Kun tuossa on tuo ketju Eben Alexanderin kokemuksista, niin asiaan perehtyneenä muutama miete.
Olettamukseni siis on, että elämme "virtuaalitodellisuudessa" tai "harha-maailmassa". Ihan miten kukin asian näkee. Ns. kuolemanrajakokemukset kuuluvat samaan kokemukseen. Ne liittyvät ihmisen elinympäristön kulttuurikäsityksiin, ihmisen omiin uskomuksiin ja odototuksiin ja siihen mielentilaan, jossa kuoleman kokemus tapahtuu. Ne ovat aitoja kokemuksia, ja niiden määrä lisääntyy, kun elvytyskeinot paranevat, koko ajan. Ne kuuluvat kuitenkin samaan "harha"-maailmaan kuin nykyinen elämämmekin. Mm. Tiibettiläisten kuolemankirja kertoo asiasta. Harha ei siis rajoitu pelkästään fyysiseen olomuotoomme vaan myös kuoleman jälkeiseen tilaan. Ja sitä seuraaviin reinkarnaatioihin. Todellinen todellisuus on vielä senkin asteen "yläpuolella".
Olettamukseni siis on, että elämme "virtuaalitodellisuudessa" tai "harha-maailmassa". Ihan miten kukin asian näkee. Ns. kuolemanrajakokemukset kuuluvat samaan kokemukseen. Ne liittyvät ihmisen elinympäristön kulttuurikäsityksiin, ihmisen omiin uskomuksiin ja odototuksiin ja siihen mielentilaan, jossa kuoleman kokemus tapahtuu. Ne ovat aitoja kokemuksia, ja niiden määrä lisääntyy, kun elvytyskeinot paranevat, koko ajan. Ne kuuluvat kuitenkin samaan "harha"-maailmaan kuin nykyinen elämämmekin. Mm. Tiibettiläisten kuolemankirja kertoo asiasta. Harha ei siis rajoitu pelkästään fyysiseen olomuotoomme vaan myös kuoleman jälkeiseen tilaan. Ja sitä seuraaviin reinkarnaatioihin. Todellinen todellisuus on vielä senkin asteen "yläpuolella".
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onko teillä kenelläkään henkilökohtaisia kuolemanrajakokemuksia tai sellaisia kokemuksia, joissa olette hyvin lähellä kuolemaa?
Itselläni on. Olisi hienoa, jos kertoisitte niistä.
Seurakuntamme veli oli äskettäin sairaalassa ja siellä hänen jo lopussa ollut sydämensä sitten pysähtyi. Sydän oli ollut kolme minuuttia pysähdyksissä. Mies on nähnyt joskus ateistina olessaan helvetin näyssä ja on tullt sen seurauksena uskoon. Mitään hän ei ole kokenut tuon sydämen pysähdyksen aikana. Ilmeisesti hänen sielu ei ollut ehtinyt poistua kehosta elvytyksen johdosta. Nyt miehellä on tahdistin, mutta ei ole varmaan enää kovin kauaa paljon aikaa maan päällä.
Minulla ei ole kuolemanrajan takaisia kokemuksia, mutta läheltä piti -tilanne on ollut. Kerran olen ollut hukkumaisillaan ja eletty elämä kelautui jo silmieni edessä. Kuulin äänen, joka sanoi: "Vielä ei ole sinun aikasi lähteä." Jälkikäteen vasta ymmärsin sen Jumalan puheeksi.
Tunnetko "harhamaailmasi" hyvänä kokemuksena? Miten hyvää se on? Oletko tuntenut hurmiota?
Kyllä koivuhalkoterapia äkkiä vapauttaisi sinut tuosta harhastasi!
Seurakuntaamme muualta muuttanut nainen kertoi mielenkiintoisen tapauksen. Hänen srk:ssa oli ollut jäsenenä kehitysvammainen erittäin aito uskovainen tyttö. Sitten tyttö oli sairastunut ja oli onnellisena kertonut sairaalassa hoitajille ja omaisille, että silloin sinä päivänä ja siihen kellon aikaan Jeesus tulee hakemaan hänet taivaan kotiin.
Ja niin oli sitten tapahtunut. Juuri tuohon aikaan tyttö oli siirtynyt ajasta iankaikkisuuteen.
Uhkailetko lyödä koivuhalolla? En ymmärrä tarkoitustasi.
Eräs nainen... kertoo eräästä tytöstä...
Koivuhalkoterapian idea on tietenkin siinä, että idealismissaan pyörivä haihattelija, joka epäilee aineen yms. olemassaoloa, saadaan äkkiä palautettua maanpinnalle reaalimaaiolmaan mäjäyttämällä häntä koivuhalolla kalloon, jolloin kipu palauttaa hänen todellisuudentajunsa.
Se myös osoittaa jotakin muuta.
Sillä huolimatta siitä onko todellisuus tosi todellisuus vaiko ei, niin tästä huolimatta se todellisuus jonka me koemme näyttää johtavan seurauksiin sen perusteella miten me vaikutamme todellisuudessa jonka me koemme.
Jolloin on täysin mahdollista tehdä luotettavia ja osoitettavia havaintoja siitä todellisuudesta jonka me koemme, täysin riippumatta siitä onko todellisuus jonka me koemme tosi todellisuus vaiko ei.
Ja se tapa jolla me muodostamme osoitettavissa olevia havaintoja siitä todellisuudesta jonka me koemme, on tieteellinen metodi.
Joka tarkoittaa sitä että vaikka todellisuus olisi puhtaasti illuusio niin ei ole olemassa edelleenkään minkäänlaista todistetta siitä että kuolemanjälkeistä elämää olisi olemassa.
Toisin sanon jos oletetaan että todellisuus on illuusio niin ei ole olemassa mitään syytä olettaa että kun meidän kykymme kokea tämä illuusio päättyy että sen takaa paljastuisi mitään.
Jotakin minkä takia minä kysyin miten on mahdollista erottaa tosi todellisuus, todellisuudesta joka on illuusio.
Ole hyvä ja kerro minulle miten on mahdollista erottaa kokemus joka vastaa tosi todellisuutta kokemuksesta joka on illuusio siitä mikä on totta.
Olen minä kerran ollut lähellä kuolemaa kun löin pääni jäähän ja taju meni. Tyhjyys siellä odotti. Täysi tyhjyys. Tai ei se ollut sitäkään, mutta ei sitä voi muuten kuvailla. Sitten tuli sekavat unet ja heräsin ja muistin missä olin. Mutta se kokemus pudisti viimeisetkin uskon rippeet minusta. Erosinkin kirkosta pian sen jälkeen.
Aiheesta muutama linkki.
NDE tutkija Dr Peter Fenwick
http://www.youtube.com/watch?v=-6kDMl6N3C4
NDE tutkija Dr Pim van Lommel
http://www.youtube.com/watch?v=glKccJ5YUcg
yli 30 vuotta kuolevien kanssa töitä tehnyt hoitaja Becki Hawkins
http://www.youtube.com/watch?v=kl5cu1H4Hss