"Poliisi kertoi kiinnittäneensä huomiota siihen, että kukat olivat kuolleet ja huonekalut pölyisiä. Apukeittiö oli täynnä muovipusseja."
Apua, nyt sitten kaikkien kotiin siivoustarkastus ja kaikki joiden kotona on PÖLYÄ, viedään PUTKAAN, epäiltynä murhasta tai ainakin lastensa hyväksikäytöstä?!
On se helpoo olla poliisi nykypäivänä kun pölysistä huonekaluista näkee jo päälle päin kuka on rikollinen ja kuka ei?
Haluisin nähdä tuon kyseisen poliisin kodin kun hän on ensin synnyttänyt 4 lasta.
Juuri tästä syystä ÄLÄ PÄÄSTÄ POLIISIA KOTIISI!!!
Apua, nyt sitten kaikkien kotiin siivoustarkastus ja kaikki joiden kotona on PÖLYÄ, viedään PUTKAAN, epäiltynä murhasta tai ainakin lastensa hyväksikäytöstä?!
On se helpoo olla poliisi nykypäivänä kun pölysistä huonekaluista näkee jo päälle päin kuka on rikollinen ja kuka ei?
Haluisin nähdä tuon kyseisen poliisin kodin kun hän on ensin synnyttänyt 4 lasta.
Juuri tästä syystä ÄLÄ PÄÄSTÄ POLIISIA KOTIISI!!!
Vastaukset 20
Vanhimmat
"Poliisin kertoessa asunnon epäsiisteydestä Auer halusi tarkentaa todistajan vastausta.
Poliisi kertoi, että talossa oli paljon roskapusseja ympäriinsä.
- Missä niitä roskapusseja oli, muistan että varsinainen roskapussi oli vaan keittiössä. Minun mielestäni siellä oli vaatepusseja ja askartelutarvikkeita, Auer vastasi.
Poliisi kertoi nähneensä pusseissa tyhjiä laatikoita ja mieltäneensä ne roskapusseiksi."
Eivätkö poliisit ymmärrä että lapsiperheet usein keräävät mm. tyhjiä jugurttipurkkeja lapsille askartelutarvikkeiksi? Näitä jopa pyydetään keräämään, jotta niitä voi viedä kouluun tai tarhaan, jossa lapset askartelevat niistä.
Nyt siis ei enää uskalla edes kerätä askartelutarvikkeita, tai muuten poliisi epäilee sinua rikolliseksi?
Auerin asunnon SIIVOTTOMUUS viittaa siihen, ettei talossa asunut onnellinen perhe, vaan että perheessä oli jotakin todella vinossa.
Mikäli ketjun aloittaja ei ymmärrä tätä asiaa, kannattaisi olla kirjoittelematta tuollaisia oman tyhmyyden osoittavia aloituksia.
Kyse ei ole onnellisuuden tasosta, vaan poliisin logiikasta. Puolet uudemmista avioliitoista päättyvät eroon, eikä se tee ihmisistä automaattisesti murhaajaa.
Neljä lasta saa aikaan melkoisen kaaoksen alle päivässä. Kuka neljän lapsen äiti tuhkatiheään?
Kyllä poliisilla on tässä tapauksessa kova kiima päällä. Tulee kyllä vain paskainen loppu, kun syytteet hylätään.
Pitää olla täysin varma syyllisyydestä jos tuomitaan, eikä poliisilla ole ainoatakaan konkreettista todistetta syyllisyydestä.
Jos Auer on syyllinen, niin tutkinnan huolimattomuus tekee maailmanennätyksen.
Taitavat kumoutua myös seksuaalirikostuomiot tällaisen "tutkinnan" takia, kun kaikelta menee uskottavuus.
ai sie kuulut näihi,puhdas koti tuo onnellisuude vaik kaik muut asiat on päi perset!
näyttönä pitäis olla muutakin kuin olettamuksia.
http://yle.fi/uutiset/hamstraajien_koteihin_pakkotyhjennyksia__aiheuttavat_paloturvallisuusriskin/6789016
Poliisin lisäksi myös palotarkastajat tekevät nykyään siisteysratsioita ihmisten asuntoihin.
Hienoa että pian saadaan jokaiselle kansalaiselle lakisääteiset ratsiat kaikkien viranomaisten taholta.
Taitaa olla kohta helpompaa muuttaa telttaan tuntemattomaan osoitteeseen. Toinen syy siihen on, että eipä täällä kohta ole varaakaan asua missään asunnossa..
No metsiä suomessa riittää..
"" kukat olivat kuolleet ja huonekalut pölyisiä. Apukeittiö oli täynnä muovipusseja."
:D Niin on täälläkin. Paitsi osa viherkasveista elää kyllä (vielä). Lisäksi lapsen lelut ovat hujanhajan, kengät eivät ole järjestyksessä telineessä. Tyhjä maitopurkki jäi pöydälle, astianpesukoneessa on puhdasta ja likaisia lojuu työpöydällä. Jonkun täytyy tässä maassa vielä töitäkin tehdä, niin ei tuota kämppää ehdi ihan joka päivä tiptop laittaa jos aikoo muutakin tehdä kuin työskennellä ja puunata kotia. Silti en ole murhaamassa vaimoani, eikä hän toivottavasti minua. Ja jos joku kysyisi, niin sanoisin kyllä että meillä menee ihan hyvin. Paitsi ehkä siivousrintamalla, josta kumpikaan ei erityisesti pidä."
Joku tunnusti ettei heidänkään lapsiperhekodissa kaikki ole tiptop kunnossa.
Pitäisikö nyt kaikkien tällästen lapsiperheiden koteihin tehdä sossujen kanssa poliisiratsioita? Poliisihan vois tällä tavoin ehkäistä lukuisia puolisoiden murhia?!
Potentiaalinen murhaaja olet kun lsh-murhaajaa puolustelet.
Mitä se aikoi paksusta pölykerroksesta ja hiiren papanoista askarrella? Metrin korkeudelta pusseja huoneen lattia täynnä, ihan turha väittää askartelutarvikkeiksi.
"Tämän täytyy olla maailmanhistorian omituisin murhaoikeudenkäynti.
Vanhaan aikaan näitä naurettavia perusteluita ei sentään olisi tarvinnut kuulla kun syyllinen olisi yksinkertaisesti vain todettu noidaksi."
No tottakai Anneli on noita, koska lapsen ristiäisissä oli VAIN 3 jäätelökakkua ja voikkuleipiä eikä itse leivottuja pullia! Kyllähän sen nyt jo siitä tietää että se on syyllinen?!
Vielä parempi todiste noituudesta oli se ettei Annelilla ollut RIITTÄVÄN HIENO MEKKO päällään?!
Kyllä nää syyttäjän todistajat on kiistattomasti osoittanu Annelin syylliseks!?
Syyttäjä hermostui todistajille: "Tuleeko nyt faktaa vai fiktiota?"
No eikös sen syyttäjän itse pitäis tietää kun on ne todistajat todistamaan pyytäny?
Erittäin vähän perheelliselle, luonnehti vanhempi konstaapeli surmatalon jääkaapin ja pakastimen sisältöjä.
- Ei ollut normaali lapsiperheen asunto, konstaapeli luonnehti surmatalon sisätilojen yleisilmettä ja siisteyttä.
Siis häh? Onko jossain joku VIRALLINEN STANDARDI kuinka paljon lapsperheellä PITÄÄ OLLA PAKASTIMESSA RUOKAA?!
Miten joku poliisi pystyy sanomaan mikä on tai ei ole "normaali lapsiperheen asunto" yleisilmeen ja siisteyden perusteella?!!
Ja entä jos ruokaa olisi ollut liikaa? Sitten olisi ollut survivalisti, joka ei luota tämän yhteiskunnan viranomaisiin. Eikä sekään olisi ollut hyvä.
Toivoisinkin että viranomaiset julkaisevat nyt standardin, paljonko mitäkik elintarviketta pitää olla jotta on ns. normaali.
Koittakaa ymmärtää että kun olet synnyttänyt 4 lasta, niin ehkä "äiti on hiukan väsynyt". Ensisijaisena ei ole muiden mieliksi siivoaminen.
Tuollaisten juttujen ainoa tarkoitus on MUSTAMAALATA ja DEMONISOIDA ihminen, aivan kuten noitavainoissakin.
Tarkoituksena on leimata Anneli "huonoksi äidiksi", jotta tuomarit sen perusteella eivät sympatiseeraisi Annelia vaan paheksuisivat häntä ja siksi olisivat taipuvaisia tuomitsemaan hänet. (Mikä ikäväkyllä onnistui Auer&Kukka casessa!)
Monella enemmänkin lapsia eivätkä silti miestään murhaa ja käytä lapsiaan hyväkseen. Useimmat jopa siivoaa, eikä ole paksua pölykerrosta ja hiiren papanoita roskapussien joukossa sisällä. Pesevät jopa vaatteetkin, se kun käy helposti koneella.
Netissä kyllä jaksoi esittää täydellistä perheen äitiä, mutta totuus oli kaukana siitä kun ei kiinnostanut.
"Siivottomuus ei kerro sen kummemmin masennuksesta tai väsymyksestä jos ei tieten tahtoen halua vetää semmoiset johtopäätökset.
Kukin elelee tavallaan ja panostaa mihin tahtoo. Joku intoitee siivouksen kanssa ja toinen ei.
Tietenkin jos kiihkeästi haluaa johdattaa kaiken "väsymiseen ja masennukseen" niin kaiken voi päätellä kertovan niistä. Vaikkapa kiihkeä siivousinto.
Konstaapeli kertoi kaiken olevan liian tiptop jne. "
Niin tai näin, aina muka väärin päin...
Lasten täsmälleen samanlaiset kertomukset muka todistivat niiden olevan totta eikä ulkoaopettuja, mutta muissa oikeudenkäynneissä se nimenomaan on todistanut ettei todistajien lausunnot ole totta, koska ne ovat liian saman kaltaisia.
Eli sama todiste toimii joko todisteena syyllisyydestä tai syyttömyydestä, riippuen ihan siitä HALUAAKO joku tuomita syytetyn vai ei. Pärstä kerroin ratkaisee!
Onko tutkittu oikeasti,ettei tuo syyttäjä Valkama ole jotenki osallinen niin kauheesti hän haluaa jonkun pään vadille?
tottakai teinin mukaan näin on. :D
ET ole rikollinen!
Olet vain tyhmä ja laiska!