Voiko olla crohnin tauti?

Olen 15 pian 16 vuotias tyttö. Olen kauan jo kärsinyt mahakivuista varsinkin oikealla alavatsassa nyt myöhemmin ne on alkanut pahentua ja inhottavia kramppeja, Kuume nousee todella helposti ja saatan tuntee oloni muuten ihan hyväksi mutta kuumetta on silti melkein 38 astetta, Vatsa toimii vähän vaihtelevasti että välillä täytyy juosta melkein kokoajan vessassa kun taas toisena päivänä on asiat ihan päinvastoin. Nukun yössä normaalit 9-10 tuntia joskus myös vähän enemmänkin ja silti olen kauhean väsynyt enkä jaksa keskittyä mihinkään ja tekisi mieli vain nukkua. Laitoin tänne viestiä koska halusin kysellä teiltä muilta mielipiteitänne. Mulla on lääkäriaika tulossa ja aion näistä kertoa sielä, mutta olen silti todella kiitollinen vastauksistanne!
1297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Voi se olal sitäkin. Onko teidän suvussa crohnin tautia? Yleensä sitä on useammalla lähisuvussa.

Äänestä
  • Ei mun tietääkseni.

    Äänestä

Ite täyttäisin noi oire kriteerit täysin. Tosin kuulun siihen kategoriaan jolla ei ole munaa mennä lääkäriin. Harmi.. olen kyllä harkinnut. Lähinnä laihuuttani pohtinut mutta tossa täyttäisin kaikki oireet. Verikokeissa itseasiassa joskus kävin vatsakipujen takia, 7 putkiloa poimi verta mutta mitään ei löydy. Turhautunut olo noista käynneistä vain tulee. Nyttemmin vatsakipukohtaukset vähentyneet reilusti. Lienekkö millainen toimen pide sitten tuo suolikoepalan otto? Onkohan jollain kokemuksia.. pitäisi ehkä sekin joskus otatuttaa.

Äänestä

Mua jotenkin jännittää puhua lääkärille näistä jutuista.

Äänestä
  • Jos lääkäriin menet, niin pitää puhua: ei lääkäri selvänäkijä ole. Känti menee täsysin hukaan, jos et saa suutasi avattua ja kuvaile oireita sellaisena kuin on.

    Äänestä

Viljat ja/tai maitotuotteet pois 4-8 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa. Voi olla, että kumpikaan ei sovi.

Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteiini (vehnä, ruis ja ohra), peruna sekä maito tuottavat limaa elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

Äänestä

Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden viljoille.

Ainoa koe on oma välttämiskoe, jolla saa selville, jos viljat ja/tai maito ei sovi.

Itse kärsin 30 vuotta.

Luin ja kuuntelin Antti Heikkilää ja kas vaivat hävisi viljojen myötä.

Lääkärit eivät mitään löytäneet. Lääkkeitä oikein tuputettiin, jotka vain pahensivat oireita.

50 gluteenin (intoleranssin) sävyä
http://www.magneettimedia.com/50-gluteenin-intoleranssin-savya/

Mihin perustuu THL:n kuidun saantisuositus? Maksimaaliseen leivän/viljan syömiseen vai mihin? Miksi suurimmassa osassa maapalloa ihmiset eivät kuole paksu- ja peräsuolen syöpään tai saa II-tyypin diabetesta, vaikka eivät edes tiedä, mitä ruis, kaura ja ohra ovat? Syövät valkoista vehnää. Mutta meitä täällä pelotellaan, että jos ei syö 6-9 palaa ruisleipää joka päivä, niin noutaja saapuu takapuolisyövän ja vaikka minkä taudin takia. II-tyypin diabetesta on Euroopassa eniten Suomessa. Lukuisat suomalaiset pääsevät vaikka mistä oireistaan, kun jättävät viljat kokonaan ruokavaliosta. Miksi?

THL:n virallinen suositus leipää tai viljaa on 6-9 annosta päivässä margariinia rasvatonta maitoa.

Tuota jos noudattaa, niin viimeistään viisikymppisenä on lihava ja sairas. Lääkkeinä menee verenpainelääke, kolesterolilääke, osteoporoosilääke, närästyslääke, masennuslääke, särkylääke, unilääke ja diabeteslääke.

Mutta, jos sairaudet ja lääkkeiden haittavaikutukset ei haittaa elämääsi, niin siitä vaan. Oma terveys on ihan itsestä kiinni.

Äänestä

Miksi vatsakivuista puhuminen jännittää? Jos lääkäriä noin yleensä ujostelet, niin ihan turhaan. Lääkäri uhraa ajatuksiaan potilaaseen just ne minuutit, jotka vastaanotolla kestää ja sitte on jo uutta potilasta tulossa.

Heti kun mainitset sanat vatsa ja kuume, rupeaa lääkärin aivot käymään läpi erotusdiagnoosia. Vähän nuorempi lääkäri taasen kaivaa koneelta esille Käypä Hoito-suosituksia ja keskittyy niihin.

Joten sano vaan rohkeasti ja mahdollisimman selkeästi, mitä oireita sulla on, niin kyllä sä apua saat. Jos jännität oikein kovasti, kirjoita oireet paperille. Moni aikuinenkin jännittää lääkärikäyntiä niin, ettei aina oikein muista, mitä kaikkea pitikään sanoa. Siinä tapauksessa rauhassa kotona paperille kirjoitetut asiat ovat hyvä muistamisen tuki.

Äänestä

En ole juonut maitoa pitkiin aikoihin ja oon vältellyt viljatuotteita koska aateltiin että voi johtua niistä mutta ei ole helpottanut.
Toi lapulle kirjottaminen on hyvä idea koska useesti kun käyn lääkärissä niin jotkut asiat jäävät sanomatta koska jännittää.

Äänestä
  • Kirjoita oirepäiväkirjaa ja samalla ruokapäiväkirjaa.

    Otat ne lääkäriin mukaan.

    Toivottavasti pääset tutkimuksiin ja saat avun.

    Äänestä

Kiitos :)

Äänestä
  • Mulla on kans yks toinen oire mikä vois viitata siihen mut se on jotenkin kauhean noloa puhua siitä edes perheenjäsenille. Unohdin tämän laittaa ensimmäiseen viestiini.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pelottaa!1 kirjoitti:

Olen 15 pian 16 vuotias tyttö. Olen kauan jo kärsinyt mahakivuista varsinkin oikealla alavatsassa nyt myöhemmin ne on alkanut pahentua ja inhottavia kramppeja, Kuume nousee todella helposti ja saatan tuntee oloni muuten ihan hyväksi mutta kuumetta on silti melkein 38 astetta, Vatsa toimii vähän vaihtelevasti että välillä täytyy juosta melkein kokoajan vessassa kun taas toisena päivänä on asiat ihan päinvastoin. Nukun yössä normaalit 9-10 tuntia joskus myös vähän enemmänkin ja silti olen kauhean väsynyt enkä jaksa keskittyä mihinkään ja tekisi mieli vain nukkua. Laitoin tänne viestiä koska halusin kysellä teiltä muilta mielipiteitänne. Mulla on lääkäriaika tulossa ja aion näistä kertoa sielä, mutta olen silti todella kiitollinen vastauksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu