Kotihoidontuen leikkauksen tarkoituksena on, että Suomessa ei syntyisi lisää lapsia (ei olla kiinnostuneita lapsista ja lapsiperheistä). Tämä on niitä naurettavuuden huippuja säästöjä listatessa, joilla ei saada aikaan kuin tuhoa. Moni kunta myöntää vielä lisätukea, että perhe järjestäisi lastenhoidon itse.
Politiikkojen, myös perheenisä Kataisen, tuloilla on aivan sama keltä leikataan,
Politiikkojen, myös perheenisä Kataisen, tuloilla on aivan sama keltä leikataan,
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kotihoidontuki nyt
Kotihoidon tukea voi hakea perhe, jonka alle 3-vuotias lapsi ei ole kunnan järjestämässä päivähoidossa. Lasta voi hoitaa jompikumpi vanhemmista tai muu hoitaja (esim. sukulainen) tai yksityinen päivähoidon tuottaja (esim. yksityinen päiväkoti).
Lasten kotihoidon tukeen kuuluu hoitoraha sekä hoitolisä, johon vaikuttavat perheen tulot. Hoitorahaan eivät vaikuta perheen tulot. Vanhemmat voivat siis olla töissä tai esim. palkallisella vuosilomalla kotona ja saada hoitorahaa. Lisäksi perhe voi saada kuntalisää kotikunnasta riippuen.
Kotihoidon tuki muodostuu nykyisellään hoitorahasta ja hoitolisästä. Yhden alle kolmevuotiaan hoitoraha on 336,67 euroa kuukaudessa. Hoitolisän määrä on enintään 180,17 euroa kuussa ja se riippuu perheen tuloista ja koosta. Hoitolisää maksetaan vain yhdestä lapsesta. Yle Uutisten tietojen mukaan valtiovarainministeriön työryhmä esittää kotihoidontuen leikkaamista.
Hallitus päätti, että nykyinen kotihoidontuki kohdennetaan puoliksi molemmille vanhemmille. Jos toinen vanhemmista ei pidä hänelle korvamerkittyä tukijaksoa, perhe menettää tältä osin tuen.
Mannerheimin Lastensuojeluliitto tyrmää hallituksen ehdotuksen muuttaa kotihoidontuen jakoperusteita. Liiton mukaan hallituksen esitys ei edistä tasavertaista vanhemmuutta eikä vanhempien työllistymistä.
MLL sanoo kannanotossaan, ettei esityksessä oteta huomioon perheiden erilaisia tilanteita eikä taloudellista tilaa. MLL:n mukaan kotihoidontuen leikkaaminen vaikeuttaa jo ennestään hankalassa tilanteessa olevien perheiden asemaa.
Perheissä, joissa äidillä ei esimerkiksi opiskelun tai pätkätöiden takia ole työpaikkaa, johon palata, tukiajan puolittaminen tarkoittaa siirtymistä työttömyysetuuksien ja toimeentulotuen piiriin.
MLL katsoo, että äitien kotihoidontukiajan puolittaminen voi johtaa myös siihen, että lapset menevät nykyistä pienempinä päivähoitoon. Tämä tarkoittaa päivähoidon tarpeen kasvua ja lisää julkisen talouden kustannuksia ja kestävyysvajetta. Kuntien valtionosuuksien leikkaus puolestaan johtaa päiväkotien ryhmäkokojen kasvamiseen ja heikentää varhaiskasvatuksen laatua.
Että näitä hölmöjä päätöksiä nykyhallitukselta lisää…kyseessä on Kataisen pakkomielle, jolla ei ole mitään vaikutusta Suomen talousvajeeseen. Rahaa menee yhtä paljon, mutta Kataisen pakkomielle muuttaa perheen itsemääräämisoikeutta neukkuajan suuntaan. Tervetuloa sosialismiopit kokoomukseen.
Tämä vain lisää rahanmenoa,
äidit kortistoon, isät kotiin,päivärahat äidille, kotihoidontuki isäälle,
sillä ei kukaan elä.
