NATO-laivasto tulee vierailulle Helsinkiin isolla joukolla viikonloppuna 18.-19.9.
NATO-laivasto 18.9. Helsinkiin
Tietovuoto
6777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
rannikkotykistö asentamaan sakaramiinoja.
Hornetit sinne törmäilemään. Kumma, mikä meteli nyt syntyisi, jos varsovanliiton veneet olisi päästetty tänne, mutta kun naton purkit päästetään, niin ei mitään. On siis hyvä kuulua johonkin liittoutumaan, mutta pitäisi muistaa sanoa, että liittoutuminen sinänsä ei ole paha asia. Ben Z:n mukaan Neuvostoliiton asiat vaikuttivat Suomen sisäpolitiikkaan. NATO:n ja EU:nko asiat ei vaikuta?
Mitä vouhkaamista normaalista asiasta. Laivastovierailut ovat jokapäiväistä toimintaa, on ollut jo kymmeniä vuosia. On käynyt laivoja niin USA:sta, kuin neukuista. Eilenkin näytti olleen neljä sotalaivaa Ruotsista Turun satamassa. Omat purkkimme käyvät myös jatkuvasti ulkomailla. Ja lentonäytöksissä on ollut Naton ja USA:n iskuvoimaa näytillä vuodesta 1995 lähtien. Ennen tätä maagista vuosilukuahan ulkomaiset sotilasesiintyjät tulivatkin lähes poikkeuksetta, etenkin ennen 1990, Neuvostoliitosta. Ai niin, mutta silloinhan me oltiin itsenäisiä. Onko ihan uutta asiaa hihhuleille?
Ei, kyllä se tiedettiin, että ennen vuotta 1995 oltiin itsenäisiä.
Aivopestyt eurohihulit ja "meitä natottaa" -natokiimaiset hörhelöt eivät tiedä, miten vakava asia on pyytää maahan vieraita joukkoja.
NATO vierailee täälläkin. Onhan Suomi virallisestikin yhteistyökumppani.
Mutta ei jäsen. Vielä.
Parempi NATO-laivastovierailu, kuin Venäjän suuri
ja mahtava laivasto Katajanokalla.
Voisivat olla kaemminkin ja hieman suuremmalla
volyymilla...
sanoivat saksalaisia sukellusveneitä ja muuta runsaslukuista merivoimaa katsellessaan, että "noilla sitä voisi lähteä isompaakin joukkoa vastaan". Nohh, kuinka kävi?