Suomesta löydetty elävä fossiili

ei muutosta

9

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Tästä varmaan kreationistit tykkää, kun tekstissä mainitaan kerran oikein sana 'plan' - suunnitelma! Seuroissa asiaa juhlitaan varmaan oikein pullakahvin kera.

        " "Living fossils evolve like any other organism ― they just happen to have a good body plan that has survived the test of time," lead author Africa Gómez said in a statement."


    • Evoluutio on tieteellinen teoria. Ei ideologia. Paitsi tietysti uskonsa sokaisemien hörhöjen mielestä.

      • Sepä Se

        "Evoluutio on tieteellinen teoria. "

        Ei ole.

        "Ei ideologia. "

        Kyllä on. Evoluution taustalla on halu selittää asian naturalistisin menetelmin. Silkka ad hoc siis.

        "Paitsi tietysti uskonsa sokaisemien hörhöjen mielestä."

        Niin, kuten evoluuttien.


      • ravenlored
        Sepä Se kirjoitti:

        "Evoluutio on tieteellinen teoria. "

        Ei ole.

        "Ei ideologia. "

        Kyllä on. Evoluution taustalla on halu selittää asian naturalistisin menetelmin. Silkka ad hoc siis.

        "Paitsi tietysti uskonsa sokaisemien hörhöjen mielestä."

        Niin, kuten evoluuttien.

        "Tieteessä ja filosofiassa ad hoc -hypoteesi tarkoittaa hypoteesiä, joka hyväksytään puhtaasti teorian pelastamiseksi vaikeuksilta tai kumoamiselta, ilman mitään itsenäistä perustetta."
        Havainto, lajien asteittainen muuttuminen, muuntelun ja valinnan kautta, sekä fossiilitodisteista havaittava lajien asteittainen kehittyminen. Muunmuassa näiden havaintojen perusteella tehty päätelmä olisi ad hoc? Aikalailla kieroonkasvanut mielikuvitus pitää olla :D


    • Eipä ihme, ettei neidin idolisaarnaaja salli keskustelua typeryyksistään.

      Mitä kummaa tarkoittaa "evoluution kannattaminen"?

      Jos nyt ajatellaan että tuossa puhutaan tieteen ja evoluutioteorian hyväksyjistä, mitä heidän ideologiaansa tarkoitetaan? Esim. minä olen lähinnä demari, joku muu täällä kokoomuslainen ja varmaan vihreät, kepu ja vasuritkin ovat edustettuina. Minkä ideologian mielekkyyttä näistä erityisesti tulisi pohtia?

      En pidätä edes virtsaani odotellessani vastausta.

    • Sepä Se

      Heh. Kreationistina, itseäni ei ainakaan mitenkään yllätä tällainen havainto. Evokeilla taas menevät historiankirjat sekaisin.

    • dailo

      ja missä sanotaan että kaikkien eliöiden *täytyy* muuntua? jospa tällä pikkutriopsilla ei ole tarvetta mutatoitua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11289
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5371
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2620
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2296
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1725
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1383
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1309
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1216
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1129
    Aihe