Sitten täytyy hakea asumistukea ja toimeentulotukea pärjätäkseen
jotenkin.
Isä vie lapset puolipäivähoitoon, se on kallista eikä perheellä ole varaa
maksaa, yhteiskunta joutuu maksamaan senkin.
Isä maksoi palkastaan veroa, valtiolle ja kunnalle, ne verotulot jää
nyt saamatta,näinkö meillä säästetään, puhumattakaan perheen
hyvinvoinnista, kun rahat loppuu niin riidat alkaa, lapset kärsivät eniten.
Miksi en ole huomannut yhtään esitystä jossa myös hyvätuloiset
olisi mukana talkoissa,onko tämä vain "otetaan köyhiltä, annetaan rikkaille"
ohjelma?
Olisi nyt edes muodonvuoksi otettu jotain niiltäkin joilla on..
Maksetut pienten lasten hoidon tuet 1994-2012 ,noin miljoonaa euroa
Maksetut lapsilisät 1994-2012 myös noin miljoonaa euroa.
Kyseessä on mitätön summa valtiontaloudessa, jonka tarkoitus on vain tuottaa lapsiperheille huolta ja vaikeuttaa elämistä.
Yhteiskunnan osallistuminen lapsista aiheutuvien kustannusten kompensointiin on ohentunut ja vastuu on siirtynyt aiempaa suuremmalta osin jo perheille itselleen.
Perhepoliittiset verovähennykset poistettiin jo vuonna 1994, mikä kiristi muun muassa yksinhuoltajien verotusta. Lapsilisiin ja kotihoidon tukeen tehtiin tuntuvia leikkauksia jvuosina 1995-96. 1990-luvun puolivälissä etuuksiin tehtyjä leikkauksia ei ole kuitenkaan korjattu. Lapsilisät eivät tänä päivänä vastaa miltään osin edes yhdeksänkymmentäluvun tasoa.
Etuuksien ostovoima on heikentynyt inflaation johdosta ja erityisen paljon ne ovat jääneet jälkeen ansiotulojen kehityksestä. Nykyinen järjestelmä mahdollistaa perheessä oman valinnan, jossa äiti tai isä voi jäädä hoitamaan lapsia tai perhe voi sukkuloida siten, että molemmat voida käydä töissä erilaisin järjestelyin, kuitenkaan kunnallista päivähoitoa ei ole tarvittu vaan hoito on järjestetty itse.
Asumisen kallistuminen on merkittävä uhkatekijä pieni- ja keskituloisten lapsiperheiden toimeentulolle. Asumisen kallistuminen aiheuttaa lapsiperheille myös merkittävän ylivelkaantumisriskin. Suomessa ei voida esim. verrata asumiskustannuksia Ruotsiin, jossa yleisin asumismuoto on asumisoikeusasunnot.
Aivan käsittämätöntä että näin pieniin kokonaiskustannuksiin panostetaan siten, että kaikki hallituspuolueet uhraavat peheille tarkoitetut pienet etuudet sen varjolla että äidit palaisivat töihin ja lapset viedään 1,5 v päivähöitoon. Tämä on kyllä niin kauaskantoinen ratkaisu ja varmasti tuo myöhäisemmässä vaiheessa ongelmia yhteiskunnalle.
Nyt kyllä käy niin että äidit palaavat kortistoon (jos pysyvää työsuhdetta ei ole ollut ennestään) ja isät eivät jää viettämään puoltatoista vuotta kotona, jos on vakituinen työ.
Mutta tässäkin on tavoite, että säästetään, säästetään ja säästetään, mutta seurauksista välittämättä.
Kokoomus vihaa lapsia, lapsiperheitä, eläkeläisiä, opiskelijoita, työttömiä,vammaisia, ja eritoten työssäkäyviä. Kokoomus rakastaa rahaa, riistoa, irtisonomisia, eriarvoisuuden lisäämistä ja rasismia. Teot puhuvat puolestaan !!
No kokkareet tietenkin kuvittelee, että sekä äiti että isä ovat molemmat työelämässä ja tienaavat 3000€/kk.
Hei