Elikkäs kannattaako sijoittaa 45€ neljään Philips Vision plus- H1 polttimoon? Lupaavat 50% enemmän valotehoa ja eikös kyseinen polttimo voittanut TM:n testinkin taannoin... Onko kokemuksia kestävyydestä ja paraneeko valojen teho todellakin merkittävästi? Kommentteja...
Philips Vision plus polttimot
kannattaako?
82881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
koskapa Hessumobiilista saat kahden kappaleen pakkauksen hintaan 16.90€, joten ei tarvitse maksaa 45€ neljästä.
Hyvät polttimot, osta pois! Käytän itse ja suosittelen (ainakin valaisevat hyvin, tiedä sitten miten kauan kestävät).
Hyvä valoteho, valkoista valoa, ei "köyhän miehen ksenonit". Mulla on ollu H4:t reilu kolme vuotta ja hyvin pelaa. Hauskinta oli että kun ostin auton siinä oli 100 w polttimot, huomasin kun vastaantulijat vilkutteli valoja. Vaihdoin Philipsit, valoteho pysyi samana mutta vilkuttelu loppui.
...Plasma Ultra White polttimoihin.
Minulla oli käytössä Philips Vision Plus 50% -polttimot, ja niiden valotehokkuus oli tavallisiin halogeeneihin verrattuna kuin olisi lisävalot laittanut!
Sitten työkaverini melkein puoliväkisin vaihdatti Plasma Ultrawhite -polttimot. Valoteho parani vielä entisestään! Hintaa taisi tulla yhteensä vain jotakin 30 euroa per koko satsi (4 polttimoa, olikohan ne H1:t ja H7:t?).
Olen kokeillut Plasmawhiteja nyt pimeällä märällä kelillä uudella mustalla asvaltilla, ja näyttää todella paremmin: tuntuu että tienpinta ei niin pahasti ime valoa.
Valot eivät muuten ole siniset evätkä välky siniselle mistään suunnasta, vaan värilämpötila on melko lähellä kaasupurkausvalojen valkoisuutta.
mistä noita plasma ultra whiteja löytää? h1
EOS muuta kuin että työkaverini oli hankkinut niitä Kuusamosta - oli ostanut melkein koko varaston :o)
Autotarvike Reksa tjsp. oli ollut liikkeen nimi.
lamppuja ei kannata ostaa. Ei ainakaan jos ajattelee taloudellisesti. Ne eivät kestä mitään. Monesti olen kokeillut ja pari kk ja taas saa vaihtaa. Muilla merkeillä poislukien Biltema, joka on yhtä huono, ei lamppuja tarvitse vaihdella.
Phillipsin polttimot ovat kalliita, niistä saa paremmin valotehoa ja juuri tämän takia ne kestävät vähemmän. Vertailu autossa, jossa on toisella puolella Bilteman ja toisella puolella Phillipsin polttimot, osoittaa eron selvästi. Ehkä pieni asia, mutta märillä & pimeillä teillä haluaa niin paljon valoa kuin mahdollista.
Itse hankin Phillipsit omaan autooni, kunhan nuo polttimot nyt ensin särkyisivät..:)
Ostin viime syksynä ensin kaksi H4 vision plussaa lanceriin ja hyvästä valotehosta innostuneena ostin noin viikon päästä H1 versiot pököttiin.
Täytyy sanoa että laatu on tasaista. Tätä kirjoittaessani jokainen noista ostamistani lampuista on jo palanut. Lamput tuhoituivat noin kolmen viikon aikana. Ensin H4:t ja sitten H1:t ja voi sanoa että lähes asentamisjärjestyksessä... :)
Eli oman kokemukseni mukaan kyseiset lamput kestävät aika tarkasti 11 kk. Siihen nähden ovat varsin hinnakkaat. Tavanomainen lamppu kestää mainituissa autoissa 2-3 vuotta.