Unionista kajahtaa

Naisasialiitto Unionin puheenjohtaja Nina Järviö:

... työelämän tasa-arvossa on vielä paljon tekemistä. Hän toivoo esimerkiksi, että pörssiyhtiöiden hallituksille määrättäisiin naiskiintiöt.

– Kiintiöitä tarvitaan silloin, kun joku ala on perinteiden takia liian sukupuolittunut eikä joku voi päästä niille paikoille sukupuolensa takia.

Tällaisia sukupuolittuneita työpaikkoja löytyy mm. kaivoksista ja rakennustyömailta. Jospa aloitetaan niistä, Nina?
769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Femakko ei mene telakalle. Sillä siisti.

Lokafemakot ei ole realistinen juttu. Sen sijaan vaginasta tehty taide on femakon mieliin.

Äänestä

Missä on osoitettu, ettei nainen voi päästä/naisia haluta pörssiyhtiön hallitukseen?

Missä todisteet?

Ei kai kiintiöitä voi perustella sillä, että jonkinlaisia ihmisiä on jossakin vähemmän? Vai milloin vasenkätisille kiintiöt pörssiyhtiöiden hallituksiin? Entä ruskeasilmäisille?

Summa summarum: feministien logiikka ja älyllinen taso ylipäätään... ei päätä huimaa.

Äänestä
  • Entä romanien ja somalien kiintiöt? Onko myös lyhytkasvuisten ja ylilihavien kiintiöt suunnitteilla?

    Äänestä

  • Se on osoitettu sillä, että niissä ei ole tarpeeksi naisia.

    Tasa-arvoyksikkö, joka koostuu pelkästään naisista, on taas ihan eri juttu. Sinne ei vaan hakeudu miehiä, minkäs sille mahtaa. Jos hakeekin, ei niitä valita, eikä sillekään mahda mitään. Pätevistä sopivimmat valitaan. Koko asia ei sitä paitsi ole kiinnostava, koska naiset ovat etevämpiä tasa-arvotyössä ja voivat siis hyvin hoitaa asiat miestenkin puolesta.

    Mutta samat asiat eivät siis koske pörssiyhtiöiden hallituksia.

    Miten niin naiset ovat etevämpiä, saattaa joku tyhmempi kysyä. Senhän näkee siitä, että naiset ovat opiskelleet tasa-arvotyöhön pätevöittävää naistutkimusta.

    Äänestä

Nina taitaa olla hieman yksinkertainen. Järviö ei taida tietää mitä tarkoittaa pörssiyhtiö. Se, että yrityksen osake on julkisessa kaupankäynnissä ei ole peruste moiselle. Idiootti ja tietämätönhän tuo on!

Naisten kuuluu palvella ja miesten kuuluu hallita niin kauan kuin nainen ei ole henkisesti vielä kypsä. Siihen on vielä rutkasti aikaa kyllä eli menee vielä pitkä tovi.

Äänestä
  • Nina tietää, että siellä pörssiyhtiössä on paljon rahaa ja siellä poltellaan sikareita. Rahat pitää saada pois kapitalistilta ja nainen osaa laittaa ne oikeudenmukaiseen, kestävää kehitystä tuottavaan kiertoon. Samalla saadaan jumalaton fallinen sikarintupruttelu loppumaan.

    Ninalle ja muille feministeille kaikki yli miljoonan menevät summat ovat kamalan isoja rahoja. Lisäksi hän taitaa kuvitella, että hallituksiin valittavat naiset ovat asenteiltaan jotenkin feministimyönteisiä, ehkä peräti vihervasemmistolaisia.

    Äänestä

  • Onkohan se tämä sama Nina?

    http://www.helsinki.fi/sukupuolentutkimus/henkilokunta/jarvio.html

    Muusta en tiedä, mutta kova on työtahti sukupuolentutkimuksen laitoksella:

    - Sukupuolentutkimus. Opintoasiainsuunnittelija. Vastaanotto on ke klo 13–15. -

    Alkuviikko menee tapaamisiin valmistautumiseen ja loppuviikko sitten kuluukin toipumiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naisroskakuski kirjoitti:

Naisasialiitto Unionin puheenjohtaja Nina Järviö:

... työelämän tasa-arvossa on vielä paljon tekemistä. Hän toivoo esimerkiksi, että pörssiyhtiöiden hallituksille määrättäisiin naiskiintiöt.

– Kiintiöitä tarvitaan silloin, kun joku ala on perinteiden takia liian sukupuolittunut eikä joku voi päästä niille paikoille sukupuolensa takia.

Tällaisia sukupuolittuneita työpaikkoja löytyy mm. kaivoksista ja rakennustyömailta. Jospa aloitetaan niistä, Nina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu