Onko oikeutta

kaupanpurkuun.

Auto kolisee, mainitsin myyjälle, vastaus oli
"Ei syytä huoleen kuluu asiaan tuon ikäisessä ja tuolla km märällä on ns. tyyppivika"
(vm -00 175tkm volvo)

Merkkihuollossa "Vaihtaa pitäis toi ja toi osien hinta n.900ekee"


Kaupasta 5 päivää...
61343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

korjaukseen tai hinnanhyvitykseen viittaa tuo ongelma enempikin. Eipä tuolla perusteella (tai en luultavasti vaikka tietäisin enemmänkin) osaa sanoa onko vika sellainen, että tulisi ylipäätään korjata mutta kyllänhän pykälät on siten että mikäli vika ilmenee alle puolen vuoden, oletetaan että vika on ollut jo kaupantekohetkellä. Ja silloin vastuu on myyjällä.

Jos taas kulunutta autoa korjataan joltain osin uudenveroiseksi, voi hyvinkin tulla kyseeseen kustannusten jako. Mutta kyllä sun puolella on auton vuosimalli, vasta neljä vuotta vanha.

Äänestä
  • Tyypillistä Volvoille, vaihda merkkiä.

    Äänestä

autoissa on 3 kuukauden takuu sitä ei moni tiedä eikä auto liikkeet mainitse siitä sen takia et ei joudu vastuuseen

Äänestä

Tuon ikäisessä autossa on myyjällä 6kk:n "vastuu".
Kilometrejä on kyllä aika paljon,jos et saa "takuun"piikkiin,niin neuvottele osa kuluista liikkeen maksettavaksi.Itse sain opeliini 5kk oston jälkeen ajovaloumpion,koska kiinnike oli poikki todennäköisesti jo ostohetkellä.Autoliike ei "nikotellut"yhtään vastaan(140e).Autoni on myös vm 00.Älä tyydy pelkkiin selityksiin.

Äänestä
  • Moottori ja voimansiirto, takuu 6kk
    Osatakuu jos liike myöntää 50% oma vastuu...
    Autosi ei ole vanha, mutta paljonajettu joten ei ihme vaikka alusta on loppussa...Se taitaa olla neuvotteluista kiinni mitä saat...Jos kunnollinen liike, niin voit saada tarvikeosat ja viedä sitten haluamalliselle korjaamolle ja maksaa itse työn hinta...Onnea yritykselle.

    Äänestä

liike loppujen lopuksi korjauttanee,
joten mulle ei lisäkuluja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yks vaan kirjoitti:

kaupanpurkuun.

Auto kolisee, mainitsin myyjälle, vastaus oli
"Ei syytä huoleen kuluu asiaan tuon ikäisessä ja tuolla km märällä on ns. tyyppivika"
(vm -00 175tkm volvo)

Merkkihuollossa "Vaihtaa pitäis toi ja toi osien hinta n.900ekee"


Kaupasta 5 päivää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu