Olin esimieheni kanssa työmatkalta palaamassa Kaakkois-Suomesta Helsinkiin. Ajoimme yleisessä työstä-paluu ruuhkassa Porvoon keskustan lävitse vievää joelle viettävää pääkatua, kohti siltaa. Äkkiä moottori sammui. Ohjasin kadun reunaan.
Avasin konepellin katsoakseni voisinko jotakin tehdä - ei mitään vinkkiä. Yhtäkkiä vieressäni seisoi mies, joka sanoi kuulleensa autoni moottorin sammumisen sanomansa mukaan toisella puolella katua ja edelleen miten hän voi kuulla yhden auton moottorin sammumisen iltaruuhkassa.
No mies näytti puolaa ja sanoi: ’Katso tuon puolan sivussa on pieni kondensaattori, siinä on vika. Kun otat sen ja menet huoltoasemalle saat sieltä uuden ja kun kiinnität sen auto käynnistyy taas’. No irrotin kondensaattorin ja kun käännyin katsomaan oli mies hävinnyt. Olimme kadun varressa korttelin keskikohdalla siitä ei Usain Boltkaan olisi ehtinyt kadota näkymättömiin. Siis – kuka hän oli – enkelikö?
Kun tulin kauempana takanapäin olevalle huoltoasemalle seisoi siellä mies pitäen ovea auki kuin odottaen minua. Menin sisään ja hän sulki, siis lukitsi oven, sanoen olevan sulkemisaika klo 18. Kello oli pari kolme minuuttia yli 18.
Kiinnitin kondensaattorin paikalleen ja auto käynnistyi. Jatkoimme matkaa Helsinkiin ja kotiin.
Enkelikö taas asialla, se on ainoa mahdollinen selitys joka tilanteeseen sopii. Niin kai se on, että enkelit ilmestyvät useimmin aivan tavallisen ihmisen hahmossa? (1. Ms. 18:2)
Enkelit ovat palvelevia henkiä Jumalan tahdosta
4
242
Vastaukset
- pii paa-autokuski
Tässä siis näkee sen, mitä "jumalaan" uskominen teettää. Psykoosia!
kaikki nykyajankaan läkkeet ei auta näin vakavaan sekoiluun!!! - Hullu?!
Pii paa-autokuskin kannattaisi varmaan hiukan perehtyä ihmisen hermojärjestelmään ja aika-avaruuden todelliseen luonteeseen, ennen kuin lähtee todellisuutta tyrmäämään. :)
- enkelinkosketus578
Olen lukenut paljon eri uskovien kertomuksia enkeleistä. Ne voivat todellakin ilmaantua ihmisiltä vaikuttavina, mutta kokemuksia on taivaalla lentävistä ja melko kaukana olevista Jumalan lähettämistä enkeleistä, joiden sanoma on ollut selkeä. Tärkeää on muistaa, että enkelit ovat Jumalan lähettämiä palvelijoita, joita ei saa missään tapauksessa palvoa. Rukoileminen enkelin kohtaamiseksi on kyseenalaista. Enkeleitä lähetetään ihmisten nähtäviksi ja kuultaviksi erityistilanteissa. Kuitenkin valtava määrä enkeleitä ympäröi meitä ja valvoo "asioiden kulkua"....kodeissa, autoissa...He käyvät myös taistelua pimeyden ameijoita vastaan ja osaltaan johdattavat ihmisiä tilanteisiin, joissa voivat tehdä uskonratkaisuja. Heidän tehtävänsä on ehdottoman tärkeä. Mielestäni aloittajan kertomus muistuttaa hyvin paljon useiden ihmisten kokemuksia. On erityistä armoa saada tällainen konkreettinen uskon vahvistus.
- ei todellista
Kyllä se vaan on niin, että ei ne enkelit todellisia ole, ne on vain ihmisten ajansaatossa luotu luulo ja uskomus niiden olemassaoloon. En uskaltais alkaa puhuun esim. psykiatrille enkeleistä. Näkyjä toki ihmiset näkee, siitä ei pääse mihinkään, moni näkee pieniä vihreitä ukkoja ym...mitä ne sitten on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501999
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3081191Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83999- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 52809
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701