Tuntuu että ei mitään negatiivistä koska silloin moni laittaa sen rasismin piikkiin. Näinhän ei asi oikeasti ole.
Jos lehdessä juttua humalassa tehdyistä väkivaltarikoksista Suomessa ja maininta että Somalialaista alkuperää olevia tässä listassa ei ole yhtään on asia "positiivinen" heidän kannaltaan.
Mutta jos toisessa jutussa mainitaan että suurin osa työikäisistä Somaleista asuu sosiaaliturvan varassa on juttu "negatiivinen" heidän kannaltaan koska uutinen herättää veronmaksajien keskuudessa paheksuntaa. Paheksuminen ei ole rasismia, eikä myöskään yleistäminen sillä jos tietyn ryhmän valtaosa elää tai käyttäytyy tietyllä tavalla niin tällöin voidaan asia yleistää.
Jos lehdessä juttua humalassa tehdyistä väkivaltarikoksista Suomessa ja maininta että Somalialaista alkuperää olevia tässä listassa ei ole yhtään on asia "positiivinen" heidän kannaltaan.
Mutta jos toisessa jutussa mainitaan että suurin osa työikäisistä Somaleista asuu sosiaaliturvan varassa on juttu "negatiivinen" heidän kannaltaan koska uutinen herättää veronmaksajien keskuudessa paheksuntaa. Paheksuminen ei ole rasismia, eikä myöskään yleistäminen sillä jos tietyn ryhmän valtaosa elää tai käyttäytyy tietyllä tavalla niin tällöin voidaan asia yleistää.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ovat nätin värisiä, ;o)
pieniä artikkeleita.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomen somaleilla moniavioisia liittoja/1135252005119
Tämä on hyvä artikkeli mutta jätetään kertomatta miksi 46% Somalialaisista naisista on yksinhuoltajia. Niin he meidän lakiemme mukaan yksinhuoltajia paperilla mutta he eivät ole. Monella Somalimiehellä on Suomessa useampi "vaimo". Nämä jalkavaimot asuvat lapsineen omissa asunnoissaan ns. yksinhuoltajina jotta saadaan kupattua valtiolta lisäneliöt asuntojen muodossa sekä kaikki mahdolliset tuet. esim Norjassa on tehty paljon ratsioita vastaavíin feikki "yksinhuoltajien" asuntoihin. Kummasti sieltä aina löytyy ex-miehen hygienia tarvikkeista lähtien. Kyseessähän on törkeä petos kun huijatut summat nouset yli 10.000 euroon, tämä summa tulee kasaan jo muutamissa kuukausissa.
Koska Poliisi ja muut viranomaiset rupeavat tekemään ratsioita? Oikeasti yksinhuoltaja Somaleita maassa on kourallinen ja loput harjoittavat pitkään ja suunnitelmallisesti käsikirkoitettua petosta.
Alla klippi Norja TV:stä, Ratsia.
http://www.youtube.com/watch?v=0bIwIQANjbs
"Suomessa on paljon musliminaisia, jotka asuvat yksin lapsineen. Tilastokeskuksen mukaan 46 prosenttia somalialaista alkuperää olevista äideistä on yksinhuoltajia, kun suomalaisäideistä yksinhuoltajia on 18 prosenttia. "
Norjassa pidätettiin 100 Somalia juuri tuosta,törkeästä petoksesta.
Mutta asiassa lienee väärinkäsitys, kulttuurillinen erehdys.
Somaleista saa ainakin kirjoittaa sen että he kunniakkaasti pani ainakin 3000 kristittyn muijan paksuksi.
Samoin tosimiehen äidin!
Tosimiehen äitiltäkin leikattiin esinahka. Siis lapsena juuri ennen kuin se tapasi muslimin. Epätietoisuus isästä (siis onko isä ja äiti vai kaksi isää ja onko toinen tai molemmat isistä muslimeja) on tehnyt miehestä "tosimiehen".
Kohtele kuninkaallisia olemalla nöyrä alamainen.
Jos haluat kirjoittaa jyrkästi ja arvostella niin kirjoita pressasta, se ei haittaa, Sauli ei välitä.
Jos joudut ryöstön uhriksi, älä muista tuntomerkkejä, olet muutoin rasisti.
Nopeammin täältä poistetaan tosiasiat Saulista, kuin rasistiset huutelut sompuista.
Somalit eivät esimerkiksi raiskaa. Somalit eivät myöskään puukota toisia ihmisiä. Somalit eivät myöskään käytä yhteiskunnan rahoja, vaan tekevät ahkerasti työtä.
Tämmöisiä totuudenmukaisia asioita saa kertoa.
Laki ei kiellä,-joten olisit suluttanu "totuudenmukaisia asioita " -ja samoin myös muut verbit .
Anna palaa Franck. Saathan sä puhua mitä huvittaa. Niinhän nekin tekee.
"Mitä Somaleista saa kirjoittaa rikkomatta lakia? "
Ei ainakaan mitään todenmukaista.
