Sivari ja vuokranmaksu

Ihmettelijä123

Asun tyttöystävän kanssa vuokra-asunnossa. Jos saan siviilipalveluspaikan joka ei suostu maksamaan osaani vuokrasta, niin maksaako KELA sitten vuokrani?

4

3919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *yawn*

      Miksi siviilipalveluspaikka maksaisi vuokrasi? Sama kuin lähteä kysymään intistä, että jos saisit vähän korotettua päivärahaa? KELA saattaa maksaa, tosin vain sen vuokran. Esim. sähköä ei...ja KELA voi myös vaatia sinua muuttamaan, jos vuokra on KELA:n mielestä liian kallis.

      • tomoslono

        on taas tietämätön Uuno ollut liikkeellä, kannattaa olla hiljaa jos ei tiedä


    • oskari2

      Palveluspaikkasi on velvollinen maksamaan kaikki asuinkulut, eli vuokran, sähkön ja veden. Usein palveluspaikalla on tarjota sinulle asunto. Jos he tarjoavat asuntoa, silloin kela maksaa vanhan asuntosi vuokran, eli saat kaksi asuntoa ilmaiseksi. Tämä on hieman outo juttu, mutta se perustuu armeijan ja siviilipalveluksen yhdenvertaisuus lakiin(jos olet armeijassa, sinun asuntosi on kasarmi ja kela maksaa vanhan asuntosi).

      Jos he eivät tarjoa asuntoa, he osoittavat sinut asumaan vanhaan asuntoosi, jollon tilillesi siirretään osuutesi vuokrasta ja sinun tulee kiikuttaa sähkölaskut sun muut työpaikallesi.

      Huom! Jos he tarjoavat sinulle asuntoa, sinun on kannattaa ottaa se vastaan, vaikka aiot jäädä asumaan omaan asuntoosi, koska byrokratia menee, niin että jos et ota vastaan heidän tarjousta asuinkulujesi maksamisesta, heidän ei tarvitse maksaa sinulle ruoka-rahaa viikonlopuilta!

      Kela ei välitä Siviilipalveluksessa olevien vuokran suuruudesta, mutta sinun tulee olla asunut sielä jo jonkin aikaa, jos haluat että he maksavat vuokrasi. Sotilasavustuksen saamiseen vaikuttaa sekä sinun, että puolisosi tulos ja ne kannattaa kysyä kelasta tarkemmin.

      Mutta tosiaan asuinkulusi katetaan siviilipalvelusjalta täysin!

    • rtb 3w4t b

      Minun kohdallani palveluspaikka osoitti minut asumaan kotonani ja maksoi mukisematta asuntoni vuokran ja sähkön, niin kuin lain mukaan kuuluukin.

      Siviilipalvelusvelvollisella on palvelusaikana oikeus [b] maksuttomaan majoitukseen [/b], ruokailuun, palvelustehtävien edellyttämään erityisvaatetukseen ja -varusteisiin, terveydenhuoltoon samoin kuin päivärahaan sekä maksuttomiin palvelusmatkoihin ja lomamatkoihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5345
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      140
      4287
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2627
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe