Tasa-arvo voitti:

"Alkuvuodesta ravintola Suolalla oli kampanja, jossa naiset pääsivät ilmaiseksi sisään korkokengissä. Heti tasa-arvovaltuutetun selvityspyynnön jälkeen ravintola lisäsi käytäntöön, että tarjous koskee myös korkokenkäisiä miehiä."

Miehiä ei enää syrjitä. Ihanaa.

http://www.hs.fi/kaupunki/Ravintola Namu tasa-arvokiistan keskellä/a1376710279587
16123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tasa-arvoyksikkö

Asikainen Annamari
ylitarkastaja Hallinto- ja suunnitteluosasto
Hautakorpi Johanna
hallitussihteeri Hallinto- ja suunnitteluosasto
Heinilä-Hannikainen Tarja
johtaja Hallinto- ja suunnitteluosasto
Kola Emma-Julia
osastosihteeri Hallinto- ja suunnitteluosasto
Martikainen Riitta
tasa-arvoneuvos Hallinto- ja suunnitteluosasto
McAteer Mari-Elina
projektikoordinaattori Hallinto- ja suunnitteluosasto
Onwen-Huma Hanna
ylitarkastaja Hallinto- ja suunnitteluosasto
Raevaara Eeva
ylitarkastaja Hallinto- ja suunnitteluosasto
Silfverberg Anne
osastosihteeri Hallinto- ja suunnitteluosasto
Tulkki Terhi
hallitussihteeri Hallinto- ja suunnitteluosasto
Tynkkynen Leena
suunnittelija Hallinto- ja suunnitteluosasto
Varsa Hannele
neuvotteleva virkamies Hallinto- ja suunnitteluosasto
Viitamaa-Tervonen Outi
projektipäällikkö Hallinto- ja suunnitteluosasto
Viitanen Liisa
osastosihteeri Hallinto- ja suunnitteluosasto
Vuori Tuuli
korkeakouluharjoittelija Hallinto- ja suunnitteluosasto
Yli-Pietilä Päivi
ylitarkastaja Hallinto- ja suunnitteluosasto

Äänestä
  • Onpas iso kasa miehiä tuolla. Taitaa tasa-arvo toteutua miehenkin näkökulmasta siis. Näyttää siltä, että miehet eivät pääse tuonne töihin.

    Äänestä

  • Tasa-arvoyksikkö voisi ehdottaa sukupuolikiintiöitä tasa-arvoyksikköön, eikö vain?

    Äänestä

  • hfgddfh kirjoitti:

    Tasa-arvoyksikkö voisi ehdottaa sukupuolikiintiöitä tasa-arvoyksikköön, eikö vain?

    Pari vuotta sitten he marssivat tiukkoina virkanaisina selvittämään muiden ministeriöiden tasa-arvon toteutumista! Oli selvitystä, ohjeistuksia ja huomauttamista!

    Äänestä

  • Kiitos tiedosta. Olin kuullut, että tasa-arvoelinten jäsenistö on lähes kokonaan naisia, mutta tuo on vielä pahempaa.

    Ei ihme, että on niin perseestä olevia tasa-arvokäytäntöjä kuin tuo korkokenkäjuttu.

    Äänestä

Tasa-arvovaltuutettu on jo pitkään ollut huolissaan partureiden hinnoittelusta, jossa miesten ja naisten hiusten leikkuu on eri hintaista.

"Erilaiset hinnat miehille ja naisille ovat herättäneet keskustelua muun muassa kampaamo- ja parturipalveluissa ja niistä on otettu toistuvasti yhteyttä tasa-arvovaltuutettuun."

"Tasa-arvovaltuutettu ja kuluttajavirasto antoivat edellisen kerran yhteisen kannanoton parturien ja kampaamojen hinnoista vuonna 1993, jolloin tasa-arvovaltuutettu ja kuluttajavirasto kehottivat partureita ja kampaamoita luopumaan sukupuoleen perustuvasta hinnoittelusta ja ottamaan hinnoittelun lähtökohdaksi palvelun vaatiman työn määrän sekä laadun ja ammattitaidon."

Mutta eihän ne penteleen parturit usko millään.

Koska tämä vakava asia ei ole ratkennut vieläkään, annan pienen vihjeen korkeasti koulutetulle viranomaiselle:

Jokainen voi sukupuolestaan riippumatta tilata parturin listalta juuri sen tuotteen, minkä haluaa. Jos siis miesten hiustenleikkuu on halvempi, siitä vaan ladyt ottamaan sellainen. Millin sänki on oikein mukava ja helppohoitoinen.

Äänestä
  • Huoli lienee lähinnä sen takia, että naisten hinnat ovat olleet korkeampia. Heidän kampauksensa tietenkin usein on monimutkaisempi kuin miesten, mutta mitäs pienistä.

    Jos naisille pidettäisiin alempia hintoja niin (täysin turha ja hommastaan pihalla oleva) tasa-arvovaltuutettu olisi hiljaa.

    Äänestä

  • Raharatkasee kirjoitti:

    Huoli lienee lähinnä sen takia, että naisten hinnat ovat olleet korkeampia. Heidän kampauksensa tietenkin usein on monimutkaisempi kuin miesten, mutta mitäs pienistä.