Puhu mitä haluat, se on oikeutesi mielipiteeseen. Turha olla lammas ihmiskauppaa tekevien virkamiesten ja poliitikkojen vuoksi. Heillehän maksetaan palkkaa somalien kuljetuksista ja järjestelyistä. Ilman somaleita he olisivat työttömiä.
Äkkiseltään sitä ei kelaakkaan millainen orkesteri pyörii tän sirkuksen ympärillä. Poliisinkin määrärahoista menee hirveä siivu pelkkiin tulkkauskuluihin.
Ei mitään. Jo pelkästään sana somali kaikkien muiden kuin kukkahattujen kirjoittamana on kuitenkin aina tkirjoitettu rasismi mielessä. Somaleista saa vain ajatella jotakin, ei tuoda mitään julki.
Så somalier er fredet folkegruppe????
Somalialaisten mielestä kaikki somalit ovat kohdanneet rasismia suomessa !
He eivät harrasta suomalaisia kohtaa rasismia, vaan vaativat vain oikeuksia.
Ja suomessa jokainen suomalainenkin luulee olevansa rasisti koska ei voi sietää näitä parasiitteja tapoineen jotka ovat valovuosien päässä kulttuuristamme.
Tässä moni suomalainen menee vikaan eikä oikeasti olekaan rasisti sillä suurimmalla osalla ei mitään sitä vastaan että suomeen muuttaa työtätekeviä saksalaisia, brittejä tai ruotsalaisia.
95% SUOMALAISISTA EI OLE RASISTEJA. 100% SUOMALAISISTA INHOAA MAAHANMUUTTAJIA JOIDEN TYÖMORAALI ON LUOKKAA NOLLA JA JOTKA ELÄVÄT YHTEISKUNNAN VAROILLA VUODESTA TOISEEN EIVÄTKÄ MYÖSKÄÄN INTEGROIDU KULTTUURIIMME.
oli aikoinaan osuva pilakuva, joka sopii nykysuomeenkin.
Siinä sudet säätävät lain, jonka mukaan lampaiden on kiellettyä puhua susien hampaista.
Hei suomes on niinku demokratia ja sehä tarkoitta sitä että:
Kolme sutta ja lammas äänestää yhdessä mitä tänään syötäisiin...
> Norjassa pidätettiin 100 Somalia juuri tuosta,törkeästä petoksesta.
> Mutta asiassa lienee väärinkäsitys, kulttuurillinen erehdys.
Suomessa ainakin täytyy pidättäytyä tällaisista tutkimuksista. Suomessa asuvat Somalit ovat rehellistä työtä tekevää porukkaa. Suomen Somalit ei sossuapua ilman perusteita noetele.
Törkeää kiihottamista kansanryhmää kohden edes epäillä tällaista asiaa.
Toi tään paltan valvoja on aina paikalla on poistannut kymmeniä
viestijä ihan tuolta välistä
vaimaan suurin käyttäjä
Jeesuksesta ei voi kun toi poistaja savotoi
Somaleista saa kirjoittaa ja puhua samoja asioita, mitä ihmisistä yleensäkin.
Suomessa ei ole varsinaisesti pakolaisongelmaa, on vain somaliongelma.
Yleensä hyvä ohjenuora on katsoa mitä lainsäätäjät tai viime kädessä millä sanankäänetillä tuomarit puhuvat muista etinisistä ryhmistä:
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2013/08/1789472/hovioikeuden-selvitys-tuomarit-heittavat-rasistista-herjaa---juhlissa-kouritaan-naisia
MTV3 Uutisten mukaan:
"Varsinainen parikymmensivuinen selvitys on määrätty salassa pidettäväksi, mutta MTV3:n uutiset sai haltuunsa kaksisivuisen yhteenvedon. Teksti on erittäin yllättävää, jopa hätkähdyttävää kaikessa karuudessaan.
Selvityksen mukaan Helsingin hovioikeudessa esiintyy epäasiallista kielenkäyttöä.
- Tämä ilmenee rasistisina vitseinä sekä erilaisina vähemmistöjä koskevana alentavana kielenkäyttönä. Tällaista esiintyy istuntojen tauoilla ja päätösneuvotteluissa sekä muissa työntekoon liittyvissä tilanteissa. Näissä yhteyksissä saatetaan käyttää halventavaan sävyyn ilmaisuja kuten ”neeke**, ”ryss*”, ”j**alainen” tai ”h*mo” yms, selvityksessä todetaan.
Epäasiallista kielenkäyttöä esiintyy selvityksen mukaan "varsin laajasti" hovioikeudessa."
Huomatkaa "Varsin laajasti" Ei siis mikään yksittäistapaus.
Lisäksi Oikeusministeri ilmoitti, ettei se aio ryhtyä toimenpiteisiin asiassa. Myös Oikeuskansleri ilmoitti jättävänsä jutun tutkimatta.
Tästä voi vetää sen johtopäätöksen, että jos hovioikeuden tuomarit näin nimitelevät ja oikeuskansleri ei asiaan puutu niin mikä estää työpaikoilla nimittelemästä samoin kuin korkeat oikeusoppineet.
