Myytävänä näkyisi olevan kohtuullisen paljon vähän ajettuja Opel Astroja ja Chevrolet Cruzeja 1,4 turboja ,eikä hintakaan hirvittäisi mutta kuinka luotettavia nuo olisi? Olisi kiva kuulla kokemuksia.
GM-1,4 bensa turbo kokemuksia
ytrew1
11499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ohutseinämäinen alumiininen 1.4 turbo perheautossa. ei tule kestämään. GM:n koneista 3800 Series II V6 kestää päälle 400 tonnia hyvillä päästöillä.
Kannattaa esittää mielipiteitä asioista, jotka tuntee.
Ei ole alumiinibloki vaan valurauta.
Ne ovat todella kestäviä. Useilla GM 1.4 turboilla on ajettu jo 300-400 tkm, tosin ei vielä tietääkseni Suomessa. Moottorissa ei ole mitään lastentauteja, eikä suunnittelussa tai valmistuksessa ole epäonnistumisia kuten TSI-moottoreissa.
Jos siis haet luotettavinta downsizing-turboa, se on juuri tämä GM:n valmistama. Siitä on muuten kaksi versiota. Chevrolet käyttää 140 hv mutta Opelilla on myös 120 hv-versio.
Nettiauton mukaan yhtään käytettyä Cruzea bensaturbolla ei ole vaan pelkkiä esittelyautoja. Astraa tuntuu löytyvän aika hyvin ja vielä tehokkaamalla moottorillakin.
Cruzeen tuli bensaturbo vasta loppuvuonna 2012 ja silloinkin vain farkkumalliin. Nyt turbon saa myös hatchbackiin.
Ei voi kuin kehua. Meillä on tämä tehokkaampi turbo. Ei mitään ongelmia ja 59 tkm taulussa. Makoisat kyydit!!!
Pari näkökulmaa näin asentajan näkökulmasta.
Opelin 1.4 turbossa on imusarjaruiskutus. Seuraavassa GM turbossakin on ruiskutus sylinteriin. Monta VW-TSI:tä purkaneena pidän imusarjaruiskutusta parempana. Se voi kuluttaa puoli desiä enemmän mutta imukanava pysyy bensan takia puhtaana. Suorasuihkutuskoneissa, kuten TSI, imupuoli tukkeutuu pikkuhiljaa moskasta ja 60 tkm ajettu on jo pahan näköinen.
Opelilla jakoketju on vaihdettava 240 tkm välein. Se näyttää myös kestävän sen. TSI:ssä jakoketju on "ikuinen", joka tarkoittaa jotain 10 tkm - 100 tkm väliltä.
Luotettavuuden puolesta ottaisin itse Opelin koneen mieluummin kuin Volkkarin. Vastaavia moottoreita löytyy myös esimerkiksi Renaultilta mutta niitä en tunne lainkaan.
Jos nyt lähdetään vertaamaan Volkkarin TSI kanssa, niin kannattaa muistaa, että TSI ei anna kabinettiin lämpöä talvella. Kovilla pakkasilla saa ajaa kauan, ennen kuin saa edes jääkaappilämmön 6 hyttiin.
Forte-käsittelyllä saa imupuolta pidettyä puhtaana.
Mulla on nyt muutaman vuoden ollut tuollainen 1,4 turbo. Se on nyt jo paljon vähän ajettu ja kaikki edelleen ok. Hyvä ajaa se on.