HelpMe

Bulimic

Olen kolmen vuoden sisällä ollut tasan 17 päivää oksentamatta. Aina kun ajattelen, kuinka olen itseni pilannut bulimialla, kyyneleet nousevat silmiini ja mietin, kuinka olen onnistunut hukkaamaan niin paljon nuoruudestani. Ketään ei enää kiinnosta oksennanko vai enkö, koska olen tehnyt melko selväksi, etten ota apua vastaan. Ei sillä etten haluaisi parantua, se vain pelottaa niin h*lvetisti hylätä se ainut pakokeino pois maailmasta. Olen täysi-ikäinen, niin omasta tahdostahan se on hoitoon mentävä...Ajattelen kuitenkin aina vain, että tänään on viimeinen päivä bulimiadarraa ja sitten lopetan.

Vanhemmilla on mennyt alkoholia aina melko reilusti ja äiti häippäisi, kun olin todella nuori. Vakavia sairauksia on myös ollut perhepiirissä ja minut heitettiin ulos kuudentoista ikäisenä kodistani. Välillä olen oikeasti luullut, että parannun, mutta jostain se kierre alkaa uudestaan. Surullisinta on, etten oikeastaan enää tunne mitään. Minullekin on ihan sama oksennanko vai enkö. Se on ikäänkuin osa päivittäistä rutiinia, niinkuin hampaiden pesu...

Onko muilla kokemuksia bulimian arkipäiväistymisestä ja miten olette päässeet/yritätte päästä siitä eroon? (Puhun nyt ajatusmaailman muuttamisesta, koska sanan "täsmäsyöminen" olen kuullut jo liian monta kertaa. Pelottaa liikaa ihominen ja ruoka ylipäätään ahdistaa pitää sisällä)

Itsemurha-ajatukset ovat nousseet pintaan jo liiaksi. Se olisi vain niin paljo helpompaa kuin parantuminen.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ednos

      Tuttua, todella tuttua tuo oksentelun arkipäiväistyminen. Hae kiltti ulkopuolista apua! Ja lisää mahdollisimman paljon mukavia, fiksuja, viihdyttäviä, positiivisia ja ennen kaikkea elämänmyönteisiä asioita elämääsi, ts. tee elämästäsi elettävää. Silloin sh saattaa väistyä kun mieluummin haluat mennä harrastuksiin ja töihin kuin pelleillä loppumattomiin ruoan kanssa yksin.

    • Falinag

      Moi Bulimic

      olen valehdellut koko elämäni syömisistäni kaikille läheisilleni. Olen nyt 23-vuotias ja sairastanut bulimiaa 16-vuotiaasta asti. Pelkään jo nyt, miten paljon olen itseäni tällä sairaudella vaurioittanut. En usko, että voin enään tulla raskaaksi. Kuukautiset tulee todella epäsäännöllisesti, välillä kuukauden myöhässä. Pelkään todella paljon etten voi enää saada lasta.

      Joten PYYDÄN. Lopeta rakas ihminen nyt. Itse aloin tänään syömään hiilihydraatteja, koska paastoverensokeri on pitkään ollut liian korkea (=ketoosi). Säikähdin ensimmäisen kerran kun joku tosiaankin sanoi, että tämä ei ole normaalia.

      On niin paljon nähtävää vielä. Pienin askelin, tee muutos. Sun takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      441
      6397
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      136
      3721
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2468
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1939
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      112
      1293
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1058
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      963
    Aihe