Miakin palaa takaisin :(

Se asuu nykyään muka Los Angelesissa. Miten se muka on elossa, vaikka kuoli syöpään? Ei päätä eikä häntää. Menee maku kun kaikki vanhat pierut on jotain zombeja :(
13447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllähän Aarokin kuoli ja kuopattiin.

Äänestä

Tervetuloa Mia ja muutkin sarjasta kuolemalla poistuneet. Täällähän teitä on jo Aaro ja Heiskanen ja mahdollisesti Liisa Laitela.

Missä Annika nykyään vaikuttaa? Hän voisi palata kotiinsa, ja sieltä voisi lähettää sen hormonipellen sekä Helsingin suosituimman baarin pitäjän pois. Molemmilla olisi varmaa omaankin kämppään, jopa sillä hormonikuulapäällä, kun sattui saamaan massia kännykkäpelistä.

Äänestä

Mian kyllä haudattiin aika selvästi. https://www.youtube.com/watch?v=36oniOpsvPo Kukas tuossa alussa näykyvässä arkussa oikein sitten on? Taitaa olla trolli tämä avaus. Ei Miaa eisttävä Venla Saartamo ole palaamassa.

Äänestä
  • ja videon lopussa näkyy myös arkkua jossa Mia on. Onkin muka Los Angelesissa eikä tuolla arkussa. Trolli tää on ei Mia eli Venla Saaratomo ole palaamassa.

    Äänestä

No, putosihan Aarokin parvekkeelta muutaman metrin korkeudelta selälleen maahan, tosin lumihankeen, joka hieman pehmentää pudotusta.

Heiskanen (vaikkei sitä näytetty) katkaisi kirveellä kätensä, sai valtavan verenvuodon, johon jokainen normaali ihminen olisi menehtynyt, ja väisteli vielä räjähdyksen nostattamaa paineaaltoa, joka lennättää mukanaan kiviä ym..

Ja jos tosiaan syöpään kuollut Liisa Laitela palaa vielä sarjaan, niin Mian paluu on lääketieteellisesti yhtä mahdollista ja todennäköistä kuin em. henkilöiden tapauksissa.

Äänestä

Parempi idea olisi jos joku sarjassa kuolleen esittäjä haluaisi takaisin sarjaan. Etsittäisi jotain toista hahmoa ja roolia. Kun Teemu Lehtelä palasi niin se olisi vaikka voinut esittää niiden kolmatta veljeä IIroa. Jos Mia eli Venla haluasi palata se voisi vaikka olla Mian ja Kallen siskopuoli.

Toki Liisa Laitelaa ei ole sarjassa koskaan ollut ja sen on vaan kerrottu kuolleen ennen sarjan kuvauksia, mutta muistaakseni hautapaikkaa on joskus kuvattu. Kuka siellä haudassa sitten on?

Mian paluu on huono idea, koska se on niin selvästi haudattu.

Äänestä
  • Kyllähän Aarokin haudattiin selvästi ja hautakin avattiin silloin kun Eeron piilottamaa Paulaa etsittiin ja Lasse näki vielä luut arkussa.

    Äänestä

Eilen oli Iltalehdessä, että Mian elämää voi seurata Los Agnelesissa. Miten se muka sinne pääsi, vaikka oli jo delannut HUOM kymmenen vuotta sitten? Voiko oikeesti muka virota niin pitkän aijan jälkeen? Kohta se jo hyppää Espalla Kallen ja Ismon kaa :( Niin daijuu, niin daijuu. Kohta varmaan Tyyne Puustinen kputtelee Ullan oven takana ja yselee, ttä miten nyt suu pannaan :(

Äänestä
  • Moi Ismolöi, se oon mä, Mun oikee nimi on Mia.

    Äänestä

  • Liatas linkki siihen uutiseen.

    Ai niin ei pitäis ruokkia trollia. Ei Mia esittävä Venla Saartamo palaa se asuukin jossain Costa Ricassa. Ei se sieltä suomeen ole palaamassa.

    Äänestä

Ismon tytär on muuten Miia eikä Mia.

Äänestä

Näytellyssä tv-sarjassa toki kaikki on mahdollista, voidaan vaikka pistää alienit talkkareiksi ajamaan takapihalle hassuja kuvioita ruohonleikkurilla. Siltikään Miia ei tule sarjaan palaamaan.

Aaron, Liisan, Heiskasen ja Sallan kuolemat eroavat Miian kuolemasta paljon. Sallan kohdalla mitään mystistä ei tapahtunut, tuollaisia "heräämisiä" tapahtuu oikeastikin.

Heiskasen kohdalla ei koskaan todettu, että tämä olisi kuollut, Kuulat vaan olettivat niin. Toki oikeassa elämässä tämä olisi kuollut, mutta sarja nyt ei ole, eikä sen kuulukkaan olla täysin realistinen.

Liisan herääminen kuolleista nyt ei ole realistinen, mutta se tapahtui off-screenillä. Me ei tiedetä juuri mitään niistä ajoista, kun Liisa oletettavasti kuoli. Ehkä lavasti kuoleman, ehkei hänellä edes ollut syöpää.

Aaron kuolemasta sen verran, että luut arkussa olisivat voineet olla kenen vain. Toki tässäkin on kysymysmerkkejä ja epäloogisuuksia. Isojakin sellaisia.

Miian kohdalla kuolema nähtiin selkeästi, ympärillä oli useita henkilöitä jotka pystyivät toteamaan tämän kuolleen. Arkussa oli selvästi Miia, ei jotain random jäämiä. Toisaalta, ainahan voidaan käsikirjoittaa niin, että se ei ollut Miia, vaan Miian kaksoisolento, mutta en usko tuotannon vajoamaan niin alas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lasselöi kirjoitti:

Se asuu nykyään muka Los Angelesissa. Miten se muka on elossa, vaikka kuoli syöpään? Ei päätä eikä häntää. Menee maku kun kaikki vanhat pierut on jotain zombeja :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu