et ole tyytyväinen tuomioon, voit valittaa ja oikaisevat asian. Ei yksi poliisi lakia muuta.
..Jossain kirkonkylässä tai pikkukaupungissa, jossa vain yksi katu ja tori...
Jos ja kun ajat toria ympäri, vaikkapa kolme kertaa puolentunnin aikana ja polliisi käymässä kylällä partiokierroksella. Voivat sinikantiseen vihkoonsa merkkailla kierroksia ja antaa sitten pikku huomautuksen, maksulapun muodossa. Muuten, ei vielä autolla ajo, kun tekee sitä tieliikenneasetusten ja -lakien mukaan (ajat nopeusrajoitusten mukaisesti, ja muutenkin kunnolla). Ei pitäisi siis vielä toistaiseksi, kun vapaassa maassa eletään, tulla sakkoja cruisailusta. Tosin, tuolle edellämainitulle on toinenkin termi, elikkäs P-ralli, jota ajettaessa huudellaan autosta ohikulkijoille ( yritetään hurmata tyttöjä ). Tai huudatetaan samalla poppikonetta ja kierrätetään sitä rivineloskonetta joka pellin alla. Ja jonka jatkeena viemäriputken halkaisijainen pakoputki.
P-rallia ajetaan näillä euro - ja japanialaiskulkineilla. jenkkiautolla cruisataan. :-D
Tuossa
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19921257
4 §
Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto
Tarpeeton ja häiritsevä ajo taajamassa on kielletty. Ajoneuvon kulkureitti ja ajotapa on taajamassa muutenkin sovitettava sellaiseksi, ettei siitä tarpeettomasti aiheudu häiriötä.
Tällä pykälällä rapsahtaa "korttelirallisakko".
Voi Late, sun tyylillä tapahtuvaa kiihdyttelevää Gruisinkia voit jatkaa siihen asti kun kissalan pojat vie sulta kortin.
Sitten tulet järkiisi ja hankit oikean cruising-auton (USA) ja liikut tyylillä. Polliisitkin tykkää ja mimmit on sulaa vahaa.
"4 §
Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto
Tarpeeton ja häiritsevä ajo taajamassa on kielletty. Ajoneuvon kulkureitti ja ajotapa on taajamassa muutenkin sovitettava sellaiseksi, ettei siitä tarpeettomasti aiheudu häiriötä."
Joo, tällä perusteella varmaan kieltävät kohta kaikki harrastetoimintaan liittyvät ajot. Voihan se olla tarpeetonta riippuen näkökulmasta. Esim. Cruisingit.
Ei se ole uusi laki, sillä on jo sakotettu ainakin 70-80-lukujen vaihteessa.
Gruisailu on kielletty seuraavilla ajoneuvoilla: Ghevroletin mallit Ghevy Gaggonen, Gamaro, Gorvair, El Gamino, Ghevelle, Ghevette, Gorinvaihto -SS Impala, Gyprog-gylgi-Gaprige-farkkulintta ja Gorvette; Gadillag (kaikki mallit); Ghryslerin mallit Golmisensattaa G, Gharcer, Ghallencer, Gordoba; Gobra.
Muilla saa repiä ympäri Stadia ja piirtää lakua barbaarisesti mustaan asfalttiin.