Tätä keskustelupalstaa on niin hauska seurata. Täytyy sanoa, että saan nauraa niin makeasti monille hauskoille vastauksille joita kirjoitetaan Map kirkon puolustajille. Koska oppi on niin pohjaton vailla KONKREETTISIA todisteita on ihmeellistä kuinka ihmiset retkahtavat kyseiseen oppiin. Mutta onneksi kiinnostus map kirkkoa kohtaan on vähäistä monessa maassa. Ei tuolla pysty huijaamaan niitä joilla on internetti ja aivot käytössä. On valitettavaa, että kyseinen kirkko menestyy niissä maissa joissa koulutus on heikkotasoista sekä niissä maissa joissa internettiin pääsy on rajoittunut vain rikkaimpien etuoikeudeksi, esim. Afrikan valtiot.
Onneksi Suomessa ja monessa maassa koulutus on korkalaatuista ja kansalaiset kykenevät tulotasosta riippumatta saamaan tietoa internetistä.
Internetin ihmeellinen maailma tarjoaa loputtomasti tietoa joka vetää mattoa MAP kirkon alta
Onneksi Suomessa ja monessa maassa koulutus on korkalaatuista ja kansalaiset kykenevät tulotasosta riippumatta saamaan tietoa internetistä.
Internetin ihmeellinen maailma tarjoaa loputtomasti tietoa joka vetää mattoa MAP kirkon alta
Vastaukset 26
Vanhimmat
kumma, ettet ole käyttänyt nettiä perehtyäksesi MAP -oppiin.
Miksi ihmeessä jonkun ihmisen pitäisi perehtyä juuri mormonismiin ja vieläpä juuri teidän mormonismin suuntaukseenne? Mormonismi on hajaantunut ainakin 56 eri mormonismin suuntaukseen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Myöhempien_aikojen_pyhien_liike
Mormonismi kaikkine 56 suuntauksineen on häviävän pieni uskonto maailman uskontojen joukossa.
Oletko itse perehtynyt Internetin kautta edes tärkeimpiin uskontoihin, ennen kuin valitsit oman mormonismin suntauksesi?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_uskonnoista
Kyllä tällä kesksutelupalstalla voi mainiosti viihtyä, vaikka ei olisikaan perehtynyt mormonismiin. Uskonto on sitä paitsi sekavin tuntemani uskonto. Väitän, ettei kukaan voi rehellisesti sanoa perehtyneensä siihen, opit kun muuttuvat vähän päästä ja niiden tulkinnat ja sovellukset myös, jopa temppelitoimituksia myöten.
Viimeksi olen palstaa seuraavana oppinut, että myös sinetöinnit ovat kovasti muuttuneet sitten kirkon perustajan Joseph Smithin aikojen. Ilmeisesti he tekivät sinetöinnit jotenkin hassusti nykymormonisminne mukaan
pitäisi, jotta ilman vertailukohtaa voisi keskittyä lukemaan sinun sepustuksiasi huomaamatta niiden olevan puppua pohjaa myöden.
Tieto tappaa mormonismin.
Se on pelkkä lyhyehkön ajan kysymys mutta lopputulos on varma.
Nyt siitä on tullut omituisten otusten kerho jonka jäsenet ovat jatkuvasti siilipuolustuksessa ja hyvin vaivautuneita reaalimaailman tosiasioiden edessä.
He eivät pysty puolustautumaan millään tavalla faktoja vastaan.
Surullista, mutta oma valinta.
Ja niin monessa keskusteluketjussa (sanotaan nyt näin "oikein") myöhempien aikojen pyhät itse iskevät sen vähäisenkin kiinnostuksen maahan. Kuinka kukaan voisi kiinnostua uskonnostanne kun ette itse osaa vastata kysymyksiin? Ei siinä auta mitkään myöhempien aikojen pyhien jeesuksen kristuksen kirkon (kauhee nimi muistettavaksi tällä kirkolla) virallisetkaan sivustot jos yksilöt eivät osaa vastata. Koska ei niitä vastauksia propaganda sivuilta ainakaan saa
Vastata? mihin? hah! Vastataa, mutta, kultaseni, ne joille vastataan panevat sormet korviinsas voidakseen jatkaa panettelua.
Nensku kullannuppuseni, ethän sinä vastaa omin sanoin mihinkään. Linkität jonnekin Jeffin, Fairyn tai muun aivopesuaineen sivustoille, jotka eivät aina edes käsittele kysyttyä asiaa...
Silloin kun yrität ulostaa jotain ihan omaa sanottavaa, sekoilet pahasti ja teet itsestäsi ja siinä sivussa Smithin opista naurettavan.
ei niitä vastauksia saa propagandasivuilta. Propagandaa on puolesta ja vastaan.
