F1-kuljettaja Mika Salo oli kirjattuna samaan keskusrikospoliisin epäiltyjen rekisteriin kuin Venäjän presidentti Vladimir Putin!
Salon on myös epäilty kannattaneen järjestäytyneen rikollisuuden toimintaa.
Suomen Kuvalehden tavoittama Salo kertoo olevansa tietoinen asiasta.
Salo aikoo ryhtyä oikeustoimiin kunnianloukkauksesta.
http://www.iltalehti.fi/urheilu/2013090917468228_ur.shtml
F1-kuljettaja KRP:n rikollisREKISTEREISSÄ?!
15
125
Vastaukset
- .........
Johtuuko tästä:
http://www.voice.fi/viihde/il-miksi-mika-salolla-on-rikollisjengin-tunnus/2/24303- Ihme syitä
>> Keskusrikospoliisin mukaan tatuointi ei välttämättä merkitse kerhon jäsenyyttä, mutta on usein merkki kerhon kannattamisesta ja myötämielisyydestä sitä kohtaan.
- ihme annulisti
Ihme syitä kirjoitti:
>> Keskusrikospoliisin mukaan tatuointi ei välttämättä merkitse kerhon jäsenyyttä, mutta on usein merkki kerhon kannattamisesta ja myötämielisyydestä sitä kohtaan.
Eikö miehen murha ja lasten hyväksikäyttö muka ole riittävä syy. Mitähän pitäisi tehdä, että annulistien mielesä olisi riittävän vakavaa. Jos femakkoja uskaltaa arvostella, niin sehän tietysti on vakava rikos.
- KAIKKIA urkitaan?
"Mika Salo on yhdistetty julkisuudessa useita kertoja moottoripyöräkerhoihin. Hänen käsivarteensa on muun muassa tatuoitu ”Big Red Machine 81 Support Finland”. Teksti tarkoittaa Helvetin enkelit -moottoripyöräjengiä, mutta ei ole merkki jäsenyydestä. Salo ei ole kertonut tatuoinnin taustoista, mutta on kiistänyt olevansa kerhon jäsen.
Mika Salon nimi oli kuitenkin kirjattuna poliisin epäiltyjen rekisteriin. Salassa pidettävään rekisteriin voivat joutua ainoastaan sellaiset henkilöt, joita epäillään rikoksesta. Salon epäillään myötävaikuttaneen järjestäytyneen rikollisuuden toimintaan."
Poliisin epäiltyjen rekistereihin päätyminen tarkoittaa että poliisi kuuntelee puheluitasi, tutkii tietoliikennettäsi, sitä kenen kanssa liikut ja missä, jne.
Suomessa vuosittain televalvotaan - ja kuunnellaan virallisesti tuhansia kansalaisia, nyt jo nykylain mukaan. Voi vain kuvitella miten tämä määrä moninkertaistuu uusien poliisilakien tultua 1.1.2014 voimaan.- SF-Poliisi HAKKEROI
Muistattehan että SUOMEN poliisikin alkaa laillisesti urkkia ja vakoilla suomalaisia 1.1.2014 alkaen, kun uudet poliisilait tulevat voimaan.
Ensi vuoden vaihteessa voimaan tulevat
- uusi poliisilaki,
- esitutkintalaki ja
- pakkokeinolaki.
Salaisten tiedonhankintakeinojen ja vakoiluohjelmien tekijät ovat tiuhaan vierailleet kesänaikana Suomessa markkinoimassa poliisillemme mitä monipuolisempia kansalaisten vakoilusysteemejä.
Talouselämä-lehti uutisoi että Supo haluaa saada suuremmat verkkokuunteluvaltuudet. Suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttari kertoi Talouselämä-lehdessä suomalaisten viranomaisten tarvitsevan uusia työkaluja kyberuhkia varten.
"Vakoilusovellusten tekniset mahdollisuudet ovat laajentuneet. Ne pystyvät seuraamaan aiempaa paremmin myös salattujen palvelujen käyttöä, esimerkiksi Skype-puheluita, Bittorrent-käyttöä tai vpn-, ssh- ja ssl-liikennettä."
Todennäköisesti kyse olisi samanlaisesta toimintamallista kuin mitä Ruotsin FRA-signaalitiedustelu käyttää. Ruotsin radiotiedustelu suodattaa kaiken maan läpi kulkevan nettiliikenteen.
Ylen uutisten mukaan sisäministeri Päivi Räsänen suhtautuu pyyntöön myönteisesti!
F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen kommentoi asiaa Ylelle ja sanoi tietojen seulontaan perustuvan järjestelmän tarkoittavan tarkkailuyhteiskuntaa. Tämä on eri asia kuin rikoksesta epäiltyjen yksilöllinen seuranta!
Eli KAIKKIA VALVOTAAN ja KAIKKIEN PUHELUITA KUUNNELLAAN, ei vain rikollisiksi väitettyjen!!!
FinFisher/FinSpy toimii myös Windows Phonessa, Androidin ja iOS:n ohella.
Kun tiedämme miten poliisit ja muut virkamiehet nyt jo urkkivat tietoja laittomasti, niin miten ne eivät urkkisi niitä tietoja jotka sisältävät ihan kaikki yksityiset viestisi ja puhelusi?
Miten muka joku yksittäinen poliisi voisi vastustaa kiusausta urkkia oman puolisonsa kaikki tiedot, jotta voi varmistua ettei tämä petä tai muuten vaan kytätä mitä puoliso tekee? Tai jos joudut johonkin kärhämään poliisin kanssa, niin tämä urkkii sinusta kaikki tiedot jota käyttää sinua vastaan? Hyvä esimerkki oli julkitullut video jossa poliisi uhkaili poikaa, jolla oli ollut jotain kärhämää poliisin pojan kanssa. Kyseistä poliisiahan epäillään vastapuolen tietojen laittomasta urkkimisesta!
Miten tälläinen yksittäisen virkamiehen suorittama urkinta eroaa siitä mitä USA tekee? Aivan yhtä poliisi voi käyttää urkkimiaan tietoja hyväksi vaikkapa oman lapsensa koulunumeroiden parantamiseen, koska opettajat ja rehtorit tietävät että poliisilla on mahdollisuus urkkia kaikki heidänkin tietonsa, jollei poliisi ole tyytyväinen opettajan antamiin numeroihin.
Suomesta tulee entistä enemmän poliisivaltio, jossa poliisilla on valta tuhota haluamansa henkilö. Poliisi saa oikeuden hakkeroitua tietokoneellesi, tablettiisi tai älykännykkääsi ja jopa ladata sinne rikollista materiaalia, jotta voi lavastaa sinut syylliseksi johonkin rikokseen. Tälläistä voidaan käyttää hankalien ihmisten tuhoamiseksi halutessa.
- Vai sellainen salo
putinin nyt jokainen tietää pahimman luokan rikolliseksi, mutta että salokin kannattaa helvetin enkeleitä, enpä olisi uskonut. Eipä enää paljon kiinnosta tuokaan tyyppi.
"Mika Salo on yhdistetty julkisuudessa useita kertoja moottoripyöräkerhoihin. Hänen käsivarteensa on muun muassa tatuoitu ”Big Red Machine 81 Support Finland”. Teksti tarkoittaa Helvetin enkelit -moottoripyöräjengiä, mutta ei ole merkki jäsenyydestä. Salo ei ole kertonut tatuoinnin taustoista, mutta on kiistänyt olevansa kerhon jäsen."
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/f1-kuljettaja-mika-salo-krpn-epailtyjen-rekisterissa-epailty-myos-jarjestaytyneen-rikollisuuden-kannattamisesta - Listalle ilman syytä
Poliisiylijohtaja Paatero Mika Salo -kohusta: Surullista että lista vuoti taas
"Poliisiylijohtaja Mikko Paatero pitää surullisena, että keskusrikospoliisin epäiltyjen rekisteri vuoti toistamiseen julkisuuteen. Suomen Kuvalehti kertoi eilen, että entisen F1-kuljettajan Mika Salon nimi oli kirjattuna rekisteriin.
Salo oli kirjattuna samaan keskusrikospoliisin epäiltyjen rekisteriin kuin Venäjän presidentti Vladimir Putin.
Paateron mukaan vuodot ovat aina huono asia eivätkä anna hyvää kuvaa keskusrikospoliisin toiminnasta."
Miksi se on surullinen siitä että tieto tulee ilmi, eikä siitä että sinne listalle voi lähes kuka tahansa joutua ilman mitään todellista syytä?- KRP kertoi julkisest
Ensin se väitti: "Poliisiylijohtaja Mikko Paateron mukaan hänen tiedossaan ei ole, että Mika Salon nimi olisi rekisterissä. ”Ja vaikka tietäisinkin asiasta, niin kyse on salassa pidettävästä tiedosta. Mutta se on selvää, että kirjauksia epäiltyjen rekisteriin voidaan tehdä vain, jos on tietty epäily rikoksesta, syytä epäillä rikosta tai siihen myötävaikuttamisesta”, Paatero toteaa.
Epäiltyjen rekisterin ylläpitäjä on krp, mutta Poliisihallitus valvoo sitä. Valvontavastuu on myös tietosuojavaltuutetulla.
Rekisteriin voivat joutua ainoastaan henkilöt, joita epäillään rikoksesta. Epäiltyjen tietojärjestelmä on poliisin valtakunnallinen tiedustelurekisteri. Se voi sisältää rikostiedustelu-, tarkkailu- ja havaintotietoja henkilöistä, joiden on syytä epäillä syyllistyneen tai myötävaikuttaneen rikokseen, josta saattaa seurata vankeutta."
Turhaan Taapero harmittelee listan vuotamista, koska syy siihen että Salo sai tietää jutusta oli KRPn poliisissa joka KERTOI itse siitä oikeudessa!
Maaliskuussa 2012 Vantaan käräjäoikeudessa käsiteltiin kahden moottoripyöräjengin tekemiä rikoksia. Oikeuteen kutsuttu krp:n asiantuntijatodistaja kertoi mielipiteensä Mika Salosta viitaten hänen tatuointiinsa:
”Hän on valintansa tehnyt, hän haluaa kannattaa järjestäytynyttä rikollisuutta sen tatuoinnin myötä”, sanoi poliisimies, joka kuuluu krp:n tiedusteluosaston järjestäytyneen rikollisuuden seuranta -nimiseen ryhmään.
”Onko hän osa järjestäytynyttä rikollisuutta? Kyllä, jos tarkasti tulkitaan asiaa. Sellainen henkilö, joka tatuointi tai muu julkisesti näkyvä - on se sitten paita tai huppari tai muu vastaava yllänsä - kulkee julkisesti ja esittelee sitä, niin kyllähän hän tuo vähintään mielipiteensä julki eli on tämän jengin kannattaja ja sen puolella.”
”Hän tietää tuollaisen tatuoinnin ottaessaan, mitä se tarkoittaa, ja tietää myös, että sillä hetkellä puolensa valitsee eli niin sanotusti erkanee kaidalta tieltä ainakin jonkin verran. Kuuluuko kaikki Helvetin enkelien kannattajat myös järjestäytyneeseen rikollisuuteen, niin sen päättäköön kukin itse”, kertoi krp:n edustaja, jolla oli oikeudessa puhuessaan totuudessa pysymisvelvollisuus."
Jos KRPn omat poliisit itse KERTOVAT julkisesti jonkun kuuluvan heidän mielestään epäiltyihin rikollisiin, niin on ihan turha porata että miksi joku vuotaa jotain tietoja?!
Vai väittääkö Taapero että poliisin olisi pitänyt VALEHDELLA OIKEUDESSA?!
- Totuuden kertominen
Mika Salo on jättänyt rikosilmoituksen, jossa hän syyttää poliisia törkeästä kunnianloukkauksesta.
"Vaadin välitöntä nimeni puhdistamista ja lainmukaisia toimenpiteitä kyseisiä henkilöitä vastaan", Salo kommentoi.
Salo sanoo olevansa tietoinen nimensä rekisteröinnistä, koska lausunto asiasta löytyy erään oikeuskäsittelyn nauhoituksesta.
"Varsinaisesta rekisteristä minulla ei ole tietoa, onko siellä ollut minun nimeäni vai ei. Minulla on ainoastaan nauha oikeudesta, jossa minut leimataan rikolliseksi", Salo sanoo.
"Minulla on todistajana toimineen poliisin todistus, jossa hän julkisessa oikeudenkäynnissä sanoo, että nimeni nimi on siellä listalla. Ne ovat salaisia asioita", Salo painottaa.
Kai poliisinkin pitää puhua totta oikeudessa vai mitä?- 200000 rekisterissä!
Taapero voivottelee:
"On valitettavaa, että joku on tämän suullisesti vuotanut. Kyllä tämä varmaan yritetään selvittää, koska periaatteessa kysymys on virkavirheestä. Mutta suullisten tietojen ulospäin antamista on aika vaikea tutkia, kun on olemassa tämä lähdesuoja"
Miten pihalla se on? Eikö se tajua että Salo on saanut sen tiedon JULKISESTA OIKEUDENKÄYNNISTÄ, eikä siitä että joku olisi varsinaisesti vuotanut jutun?!
"Kun puhutaan salaisesta rekisteristä, niin sen tiedot ovat silloin salaisia. Tähän ei liity mitään kommentoitavaa", sanoo keskusrikospoliisin päällikkö Rauno Ranta. Hän ei suostu sen enempää vahvistamaan kuin kiistämäänkään, ovatko Mika Salon tiedot olleet rekisterissä.
