secciläinen

sec5666

Paljonko veroa joutuu maksamaam jos tuon saksasta -88 sec mersun ja laitan suomen kilpiin?

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsi herääääää

      ei paljon mitään, mutta sitten alkaa rahan meno kun pidät sitä ajossa ja hengissä.

      • Hyvän jos löytää

        niin ylläpito on halpaa tai ainakin kohtuuhintaista. Se hyvä vaan ei ole ihan halpa Saksassakaan. Tuonikäinen on sillälailla riskaabeli ostos ettei sitä saa vielä moneen vuoteen museorekisteriin ja totuuden nimissä eihän se ole mikään hyvä talviautokaan. Ruostuukin melko helposti, hankalistakin kohdista ilman ensimmäisinä vuosina tehtyä suojausta. Sitähän ei yleensä Saksassa ole tehty. Kuivassa ja lämpimässä tallissa säilytys alkaa olla tuonikäiselle elinehto. Jo pelkkä pakoputkiston hinta saattaa yllättää mutta normaalit kulutusosat (jarruosat, iskarit ym) ovat sentään kohtuuhintaisia. Jakopään ketju venyy ja ohjurit katkeilevat. Vaihto vaatii malttia jos meinaa itse tehdä kunnolla. Bensaa kuluu varsinkin kaupungissa mutta maantiellä voi selvitä kevyellä kaasulla alle 10 litran kulutuksella. Tuollaisen auton omistaminen vaatii jo tietynlaista luonnetta joten nuorisoautoksi kuminpolttoon se on väärä valinta. Hienohan se tietty on hyvinpidettynä ja huollettuna.


    • halvalla menee

      Veroa menee 2500-2600 ekua. Halpa ostos

    • SEC 560

      About 1000-3000€:n menee veroja. Paskaa ei kannata roudata tänne pohjolaan, niitä on jo Suomi pullollaan. Mahdollisimman hyväkuntoinen ja alkuperäinen kantsii tuoda.

      Lompakkopuoli kannattaa olla kunnossa, mikäli aiot ajella. Kulutus kaupunkipyörityksessä 15-20l/100 km. reilummalla kaasujalalla kunnon bensakrematorio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      104
      4041
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      55
      2266
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1591
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      5
      1014
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      824
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      20
      784
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      117
      778
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      752
    9. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      748
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      49
      738
    Aihe