Ripari ja kastetut

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Kun täällä on näitä tilastonikkareita, niin jaksaisiko joku piirtää kaavion, jossa näkyisi vaikka 90-luvun alusta saakka kaksi käyrää: kastettujen määrä ja riparin käyneiden määrä samasta ikäluokasta. Eli siis jos vuonna 1990 on kastettu vaikka 40 000 lasta ja vuonna 2004 (vuonna 1990 syntyneet) on riparin käynyt 35 000 lasta. Siitä olisi helppo ennustaa, miten riparin käyneiden määrä kehittyy tulevina vuosina, kun kasteiden määrä jatkaa laskemistaan.

6

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tein, ja sain hieman erikoisen tuloksen...
      http://pastebin.com/NGwnngX0

      esim. 1970 61300 1985 59606 97,24%

      Tarkoittaa: vuonna 1970 kastettiin 61300 jäsentä kirkkoon. Heidän ollessa 15-vuotiaita vuonna 1985 kirkkoon konfirmoitiin 59606 jäsentä. -> 97,24% kastetuista myös konfirmoitiin. Eli kirkolla on aika helvetin kova throughput.

      Näyttäisi siltä että kirkko joinain vuosina konfirmoi jopa enemmän jäseniä, kuin mitä kyseistä ikäpolvea on kastettu. Mahdollinen selitys tälle on se että osaa lapsista ei kasteta vauvana, mutta se tehdään sitten riparin yhteydessä. Vauvaikäistä vanhempana kastetut tilastoidaan varmaan eri porukkaan, sellaiseen joka ei näy tässä kastettujen sarakkeessa, mutta on sitten mukana siinä ikäpolven konfirmaatioissa.

      Ihminen näyttäisi pysyvän kirkon otteessa hyvin niin kauan kuin ihminen on koulussa eli kirkko pääsee yhteistyösopimuksilla sitouttamaan jäseniään. Ihmisen päästessä ulos kasvatustunnelista alkaa myös joukkopako kirkosta...

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Kiitos. Minusta tuo parin prosenttiyksikön pudotus kastettujen ja konfirmoitujen välillä on merkittävä. Edes kaikki kastetut eivät siis käy riparia, ja vielä kun kasteiden suosio on lähtenyt laskuun, niin kyllä se riparinkin suosio laskee. Tällä menolla riparin suosio on 15 vuoden kuluttua enää 70 prosentin luokkaa, kun se nykyään on yli 80. Vaikka voihan se toki nopeamminkin laskea.


      • rock rock

        Tuosta puuttuu mielenkiintoisimmat 5 viimeisintä vuotta. Oleellista on ettei konfirmaatioiden määrä nouse yli kastettujen määrän. Silloin ei "perälauta" vuoda kirkkoon päin. Vuonna 1997 konfirmaatioita oli 2,5% vähemmän kuin kastettuja.


      • asddfhseeeeeeeeeeftr

        "Näyttäisi siltä että kirkko joinain vuosina konfirmoi jopa enemmän jäseniä, kuin mitä kyseistä ikäpolvea on kastettu. Mahdollinen selitys tälle on se että osaa lapsista ei kasteta vauvana, mutta se tehdään sitten riparin yhteydessä."

        Kirkon selitys:
        "Joidenkin seurakuntien osalta prosentit menevät yli sadan, koska kunnittainen ja seurakunnittainen tilastointi ei aina ole samanaikaista. Esimerkiksi vuoden 2012 lopulla syntynyt lapsi, joka
        kastetaan vuonna 2013, tilastoidaan seurakunnissa
        vasta vuoden 2013 tilastoissa."
        Tilastollinen vuosikirja 2012


    • xcv-1
    • Asdfgfsdafghsrgb

      "Siitä olisi helppo ennustaa, miten riparin käyneiden määrä kehittyy tulevina vuosina, kun kasteiden määrä jatkaa laskemistaan. "

      Kasteiden suosio on lähtenyt oikeastaan laskuun vasta alle 15 vuotta sitten. Ei ole vielä mitään tietoa olemassa siitä kuinka se vaikuttaa rippikoulun suosioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2202
    2. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      2116
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2034
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      18
      1482
    5. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      24
      1126
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1027
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      985
    8. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      902
    9. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      884
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      34
      853
    Aihe