http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/saksa_emme_varoita_windows_8_n_ja_nsa_n_kytkoksesta
Heh, Voihan asian noinkin varoittaa ;)
Heh, Voihan asian noinkin varoittaa ;)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saksan tiedustelupalvelu: Windows 8 -tietokoneet lienevät NSA:n hallittavissa
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288592322743.html
"Windows-tietokoneiden Trusted Computing -tekniikka lienee takaovi, joka tietokoneen etähallinnan, kertoo saksalainen Die Zeit.
Microsoftin Windows 8:aan sisäänrakennettu turvatekniikka saattaa olla takaovi, jonka kautta Microsoft voi ottaa minkä tahansa tietokoneen hallintaansa etäyhteyden kautta, kertoo saksalainen Die Zeit -lehti (artikkeli saksaksi).
Lehden mukaan myös Yhdysvaltain turvallisuusvirasto NSA:lla lienee mahdollisuus käyttää Windowsiin sisäänrakennettua etähallintaa.
Die Zeit on päässyt käsiksi Saksan elektronisesta turvallisuudesta vastaavan tiedusteluelin BSI:n (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) asiakirjoihin.
Die Zeitin Netzpolitik.org-julkaisun haastattelema berliiniläisen Beuthin yliopiston professori Rüdiger Weis spekuloi mahdollisuudella, että myös kiinalaisilla saattaisi olla pääsy takaoveen. Käytännössä kaikki tietokoneiden emolevyt valmistetaan Kiinassa. Tällöin piirin valmistaja voisi tehdä itselleen kopiot kaikien Trusted Platform -piirien salausavaimista, jotka mahdollistaisivat tietokoneen hallinnan. Tällä tavoin myös näillä olisi pääsy piiriä käyttäviin tietokoneisiin.
Weisin mukaan piirin käyttämien tarkoittaa käytännössä tietokoneen hallinnan luovuttamista pois laitteen omistajalta.
Apple lopetti tekniikan käytön vuonna 2009. Linux puolestaan ei ole yhteensopiva Trusted Computing -tekniikan kanssa."
Trusted computing -ominaisuuden kautta Microsoftin lisäksi myös NSA:lla ja todennäköisesti emolevyjen valmistusmaalla Kiinalla on etäkäyttömahdollisuus Windows-koneisiin missä tahansa, kunhan ne ovat verkossa.
Olisikohan yrityksissä jo aika siirtyä Linuxin ja open source -ohjelmien käyttöön?
Ainakin isommissa firmoissa blokataan kaikki tietoliikenne palomuurilla työasemille eikä ole asiaa selaimellakaan muille kuin erikseen sallituille sivuille. Koskee kaikkia ohjelmia ja portteja eikä ms:llä tai nsa:lla ole asiaa työasemiin. Päivityksetkin firmoissa laitetaan omalta palvelimelta käyttäjien tarvitse missään windows updatessa käydä.
Kotikoneessa pystyy esim. Comodo Firewallin asentamalla blokkaamaan kaiken liikenteen ms:n suuntaan (sallimaan tarvittaessa pelkän windows updaten) ja tutkimaan yksityiskohtaisesti mitä kaikkea siellä koneella tapahtuu ja blokkaamaan surutta kaiken ylimääräisen.
Höpö, höpö. Olen ollut suurissa firmoissa ja yhteisöissä töissä mm. puolustusvoimat, yliopisto, Nokia ja kaikissa niissä pystyi käyttämään selaimella (IE ja Firefox) nettiä ihan vapaasti. Usein Windows, Office, IE ja Firefox, Java, Adobe Reader ja Flash olivat vielä vanhoja versioita ilman uusimpia päivityksiä. Näihin työasemiin ja sitä kautta sisäverkkoon pääsee erittäin helposti tunkeutumaan.
Isojen firmojen ohjelmien päivityspaketit ovat aina jäljessä viikkoja tai kuukausia.
Comodo Firewall ja vastaavat ovat taas periaatteessa hyviä, mutta ne ovat jenkkiläisiä ja NSA:lla on sopimukset kaikkien suurten tietotekniikkafirmojen kanssa, joiden avulla järjestelmät voidaan ohittaa.
Nyt lähti windows koneelta.