Julkisen sektorin palkat maksetaan

velalla ja yksityiseltä sektorilta häviää hirveellä vauhdilla työpaikkoja ei kyllä mene ihan tasan tulonjako.
13115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Poliitikot vie mummoilta hampatkin suusta, ennen kuin kultamunien korkeita palkkoja ja eläkkeitä aletaan kohtuullistaa.

Äänestä

Tämä valtio ei olisi olemassa ilman julkista sektoria. Ei edes Suomi 24.

Äänestä
  • kyse on julkisen sektorin suuruudesta.

    Äänestä

  • Olet idiootti kirjoitti:

    kyse on julkisen sektorin suuruudesta.

    Mikä olisi sopiva koko?

    Äänestä

  • Ei tälläistä paskavaltiota kukaan kansalainen tarvitse. Jokaisen ihmisen kannalta olisi parempi lopettaa valtion olemassaolo. Sehän on vain sopimus kiristäjien ja rosvojen kesken, jonka toiminnasta rehelliset ihmiset kärsivät.

    Äänestä

  • Idiootein kirjoitti:

    Mikä olisi sopiva koko?

    Todetun alijäämän mukaan pienennystarve olisi ehkä n. 20 prosenttia , se on on velalla katettava osuus valtion menoista.
    Ruotsissa julkinen sektori on n. 52 % BKT:sta , Suomessa 57 %.

    Äänestä

  • finkreikka kirjoitti:

    Todetun alijäämän mukaan pienennystarve olisi ehkä n. 20 prosenttia , se on on velalla katettava osuus valtion menoista.
    Ruotsissa julkinen sektori on n. 52 % BKT:sta , Suomessa 57 %.

    Tosin Ruotsia ja Suomea ei voi suoraa verrata, Ruotsissa tuotanto ja vienti TOIMII

    Äänestä

  • Kabuloita rattaisiin kirjoitti:

    Tosin Ruotsia ja Suomea ei voi suoraa verrata, Ruotsissa tuotanto ja vienti TOIMII

    kunnes Kokoomus pääsi puikkoihin.

    Äänestä

MITEN USKALTAVAT LÄHTEÄ KANSANPARIIN NÄIDEN PÄÄTÖSTEN JÄLKEEN?
JOS VAAN KANSALTA LEIKATAAN MUTTA PÄÄTTÄJÄT OVAT OMASSA YLHÄISYYDESSÄ !
ei mitään leikkauksia OIKEISIIN MENOIHIN!
ELI ELITTIEN PALKAT JA ELÄKKEET ON LEIKATTAVA NYT!

EIKÄ TYÖTTÖMYYS OLE KANSASTA LÄHTÖSIN !
koneisto on säädetty niin että ei ole työtä

VALTIO JA SUURET YRITYKSET EI ENÄÄN GYÖLLISTÄ
ne hiljaa lopettavat veroetujen myötä!

JÄLKEEN JÄÄ VAAN TOINEN TOISTAAN AKKILOI.

SUOMI ON NIIN VAHVA KUIN HEIKOINLENKKI ON !
ei tarvitse päättäjien kerjätä myötätuntoa kun ette itsekkän anna äänestäjille

NYT ODOTETAAN URPIAINEN MIKÄ ON HALLITUSVÄEN PANOS TÄHÄÄN
YHTEISEENHENKEEN!!

Äänestä

Jukisen sektorin palkollisten pitäis osallistua myös talkoisiin = palkka sen mukaan mikä on palkanmaksajan (yksityisen sektorin) maksukyky.

Ensvuonna vaikkapa -20 % kautta linjan ja jos kellä ei olisi varaa tähän, työnantaja voisi antaa heille edullista lainaa.

Äänestä

kylmiä ihmisiä tunteetomia moukkia.

Äänestä

on leikiattava virkamiesten virkoja kun ei palveluilla ole kysyntää.
kun rahat on loppu ei voi mitään järjestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syvälle ollaan menos kirjoitti:

velalla ja yksityiseltä sektorilta häviää hirveellä vauhdilla työpaikkoja ei kyllä mene ihan tasan tulonjako.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu