Autonostajista kokemuksia?

Paljon on puhetta, kokemuksia hyviä ja huonoja, autoliikkeistä.

Kokeillaanpa, millaisia kokemustarinoita saadaan autonostajista?

Tässäpä sitten saa kertoa kokemuksiaan yksityiset myyjät, jobbarin ketaleet ja oikeat autoliikkeen omistajat sekä liikkeiden myyntitykit eli liimatukat, millaista se on myyjäpuolella kun ostaja on... niin; onko päästään vialla vai ihan järjissään?
4113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen jobbari ja kerron huonosta ostajasta.

Ostaja ensimmäisenä kysyi "onko auto pitkään sulla ollut?". Meinasin kiukustua, mutta säilytin malttini ja sanoin että kaksi viikkoa. Mitä väliä sillä on kauanko auto on minulla ollut tai sillä edellisellä jolla se oli kuukauden?

Sitten ostaja kysyi mikäs sai autosta noin nopeasti luopumaan. Kerroin että vaimo ei tykännytkään autosta.

Sitten se kysyi miten autoa on huollettu ja onko jotain isompaa edessä. No enhän minä tiedä kun ei ole huoltokirjaa, mutta huoltokirjallahan voi pyyhkiä perseensä ellei niitä lue pimeinä syysiltoina. Vastasin ettei mulla ole tarkkoja tietoja huolloista, mutta hyvin on pelannut. Olin ajanut autolla siis noin 200 kilometriä.

Ostaja sanoi että katselee vielä pari muuta vaihtoehtoa läpi ja soittelee sitten uudestaan. Ei tuo soitellut, mokoma tyhjänkyselijä.

Perkele kun ei saa edes jobata rauhassa.

Äänestä
  • Jopparin murheet, hyvä provo mutta totta, hankala noita on myyjä
    niille ketkä jotain ymmärtää auton ostamisesta.

    Äänestä

Tuolla juuri selvitetään rehellisyys. Kysytään siis kuinka kauan on omistanut, harva joppari kehtaa sanoa et 2 viikkoa. Kyllähän se epäilyttää kun auto vaihtaa omistajaa koko ajan viikon välien.

Äänestä

Juurikin näin jos auto 5v vanha ja ollut toisella omistajalla 3,5 vuotta niin eipä pahemmin käsiään sotke jos jonkunmoinen huoltohistoriakin löytyy.

Näitä "joppareita" kismittää tuo kauanko ollut mutta vastaus rehellisesti ja se on siinä (järkevä laistaa) ei autot maailmasta lopu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toinen kokemuspuoli? kirjoitti:

Paljon on puhetta, kokemuksia hyviä ja huonoja, autoliikkeistä.

Kokeillaanpa, millaisia kokemustarinoita saadaan autonostajista?

Tässäpä sitten saa kertoa kokemuksiaan yksityiset myyjät, jobbarin ketaleet ja oikeat autoliikkeen omistajat sekä liikkeiden myyntitykit eli liimatukat, millaista se on myyjäpuolella kun ostaja on... niin; onko päästään vialla vai ihan järjissään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu