Sillä Herran Sebaotin päivä kohtaa kaikkea ylpeää ja korskeata ja kaikkea ylhäistä, niin että se maahan painuu,
kaikkia Libanonin setripuita, noita korkeita ja ylhäisiä, kaikkia Baasanin tammia, kaikkia korkeita vuoria ja kaikkia ylhäisiä kukkuloita, kaikkia korkeita torneja ja kaikkia vahvoja muureja, kaikkia Tarsiin-laivoja ja kaikkea kallista ja ihanaa. Silloin masentuu ihmisten ylpeys, ja miesten korskeus painuu maahan, ja sinä päivänä Herra yksinänsä on korkea Mutta epäjumalat katoavat kaikki tyynni.
Silloin mennään kallioluoliin ja maakuoppiin Herran kauhua ja hänen valtansa kirkkautta pakoon, kun hän nousee maata kauhistuttamaan. Sinä päivänä ihmiset viskaavat pois myyrille ja yököille hopea- ja kultajumalansa, jotka he ovat tehneet kumarrettaviksensa. Ja he menevät vuorenrotkoihin ja kallionkoloihin Herran kauhua ja hänen valtansa kirkkautta pakoon, kun hän nousee maata kauhistuttamaan.
Luopukaa siis ihmisistä, joilla on vain henkäys sieramissa, sillä minkä arvoiset he ovat!
kaikkia Libanonin setripuita, noita korkeita ja ylhäisiä, kaikkia Baasanin tammia, kaikkia korkeita vuoria ja kaikkia ylhäisiä kukkuloita, kaikkia korkeita torneja ja kaikkia vahvoja muureja, kaikkia Tarsiin-laivoja ja kaikkea kallista ja ihanaa. Silloin masentuu ihmisten ylpeys, ja miesten korskeus painuu maahan, ja sinä päivänä Herra yksinänsä on korkea Mutta epäjumalat katoavat kaikki tyynni.
Silloin mennään kallioluoliin ja maakuoppiin Herran kauhua ja hänen valtansa kirkkautta pakoon, kun hän nousee maata kauhistuttamaan. Sinä päivänä ihmiset viskaavat pois myyrille ja yököille hopea- ja kultajumalansa, jotka he ovat tehneet kumarrettaviksensa. Ja he menevät vuorenrotkoihin ja kallionkoloihin Herran kauhua ja hänen valtansa kirkkautta pakoon, kun hän nousee maata kauhistuttamaan.
Luopukaa siis ihmisistä, joilla on vain henkäys sieramissa, sillä minkä arvoiset he ovat!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mk.13: 19 Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.
Tämä ilmoitus sopi sekä v.70 jKr tapahtuneeseen Temppelin tuhoamiseen että tulevan Antikristuksen esiinmarssiin vihan ajan puolivälissä. Se mihin se ei sovi alkuunkaan on syyrialainen seleukidiruhtinas Antiokus Epifanes IV:ään, joka makkabealaisaikana v.167 eKr häpäisi Temppelin uhraamalla siellä sian sekä pystyttämällä sinne Zeus-jumalan patsaan. Jeesus itse vahvistaa tämän kohdan liittyvän ennen kaikkea eskatologiseen aikaan, ahdistuksen aikaan, suureen ahdistukseen jonka kaltaista ei ole milloinkaan aikaisemmin ollut eikä sen jälkeen milloinkaan tule. Ymmärrämme että kyse on jostakin vielä meidän edessämme olevasta tapahtumasarjasta.
Paavali kirjoittaa tulevasta Antikristuksesta usein, seuraavassa Tessalonikan seurakunnalle jossa oli ilmeisesti levinnyt sellainen harhakäsitys että Herran päivä olisikin jo tullut ja he jääneet sen ulkopuolelle. (Raamattu kansalle käännös)
2.Tess.2:1-12
Mutta mitä tulee meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemukseen ja kokoontumiseemme Hänen luokseen, me pyydämme teitä veljet....ettette heti menetä malttianne ettekä anna minkään hengen tai sanan tai minkään muka meidän lähettämämme kirjeen pelästyttää itseänne, ikään kuin Herran päivä olisi jo käsillä... Älkää antako kenenkään millään tavalla eksyttää itseänne. Ensin näet tapahtuu luopumus ja ilmestyy laittomuuden ihminen, kadotuksen lapsi.... tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä Jumalaksi tai palvottavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan Temppeliin ja julistaa olevansa Jumala..... Ettekö muista, että puhuin teille tästä kun olin vielä luonanne?.... Ja te tiedätte, mikä häntä nyt pidättää, niin että hän vasta ajallansa ilmestyy.... Laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa, kunhan vain poistuu tieltä se joka vielä pidättää..... Silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa kirkkaudella.... Tuon laittoman tuleminen tapahtuu Saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla tunnusteoin ja ihmein, ... kaikin vääryyden viettelyksin niille jotka joutuvat kadotukseen, koska he eivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen voidakseen pelastua. ... Siksi Jumala lähettää heille voimakkaan eksytyksen, niin että he uskovat valheeseen. ... jotta kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat mieltyneet vääryyteen.