Mutta missä ovat ne fakyat jolle koko mormonismi perustuu?
Ei missään!
Niitä ei ole olemassakaan.
Varmaan ne ovat samoja "fakyoita" jotka saa jonkun liittymään vapaamuurariksi.
Se jos mikä on hihhulointia tervauksineen ja huuhaa touhuineen!
Näin on. Pekka Puupään Justiina-vaimoa lainatakseni: "Hoopoja molemmat".
Mille 'faktoille' kukaan on väittänyt vapaamuurariuden perustuvan?
MAP-kirkko taas perustuu Mormonin kirjaan, jota väitetään aidoksi historialliseksi aikakirjaksi.
Mielelläni tervaan sinut ja vaikkapa vielä pyöritän höyhenissä mutta turha luulla että olisit sen jälkeen vapaamuurari.
Sitäpaitsi tämä palsta käsittelee edelleen mormonismia joten pysy aiheessa.
Eli tyhjän päällä siis ollaan, ilman pohjaa kokonaan muurarius on.
Mikähän tuollaiseen älyttömyyteen ihmisiä ajaa, tunne tuntea itsensä muita paremmaksi? Narsisimi??
Ei sillä vapaamuurariksi pääse, toki sekin on koettava, jos ressurappariksi haluaa..
Tarvitaan paljon muutakin muutakin mm. vannottava kuolevansa aatteen puolesta, ym. sairasta!
Mormonismi ja vapaamuurarius ovat lähellä toisiaan, tottakai asioista voidaan puhua, sinä et täällä(kään) päätä mistä keskustellaan.
Ei ole sinun asiasi :-)
Eikä tämän palstan.
Olet mistään mitään tietämätön hölmö.
EOD.
Taktiikkakin sama kuin morkuilla. Lopulta tulee henkilöhyökkäys.
Aivan niin.
Lisäksi lähetän suurimman mörkömme petisi alle.
Kauniita unia.
Mene kesksutelemaan vapaamuurariudesta palstalle, jolle se kuuluu. Tämä palsta käsittelee mormonismia.
Vapaamuurarius ei ole uskonto, sikälikin sen esille ottaminen on täysin asiatonta tällä palstalla. Sen ymmärrän, että mormonismia voidaan vertailla kristinuskon kanssa ja miksipä ei myös islamin, josta ainakin nimimerkki Tapani1 on omaksunut omaan mormonismiinsa käsityksen, että jalkavaimojen ottamiseen myös mormonismissa tarvittaan ensimmäisen vaimon lupa.
Mielenkiintoinen luulo. Ensinnäkin tutkimusten mukaan kirkosta esim eroavat huonoiten koulutetut herkemmin. Toiseksikin tuo todisteiden puuttumisväite on 1800 luvun tasoa.
Onneksi Suomessakin on todella joitakin järkeviä jotka ymmärtävät ylläolevan kirjoittelun pohjimmaisen tarkoituksen eivätkä he mene halpaan vaan tutkivat itse ja paikan päällä eikä millään antinetillä.
Oletko käynyt Etelä-Amerikassa kaivelemassa?
Mitä löysit?
Nefiläisiä kolikoita ja aseita? Kurelomeja?
Mieluummin amerikkalainen uususkonto kuin islam. Se levittäytyy raivokkaasti maahanmuuttajien voimilla jopa tänne pohjoiseen, jossa luontokin on tätä uskoa vastaan. Ramadanin pito on ylivoimaista, pukeutuminen talven kylmyydessä toivotonta ja ruoka vastoin kaikkia islamin keksimiä sääntöjä. Yhteiskuntamme ei edes hyväksy työttömyyttä ja naisten alistamista. Kaikkeen pitää uskovan muslimin sopeutua, ja siksi nyrkki nousee niin helposti.
Mormoonit sentään sallivat seuraajiensa sulautuvan yhteiskuntaan ja pitävät arvossa työtä ja toimeentuloa, eivätkä ollenkaan pane pahakseen menestymitä ja varakkuutta.
Nenada kirjoittaa: "Toiseksikin tuo todisteiden puuttumisväite on 1800 luvun tasoa. "
Tulkitsen tätä niin, että hän myöntää, että 1800-luvulla puuttuivat kaikki todisteet. Samalla hän väittää, että sen jälkeen niitä on löytynyt.
Minun tiedossani ei ainakaan ole ainuttakaan. Kerrotko meille, jos jotain on löytynty
mitä sinulle pitää todistaa?
Todista nyt ensialkuun vaikka Smithin sadut tosiksi.