Mikäs nyt, kun jo aamupäivällä pompannut yli 50 eroon? Tokihan hyviä syitä löytyy...
Nyt pomppas - torstai 5.8.
Huhhahheijaa
16175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Iltalehti piristää päivää:
jutut ainakin: kirkollisvero yrityksiltä pois ja "uskoon hurahtanut".
No kyllä sitä linkkiä pantataan;-D
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013090517451612_uu.shtml
Tämä puree somessa joten liikkeelle laiskimukset! Ja muutkin.
Kirkollisveron periminen yrityksiltä on lopetettu 1993. Onko Lehti jo niin höperö että elää vielä 80-lukua?
Jos lehti tarkoittaa että yhteisöveron antaminen kirkolle on lopetettava, niin olisi sanonut niin.
Vaikka Lehden käyttämää sanamuotoa voikin kritisoida, niin asiallisestihan siinä on kyse siitä, että yritysten maksamasta verosta osa annetaan kirkolle!
Otsikkosi oli todella osuva.
Näkeekö tuota uskoon hurahtanut -juttua jostain? Vai onko se vaan maksullisessa nettilehdessä? Onko myös paperilehdessä?
Murskaava enemmistö, tällä hetkellä 85 prosenttia, Iltalehden gallupiin vastanneista haluaa lopettaa kirkon rahoittamisen suomalaisten yritysten rahoilla.
"Yhteisövero on Suomessa yhteisöjen maksama tulovero. Yhteisöveroa maksavia yhteisöjä ovat osakeyhtiöt, osuuskunnat sekä tietyin edellytyksin liikelaitokset, julkisyhteisöt, yhdistykset, laitokset, säätiöt ja asunto-osakeyhtiöt.
Yhteisöveroa saavat valtio, kunnat ja seurakunnat."
No yhtä hyvin Lehti voisi jeestella sitä että miksi yritysten pitää rahoittaa huumeruiskujen vaihtopisteet... Nekin pyörii verorahoilla.
Ero on toki siinä, että huumeruiskujen vaihtopisteillä on jotain hyötyä.
Kyllä hautaaminenkin on touhu joka täytyy suorittaa... Ja minusta mielummin niin että sen maksaa yhteiskunta veroista, kuin että jokainen huolehtisi itse oman hautaamisensa.
Voitaisiin ennemmin keskustella hautaamisen kunnallistamisesta.
Ei kirkko ketään ilmaiseksi hautaa. Omaisten on ostettava hautapaikka ja maksettava kaikki hautaamisesta aiheutuneet kulut täysimääräisenä ja sitten ostettava vielä kallis haudanhoito.
Halvin on hautaus ilman yhteiskunnan tukea, kun poltattaa vainajan Suomen ainoassa yksityisessä krematoriossa ja heittää tuhkat tuuleen.
Nyt jo saman verran eroja kuin eilen koko päivänä. Verouutiset tuntuvat purevan aina, kun ihmiset muistavat maksavansa kirkolle.
Palvelun kautta on eronnut 373400 henkilöä. Eilen erosi 101.
http://www.eroakirkosta.fi/
Taas mennään:
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Se on vähän hiin ja hiin päästäänkö tänä vuonna 400.000 rajapyykin yli!
Niinpäs onkin. Vuoden vaihteessa eronneita noin 400.000. Kahden vuoden sisälä 500.000.
Se on muuten silloin melkoiset pirskeet Narinkkatorilla Helsingissä;-D