Mahtaako olla kannattavaa, muutama tunti, n. 20-30/kk. Pääpaikka Ruotsissa ja itse asun Suomessa. Paljonko nämä maksaa ja onko mielestänne hyvä diili kääntäjälle? Kiitos!
Tarjolla työtä etänä kääntää ruotsia suomeksi
arrtu56
697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
""Paljonko nämä maksaa""
Uskotko että tuntemattomat palstanlukijat kerovat sinulle palkan?. Eiköhän palkasta keskustella työnantajan kanssa..
Mutta lisäansioina tuommoinen työ vapaine työaikoineen on varmaan ihan hyvä.
Itse tein hoeman vastaavaa työtä eräälle ruotsalaisyritykselle joka halusi Suomen markkinoile. Konsultoin ja tein pienmutotoisia käännöksiä sekä osallistuin parile messuille vuodessa. Sain siitä 1000-2000 euroa/kk. Perustui kuukausittaiseen laskutukseen Suomeen.
Totta, tietty työnantajan kanssa.
Mutta jos jollakulla on kokemuksia tällaisesta, ajattelin untuvikkona esivalmistella prosessia ja kuulla muiden kokemuksista. täällähän tätä keskustelua on ja annetaan vinkkejäkin muille keskustelijoille. Itsekin olen auttanut, siis sellaisissa jutuissa, mitkä ovat ominta osaamistani.
Mutta kiitos sullekin paljon ja uillekin, jos joku viitsii kommentoida.
Kannattaako tollasta suunnitella oman työn lisäksi vai perustaa yritys?
nii voisi olla hyvä idea. entäs OY? Se olisi parempi.
Kuka tietää tällaisesta enemmän?
kiitti paljon.
Riippuu todella paljon käännettävästä tekstistä ja sen aiheesta & sisällöstä.
Mikset pyydä jotain tekstinpätkää testikäännöksen tekoon ja pidä kirjaa kauanko sen kääntämiseen menee.
Sitten lasket paljollako olet valmis uhraamaan vapaa-aikaasi tuolle hommalle.
Muista myös selvitellä veroasiat, eli kuka maksaa ja mihin maahan/maihin maksaa.