Jeesus on sovittanut syntimme ja Isä antanut Poikansa jotta meillä on anteeksiantamus synneistämme ja nimemme myös elämänkirjassaan uskon ja suun tunnustuksen kautta varmuudella.
Katsotaan ettei kukaan riistä pois kruunuamme pyrkien meidät riistämään Jeesuksen yhteydestä. Jeesus on hyvä paimen, maailman palkkapaimenen etsivät omaansa ja jokainen ihmisenä saamme turvata Jeesukseen.
Katsotaan ettei kukaan riistä pois kruunuamme pyrkien meidät riistämään Jeesuksen yhteydestä. Jeesus on hyvä paimen, maailman palkkapaimenen etsivät omaansa ja jokainen ihmisenä saamme turvata Jeesukseen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kaikkien valheiden Jeesuksesta olevan antikristillistä ja jopa pelkäksi profeetaksi väkevässä eksytyksessä voidaan Jeesusta tunnustaa muttei Herraksi ja Jumalan Pojaksi ja syntiemme Sovittajaksi, sillä paha vihaa armoa ja totuutta Jeesuksesta.
Kiitetään Isää Jeesuksen nimessä siitä tärkeimästä asiasta eli nimestämme Herran Jeesuksen elämänkirjassa ja veden ja Hengen kautta saadusta hyvästä Jumalan lapseudesta ja veren kautta saadusta anteeksiantamuksesta. Halleluja!
antikristuksen hengestä on se, että kieltää Isän Jumalan ja Pojan Jeesuksen, samoin kieltää Jumalan Hengen voiman ja Jeesuksen sovituksen Golgatan ristin veren ja haavoitetun ruumiin kautta. Jeesus on Pyhä Uhrilammas mutta myös Juudan Leijona, sillä tuomionsa tulevat koko maailmaan ja lähestyvät vuosi vuodelta.
Hyvä tuntea Raamatussa olevat profetiat tästä Herran päivän kohtaavasta sukupolvesta ja Israelista ja Jerusalemista ja kaikesta muustakin niinkuin on annettu Ilmestyskirjassa ja muissa pyhissä profetioissa. Kiitetään Isää Herran nimessä.
Totisesti nyt tarvitaan ymmärrystä, että mistä lähteestä mitäkin tulee, sillä jäljittelijöitä on runsasti liikkeellä.
sillä Isä Jumala ja Poika Jeesus ja Totuuden Henki vaikuttaa hyvää elämää ja totuudellista tulkintaa Raamatusta ja rakkaus on se tärkein tunnusmerkki, mutta ei ole mitään ihmisten mielistelyä vaan totuudellista pyhitystä.
keskustella itseni kanssa eri nimimerkeillä viikosta toiseen, vaikka kukaan ei koskaan lue tai kommentoi kirjoituksiani mitenkään.
Sinäkö minulle tulet lukeman lakia? On paljon hiljaisia lukijoita, jotka saavat Jumalan sanaa täältä ja pelastus on todennäköisempää kuin atte ateistilla.
Puhut niin kuin pitääkin, asiaa Raamatusta.
sillä on Herra ja opetuksensa mukaan tekeminen ja sen esilläpitäminen myös on rakkautta Jeesusta kohtaan. Iloitaan siitä, että meistä levitetään moninaisia valheita, sillä näinkin Jeesus opetti, tietysti ollaan surullisia noiden valheenlevittäjien sielun huonosta tilasta, sillä ovat sidotut siihen huonoon parannuksen tekemättömyyden tähden.
Rakastetaan Jeesusta palavasti eikä vain puolinaisesti. Jeesus on hyvä paimen ja tekemämme synnit anteeksiannetaan kun vain tahdomme parannusta tehdä ja palavaa rakkautta saamme anoa ihan päivittäin Jeesusta kohtaan ja antaa runsaasti ja ylivuotavaisesti myös ja maailma sitä tarvitsee sillä Jumalan tuomiot lähestyy ja yhdestäkin parannuksen tekevästi taivaassa Isän enkelit iloitsevat ja mekin saamme iloita. Tässä on hyvä Jeesuksen todistajan tie.
kaita tie ja vaikka ristiämme kantaen saamme seurata Jeesusta, niin on ainoa hyvä tie silti ja varmuudella vie perille ja saamme vastustaa syntiä ja maailmallisuutta ja valheita ja kaikkea huonoa ja verille asti tehdä vastarintaa kuten on opetettu Raamatussa. Varotaan eksymästä erilaisiin valheellisiin opintuuliin ja pidetään Jeesuksen sanoja hyvänä elämänä ja Herran Hengen vaikuttaminen, kuten ovatkin.
Kiitetään Isää Jeesuksen nimessä aina vaikka olosuhteet olisivat millaiset tahansa. Ei eksytä mihinkään lahkoon eikä muihinkaan tämän pimeän ajan virtauksiin.
Jeesuksesta ja Jumalan valtakunnasta ja Raamatun hyvästä ilmoituksesta, toki tarvitsemme Jumalan Hengen opetuksen tässä kaikessa ja annetaan jokaiselle anovalle Jeesuksen nimessä.
halleluja!