Raamatun sana todistaa Jumalan luoneen maan ja taivaan. 1 Mooseksen kirjan ensimmäisessä jakeessa on kiistaton todistus siitä, että Raamattu on Jumalan sanan ilmoitus. 1 Mooseksen kirjan ensimmäisestä luvusta jakeesta yksi tulee esille Jumalan todistus taivaan ja maan Luojana numero seitsemän kautta. Numero seitsemän esiintyy Jumalan luomistyössä aikamääreenä, avaruudessa, maassa, luonnonilmiöissä, Jumalan huolenpidossa sekä syntien anteeksiantamuksessa.
http://www.kotipetripaavola.com/genesistodistaaluomisesta.html
Genesis todistaa luomisesta
16
119
Vastaukset
- tieteenharrastaja
Numeromagialla ja sanakikkailulla Paavola tuossa yrittää todistella uskonasioiita tieteellisiksi totuuksiksi. Kiistaton tuo "todistus" ei ole edes kristittyjen valtaosalle.
Danny profetoi.
http://www.youtube.com/watch?v=qhbsC7xhkco- sverre
AP.n linkissä asiaa.
- kyllästyttääääääääää
Joo joo joo. Ja lehmä lentää ja kuu on juustoa ja prinsessa Diana oli mies.
Paavolan kaali on siis yhä sekaisin. Hän ei halua pelastua tieteenvastaiselta denialismilta, joka on uhkaavasti pehmittämässä Petrin pään korjaamattomalla tavalla.
Kuten linkissä olevasta kirjoituksesta hyvin selviää, Raamattu todistaa Jumalan lumistyöstä ja kumoaa siten evoluutioteorian. Kreationismi on todistettu Taivaasta käsin ja siksi sitä ei tarvitse todistella millään tieteellisillä tutkimuksilla, vaikka rehelliset tieteelliset tutkimuksetkin tukevat Raamatun luomiskertomusta.
Raamattu on siitä hyvä, että jo sen ensimmäinen lause kumoaa evoluutioteorian:
"Alussa Jumala loi taivaan ja maan."- fiksu kreationisti
Ad hominem!
En olekaan muutamaan vuoteen linkittänyt tätä informatiivista rallia:
http://www.youtube.com/watch?v=E_aeLxcpHmk- tieteenharrastaja
Genesis kertoo luomistyöstä ja usko todistaa sen uskovalle oikeaksi:
"..Raamattu todistaa Jumalan lumistyöstä ja kumoaa siten evoluutioteorian."
Mikään kirjoitettu teksti ei voi todistaa itseään todeksi. Genesis ei myöskään kerro yksityiskohtia Luojan töistä, joissa Hän on voinut mainiosti käyttää myös alkuräjähdystä ja evoluutiota välineinään.
- huutis.
Missä se todiste oli?
Kuten olen ennenkin todennut: Raamatun todistusarvo on pyöreät nolla, joten mikään Raamatussa oleva ei sinänsä käy todisteesta.Mutta kun Jaakob on jo 243509 kertaa sanonut, että Raamatussa kaikki on jo sanottu jne... Eihän tässä voi muuta uskoa!
- ukm878,mnmjj
Jeesus! Miten aloittajalla voi olla miinus? Praise the laaaawwwrdd! Btw, täähän on sama argumentti kuin väittäisin että ainoastaan evoluutioteoria(tai oiekastaan jos se olisi vielä hypoteesi) todistaisi evoluutiosta. Tai että Aku Ankka todistaa Taikaviitasta.
- ukm878,mnmjgr
illuminatus kirjoitti:
Oliskohan mobiililiittymissä se miinusnappi vielä paikallaan?
Ei ainakaan minulla. Ainakaan tossa 2-3 tuntia sitten.
Raamattu ei kiistä evoluution mahdollisuutta ja kreationistien hellimä baramiinifantasia olisi nimenomaan määritelmien mukaista evoluutiota.
- Agmont
Olisi varmaan hyvä muistuttaa taas kerran että valtaosa maailman kristikunnasta ei suinkaan katso että Raamattu olisi kirjaimellisesti otettava ja erehtymätön, tätä esittävät lähinnä eräät huomattavan kovaääniset lahkot. Useimmat kirkkokunnat näkevät että pyhimmätkin tekstit ovat tulleet erehtyväisten ihmisten kautta. Tästä voi lukea vaikkapa mitä kirkkoisä Augustinus aikoinaan kirjoitti, varoittaakseen tällaisesta kirjaimeen tarrautumisesta. Mitä muuten Mooseksenkirjoihin tulee, se joka tuntee Raamattunsa tietää että siellä kerrotaan että ne saivat lopullisen muotonsa 600-luvulla e.Kr.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209