"Mielestäni tatuointi tai keskustelu tai tuttavuus jengiläisten kanssa ei ole riittävä syy. Kyllä myötävaikuttaminen rikokseen tarkoittaa jotakin muuta", Paatero sanoo
Ilmeisesti Taaperon mielipiteellä ei ole väliä kun niistä huolimatta ihmisiä rekisterihin lisäillään ilman riittäviä perusteita?
Poliisin salaisessa tiedustelurekisterissä on Taaperon mukaan ainakin 200 000 nimeä!? kaikkia näitä ja heidän tuttaviaan salakuunnellaan?
Siksikö vakoilusoftien tekijät kävivät kesäkuussa Suomessa markkinoimassa vakoilusoftiaan poliisille? Siksi poliisi ruinaa kokoajan lisää märärahoja, jotta saavat ostettua maailman parhaat NSAnkin käyttämät urkintaohjelmat? - v.tt. turpaan
Katotaan ketä ne siellä oikeudessa uskoo? Siinä se on suomalaisen poliisin rehellisyys, jos sitä koskaan olikaan?
- Rikosilmoitus tehty
Rikosilmoitus kunnianloukkauksesta on tehtynä aamuun mennessä, asiasta raivostunut Salo sanoi eilen.
Rikoskomisario Juha Laaksonen vahvistaa, että Salon asianajaja on jättänyt poliisille tiistaina tutkintapyynnön. Laaksonen ei kerro tarkalleen, mitä tutkintapyyntö koskee.
- Voin vahvistaa, että tutkintapyyntö kohdistuu poliisimieheen. Asia etenee niin, että tapaus ohjataan nyt suoraan valtakunnansyyttäjänvirastolle, joka aloittaa tapauksesta tutkinnan.
Kauankohan esitutkinta kestää? Kestääköhän yhtä kauan kuin Annelin poliiseista tekemä esitutkinta? Eli ei mitään kiirettä...
- Mitä väliä
Onhan siellä kerrottu syykin, että on kannatustatuointi. Kun tuo liivijengi harjoittaa paljon laitonta toimintaa, niin ei kai se mikään ihme ole jos tuollaisen rikkaan nimi on laitettukin listalle. Eihän se vielä mitään merkitse, mutta jos jossain yjteydessä tulisi ilmi jotain epäilyttävää niin olisi tuokin tieto valmiina.
En itsekään usko, että olisi sekaantunut mihinkään laittomaan, ainakaan kovin vakavaan, mutta eihän kenestäkään tiedä. - Noottia tulee
Taaperokin on vihdoin päässyt perille mistä Salo jutussa on kyse..
Taaperon mielestä KRP:n Salo-lausunto "käsittämätön"?!!
"Poliisiylijohtaja Mikko Paatero pitää käsittämättömänä lausuntoa, jonka keskusrikospoliisin jengiasiantuntijan väitetään antaneen käräjillä entisestä formulakuljettajasta Mika Salosta.
Paatero sanoo STT:lle, että asiasta keskustellaan varmasti KRP:n kanssa."
Miten se ei nyt käsitä vieläkään mitä se KRP-jeppe oikeudessa sanoi?
Ei sen nyt niiin käsittämätöntä pitäisi olla ;) - Turmeltuneet polisit
Poliisin epäiltyjen rekisteristä on löytynyt useita mahdollisesti sinne kuulumattomia nimiä, kertoo tutkinnanjohtaja, valtionsyyttäjä Juha-Mikko Hämäläinen.
Valtionsyyttäjän johtama tutkijaryhmä teki kesän aikana useita testihakuja poliisin epäiltyjen tietojärjestelmään.
Etsintöjen perusteella on syytä epäillä, että kynnys kirjata ihmisen nimi epäiltyjen rekisteriin on liian alhaalla.
Tässä vaiheessa on kuultu tutkinnassa noin kymmentä ihmistä rikoksesta epäiltynä. Nimikkeenä koko vyyhdessä on virkavelvollisuuden rikkominen.
No onko mikään ihme että sinne kirjataan kummin kaiman kaveritkin, kun se on salainen eikä kukaan saa tietää ketä kaikkia siellä on?
Kun joillekin antaa absoluuttisen vallan tehdä mitä tykkää, nehän tekee!
Valta turmelee aina ja absoluuttinen valta turmelee absoluuttisen varmasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216845Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562333- 1471887
- 871281
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981085Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.91981- 72980
- 33863
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon159796