"The GREAT Apostasy. The Falling Away is NOW!
Tekijä: AWoman Assigned
20.08.2013
http://m.youtube.com/watch?v=bHWE7m2ncIs
Etsikää minua nyt, kun vielä on vähän aikaa. Kieltäkää itsenne, ottakaa ristinne ja seuratkaa minua. Se, joka yrittää pelastaa elämänsä, tulee todellakin menettämään sen. Elämä on vain minussa, yltäkylläinen elämä. Älkää valitko uskoa, että on siunausta tottelevaisuuden ulkopuolella. TÄMÄ petos on johtanut monia harhateille."
Edellä otteita Pekka Sartolan puheista.
Jep. Koko ajan ovat ajat vaikeat. Pieniä ovat olleet menneiden aikojen ongelmat nykypäivän kauhujen ja varsinkin niiden tulevien rinnalla. Pelolla kuuluu ihmiset kristityiksi kasvattaa?
En oikein ymmärrä näitä ihmisiä, jotka eivät kykene muuhun kuin tuomaan tänne toisten ajatuksia loputtomissa tekstijonoissa. Ei mitään omaa sanottavaa?
Aloitus on sitä, että aiheesta aloitetaan keskustella. Aika hurjaa jos houreita ja harhoja toisi profetiat sivustolle aloitukseksi.
Aloitusatekstin jälkeen alamme keskustella aiheesta. Aivan kuten Ir tekikin ja vielä fiksusti. Oletko kehityskelpoinen sittenkin?
Oletusarvo prof. palstalla, että pohjustetaan raamatun faktalla, ei omilla höpinöillä, sillä niitä olemme vuosien varrella saaneet lukea satu- raamattunsana sotkulla. Siksi hyvä, että jos ei itse ole perehtynyt tarpeeksi, niin asiantuntijoiden tekstit ja linkit perustana. Kerran vielä - ateistille ei anna mitään uskoakseni prof.keskustelut.
Ei haittaa, että lukijat saavat myös oikeaa tietoa. Uskovalle on vaarallista suoltaa väärää oppia raamatusta. Sitä sanotaan eksytykseksi ja tälläiselle ei Raamattu lupaa hyvää loppua.
Asiantuntijoiden ja vielä luotettavien tekstejä tulee jatkossakin. Mieti itse, onko palsta oikea jos haluat keskustella jostakin muusta. Ateisteille sinulla olisi varmaan itselläsi annettavaa ja keskustelukin ilman Raamattua varmaan sopii.
Riittääkö siihen asiantuntijuuteen aina vain se uskossa oleminen? Mikä esim. Sartolasta tekee asiantuntijan?
Entä ne Raamatun faktat?
Oliskohan se pastori ja tohtori sellaiset arvot, jotka antaisivat yhtään luotettavuutta asialle. Lähi-idän asiantuntija ja ties vaikka mitä, että helpottiko yhtään epäuskoasi?
Noh, meriittejä on ja olennainen juttu näyttää olevan tuo "Raamattuun sitoutuminen". Kovasti on myös Israel - mielinen herra Sartola.
Jutut itsessään eivät juuri muiden fundamentalistien jutuista poikkea. Helluntailaisuus-osiosta päätellen myös "puolueetonta" tietoa Lähi-Idän tapahtumista näyttää Sartolalta tulevan kovasti - siinä kalpenevat ilmeisesti uutistoimistotkin tuon jutun rinnalla.
Varmasti kalpenee uutistoimistot Sartolalle. Uutistoimistot kun ovat puolueellisia, eivätkä kerro kaikkea. Tämä kun on asiantuntija sielläkin. Sivistä itseäsi ja lukaise vaikka joku Sartolan kirjoista.
Raamatuhan se on lähtökohtana uskovalla. Yllätys, yllätys ateistille.
Useimmiten ne jo sorretut joutuvat kärsimään lisää.
Tuon Raamatun kuvauksenhan ""Paetkaa vuorten luoliin, maan onkaloihin Herran kauhistuttavan voiman tieltä, hänen ylhäisen kirkkautensa tieltä, kun hän nousee järisyttämään maata!"" voisi vilkkaalla mielikuvituksella tulkita tarkoittamaan ydinaseita.
Termejä eri käännöksistä:
kauhu, kirkkaus, kauhistus, järistys.
Suojapaikka: kallioluoliin, vuorten luoliin, vuorten rotkoihin, maan onkaloihin, maakuoppiin.
Muistuu mieleen omasta sissikoulutuksesta pikasuojautuminen ydinaseräjähdyksessä. "Kun välähtää, niin heittäytyminen lähimpään maastokuoppaan ja suojahuppu pään yli.
Se ahdistuksen on jo lähellä. Lähempänä kuin moni arvaakaan.
Tännään onki ollut ahistusta sivut täynnä, jotta jokohan se vihaksi mutuu?