Valion maidon kulutus on jyrkässä laskussa suomessa. Kohta suomessa ei enää juoda valion maitoa? Miten on mahdollista? Sellaiset jumalattomat tuet maksetaan ja silti valion maito loistaa aina kalleimpana maito hyllyssä.
Ensin nokia ja kohta valio?
Kallista on
1590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuo linkki piti laittaa..
http://www.uusisuomi.fi/raha/62089-hirvea-riita-valion-maito-lahtee-suomesta
No niin siinähän se vahvistetaan. Suomalainen ei saa menestyä suomessa.
jo imeväisiän!
Valiohan ei saa myydä yhtä halvalla maitoa kuin kilpailjansa, koska kilpailuvirasto estää sen ! Jos hiukankin seurasit uutisia aiheesta vuoen alussa vai oliko se viime vuoden lopulla, niin tietäisit.
Mutta suomalainen ostaa Valion tuotteita, koska ne ovat suomalaisen työn tulosta ja niihin voi luottaa. Valio tekee laatutuotteita.
Eikös siinä sitten riittäisi nimellinen muutaman centin kovempi hinta per litra? Ei se oikein tuolla selity että hinta eroa on useampi kymmenen senttiä litra pahimmillaan.
Ei ne muut sen huonompia tuotteita tee, harhaluuloa.
Eilen muuten kehtasivat maan päättäjät puhua isänmaallisuudesta.
No jaa, Valio tekee hyviä tuotteita ja Valio työllistää ketjuineen sen verran paljon suomalaisia, että tuen Valioa.
Jos Valioa ei olisi, niin sitten olisi Arla ylivoimaisena
On se outoa että ruotsalainen yritys myy halvemalla suomalsille suomalaista maitoa kun oman maan meijeri. Arla muuten työllistää myös suomalaisia ja monet muutkin merkit.
Miksi et kysy tätä: Miksi ruotsalainen saa myydä suomessa noin halvalla, mutta Valio ei !? Eikö sinulla ole oikeudenmukaisuudentajun alkuakaan ?
jokainen saa myydä tuotteitaan niin halvalla, kun haluaa?
Niin ja miksi Valio on se ainoa yhtiö, jota poljetaan ? Käsittämätöntä !
Valion harmi on valtio MTK ja keskustapuolue. Ilman sairaan suurta hallinto laiton toimisi niikuin kilpailijat
Ainakin pääosin Arla-Ingman ja kauppojen omat merkit, myös Lidl myy kotimaista tuotetta. Ilmeisesti raakamaitoa tuodaan jonkun verran rajojen takaa (?) mutta jalostus tapahtuu pääosin Suomessa.
Siitä huolimatta itsekin joisin enemmän Valion valmistetta, jos hinta olisi enemmän kohdallaan.
Valio kotimaisen maatalouden edustajana on jatkuvan parjauskampanjan kohteena.
Kilpailuvirasto käy sotaa Valiota vastaan, viimeksi syytettiin myynnistä liian halvalla kilpailijoiden (= Arlan) toiminnan vaikeuttamiseksi ja kun Valio nosti hintaa niin sitten syytettiin määräävän markkina-aseman käyttämisestä ylihinnan kiskomiseen.
EnnenkuinValio saadaan nurin ei vainoaminen lopu.
Arlalaisille taitaa riittää pienemmät voitot, eivät Valiolaiset voi kuin peiliin katsoa tai pikemminkin pääomatuloliuskojaan. Ahneen maito homehtuu. Itse porilaisena tosin ostan aita Satamaidon tuotteita joten eipä asia juuri minua koske, on se kumma kun muissa maakunnissa eivät saa aikaan vastaavanlaista lähiruokia suosivaa firmaa pystyyn.