Sehän on vähän kuin brändimaine tuotteella, tuollainen kansanryhmän maine. Vietnamilaiset ehtivät saada ahkeran maineen aikoinaan, niin eipä välillä vallinnut korkea työttömyyskään heidän keskuudessaan tuota mainetta pilannut.
Somalian kansalaiset (joita toki on vähän Suomessa) tekevät keskimäärin täällä saman verran rikoksia kuin muutkin ulkomaalaiset. Somalian kansalaisilla ei tosin ole mahdollisuutta samanlaiseen rikosturimiin kuin Viron kansalaisilla. Viron kansalaiset (joita maassamme on melko runsaasti, jos verrataan ulkomaalaisryhmiin yleensä) tekevät n. kaksinkertaisesti rikoksia nuppia kohti kuin ulkomaalaiset keskimäärin. Lähde: tilastokeskuksen rikostilastot.
Voisi siis ajatella ainakin rikostilastojen valossa, että vielä Suomen kansalaisuutta vailla olevat somalit ovat keskimääräisiä ulkomaalaisia maassamme.
Tuttumies menee kohta vankilaan, oppii siellä ainakin tavoille.
Somalitaustaisia on lähes 20.000 ja lisääntymis tahti on 3.4 kertaa korkeampi kun valtaväestöllä. Työikäisistä ansiotyössä on alle 20% ja tästäkin porukasta ei tuki-työllisiä alle 10% eli niin sanotusti oikeissa töissä.
46% Somalinaisista on yksinhuoltajia mutta oikeasti jalkavaimoina, 99% näistä harjoittaa pitkään jatkettua törkeää petosta. Asunnot ja tuet revitään "yksinhuoltajina" vaikka yksinhuoltajia näistä on vain kourallinen. Norjassa järjestetyissä ratsioissa jo sadat ovat jääneet kiinni näistä petoksista. Odotellaan ratsioita täälläkin, jonkin verran näitä jo tehty mutta julkisuuteen näistä ei vuoda mitään.
Hyvin, hyvin rikollista porukkaa. Muista että vääräuskoisilta saa varastaa eli häpeää nämä ei tunne.
No somaleista pitää tietysti kirjoittaa vain positiivista, ettei saa rikossyytettä. Esimerkiksi että somalialaiset ovat keskimääräistä korkeammin koulutettuja, he ovat kauniita ja terveitä, he käyttäytyvät todella sivistyneesti, ja että he ovat ahkeria maamme rakentajia. Eivät pelkää työtä, eivätkä kielen opettelua.
Näistä sanoista minunkin pitäisi saada iso rahallinen palkkio ja tunnustus vähemmistövaltuutetttu Eeva Bideeltä, toki myös apulaisvähemmistövaltuutetun virka voisi kiinnostaa palkan takia.
Saako käyttää samoja sanoja kuin Hovioikeuden Tuomarit? Siis
"halventavaan sävyyn ilmaisuja kuten ”neeke**, ”ryss*”, ”j**alainen” tai ”h*mo” yms, "
Olisihan se liikaa vaadittu, että suomalaiset hyväksyisivät ns. purematta kaikki puheenaolevien ihmisten erikoiset tavat ja sen, että he ovat suurimmalta osalta veronmaksajien elätettävänä ilman mitään vastahyödykettä. Sellainen vaatimus on täysin vastaan ihmisen normaalia selviytymisviettiä. Pitää pystyä ajattelemaan asia myös päinvastoin eli, että suomalaiset olisi vuosikaupalla jonkin toisen valtion rasitteena.
Olisi edes niitä öljyrahoja, kuten Norjalla, eikä valtiolla velkaa, niin ainakin taloudellisessa mielessä asia olisi toisenlainen.
Olemme kovaa kyytiä Kreikan tiellä tällä menolla, joten jotain pitäisi tehdä, ei kaikkia asioita voi korjata pelkillä verojen korottamisella, jos rahavirtoja ulkomaille ei myöskin pienennetä. Jos tällaisista asioista esitettyja mielipiteitä sanotaan rasismiksi, on se vähän liian kaukaa haettua ja aiheetonta.
Somalit ei puukota, ryöstä ytai raiskaa ketään Suomessa. Se on vain törkeää panettelua. Suomalaiset sen sijaan kaatuvat puukko kädessään kävelevän somalin päälle ja telovat siinä itsensä tai kompastuvat esim. kadun kanttikiveen ollessaan kaivamassa lompakostaan vaikka parkkimittariin kolikoita. Siinä jos lompakko lennähtää lähellä kävelevän somalin luo niin minkäs sille voi. Suomalaiset muijat taas kun ovat puskassa kusella ja pyllähtävät siitä pesuksilleen ja saman aikaan paikalle sattunut somali kompastuu kengännauhoihinsa ja kaatuu naisen levällään olevien jalkojen väliin. Ja sitten muka syytetään somalireppanaa raiskauksesta. Tuomioistuinten tulisi ehdottomasti tuomita vain ja ainoastaan suomalaiset tällaisissa tapauksissa ja määrätä somaleille äkillisen säikähdyksen aiheuttamasta stressireaktiosta kunnon vahingonkorvaukset.