    Jos naisille pidettäisiin alempia hintoja niin (täysin turha ja hommastaan pihalla oleva) tasa-arvovaltuutettu olisi hiljaa.

    Perusteluna olisi, etteivät naisten halvemmat hinnat ole mitenkään miehiltä pois ja että mies voi aina halutessaan ottaa naisten tukanleikkauksen.

    Rivifeministi lisäisi vielä, ettei sellainen ole mikään mies, joka näistä asioista valittaa.

    Tasa-arvovaltuuttettu tosiaan käsittelee turvallisia lillukanvarsia eikä halua tutkia jakautuvatko leskeneläkkeet sukupuolen suhteen tasavertaisesti tai voittaako toinen sukupuoli keskimäärin omaisuuden jaoissa avioeroissa.

    Äänestä

Eiköhän tätien tasa-arvo puhu puolestaan. Nämä feministitädit ovat tyytyväisiä vasta sitten kun yliopistoissa on sama naisedustus kuin heidän omassa toimistossa. Kyseessä on ilmeisesti tämä "sukupuolten sota"; heillä on varmaan manuaalitkin toimistoissaan. Joku sellainen asia kuin poikien itsemurhan selvittäminen, on heille vain resurssien lyhentämistä jostain omasta feministisestä projektista. Eli jääköön maton alle. Teemaksi valitaa mielummin Arto Jokinen ja Panssaroitu Maskuliinisuus!

Heidät kuuluu moraalisten ominaisuuksien puolelta verrata näihin lennonjohtajiin, jotka 8000€ kuukausipalkalla, ovat tyytymättömiä ja valmiita pysäyttämään vaikka koko lentoliikenteen, omia intressejä ajaessaan.

Äänestä

Oliko antifeministiäijät menneet kitisemään taas?

Äänestä
  • Ilmeisesti ovat. Ihmettelen, miksi heidän tarvitsee kitistä, koska feministit ovat luvanneet hoitaa myös miesten tasa-arvoasiat.

    Äänestä

  • Kiireinen feministi kirjoitti:

    Ilmeisesti ovat. Ihmettelen, miksi heidän tarvitsee kitistä, koska feministit ovat luvanneet hoitaa myös miesten tasa-arvoasiat.

    Femakko hoitaa ensin naisten asiat. Sitten naisten hyvä olo heijastuu myös miehiin. Eli hoitamalla vain naisten tasa-arvoa myös miehet hyötyvät.

    Äänestä

  • Heijastus100% kirjoitti:

    Femakko hoitaa ensin naisten asiat. Sitten naisten hyvä olo heijastuu myös miehiin. Eli hoitamalla vain naisten tasa-arvoa myös miehet hyötyvät.

    Näinhän sitä väitetään. Hyvä olo ja mielen tyyneys tosiaan heijastuvat jokaisen eturivin femakon kasvoilta ja huomaahan sen puheistakin.

    Äänestä

  • Ihana tulevaisuus kirjoitti:

    Näinhän sitä väitetään. Hyvä olo ja mielen tyyneys tosiaan heijastuvat jokaisen eturivin femakon kasvoilta ja huomaahan sen puheistakin.

    Kun femakko laittaa kukkahatun päähän ja saarnaa Minna Canthista niin siinä vasta miehen sydän lepää!

    Äänestä

  • Sydän onnea kirjoitti:

    Kun femakko laittaa kukkahatun päähän ja saarnaa Minna Canthista niin siinä vasta miehen sydän lepää!

    Miehiin heijastunut "hyvä olo" näyttää tosiaan heijastuvan "hyvänä olona" takaisin, ainakin päätellen vihaisten ja katkerien miesten lukumäärästä tässäkin maassa. SCUM teatterit ja tulta munille huudot lienevät sitä hyvää oloa, minkä miehiinkin pitäisi kai heijastua.

    Oikea win-win tilanne kaikille :D :D :D :D :D

    Äänestä

Vieläkös "Tarja Heinilä-Hannikainen" johtaa omalla tyylillään tuota ideologista yksikköä? Hänen lausunnostahan - jolle naurettiin netissä ja pääsi mediaan - tuli aikoinaan mieleen Orwellin Siat. Onko hän kenties vuosien aikana kypsynyt enemmän yhteiskuntavastuulliseksi vai vieläkö siellä suljetaan systemaattisesti miesnäkökulma tasa-arvoon, tai asetetaan joku "profeministi" miesnäkökulmaa edustamaan?

Miten johtava virkanainen hallinoi omaa, ikiomaa, vain heidän, yksikköään tänäpäivänä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos, feministit kirjoitti:

"Alkuvuodesta ravintola Suolalla oli kampanja, jossa naiset pääsivät ilmaiseksi sisään korkokengissä. Heti tasa-arvovaltuutetun selvityspyynnön jälkeen ravintola lisäsi käytäntöön, että tarjous koskee myös korkokenkäisiä miehiä."

Miehiä ei enää syrjitä. Ihanaa.

http://www.hs.fi/kaupunki/Ravintola Namu tasa-arvokiistan keskellä/a1376710279587

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu