Mahtaa tämän pakkoruotsirevohkan jälkeen olla kietenopettajilla motivaatiot huipussaan opetustyössään, kun oppilaat vapaaehtoisesti pänttäävät vapaaehtoiskieliä päähänsä. Kielten opiskelussa oppilailla tulee olemaan huippumotivaatiot ja poissa on se vanha jukuripäisyys, mikä on monia oppilaita vaivannut. Mahtaa matikan, fysiikan ja kemian opettajilla olla sitten kovemmat ajat, kun oppilaat ovatkin enemmän kiinnostuneita vaapaehtoiskielistä.
Suomesta tulee humanistien ihannevaltio ja filosofiset pohdinnat nousevat kunniaansa. Tuskin maltan odottaa tuota aikaa.
Suomesta tulee humanistien ihannevaltio ja filosofiset pohdinnat nousevat kunniaansa. Tuskin maltan odottaa tuota aikaa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Nettifennojen mielipiteitä kun lukee niin tuohon tulokseen tulee. Uusi elämä ja autuus koittaa heti kun pakkoruotsista pääsee eroon. Luulen kuitenkin, että Suomi eli muutu juuri yhtään pakkoruotsin lopettamisen ansiosta.
"Suomi ei muutu"
tuolla logiikalla ei siis kannata puuttua mihinkään epäkohtaan ?
Annetaan vai saman kähminnän jatkua, niinkö ?
Suomi nimenomaan muuttuu pakkoruotsin poistamisen jälkeen. Ilmapiiri kevenee, opinnot helpottuvat, pakkomättö vähenee, voi katsella uusia kuvakulmia elämästä ilman, että pakkoruotsi on koko ajan mörkönä mielessä.
Olen aivna varma, että kansa nauttii ja tulevat opiskelijapolvet kiittävät.
Uusi elämä koittaa heti. Jos olet valinnut rajalliselta listalta kaksi mieluisinta/vähiten epämieluista kieltä, niin opiskelumotivaatiosi on sillä hetkellä paras mahdollinen.
Autuutta saa odottaa siihen, että opiskeltu kieli pääsee käyttöön työelämässä, palveluammatissa tai kansainvälisessä kaupassa.
Onko tämä asetelma mielestäsi jotenkin huonompi siihen verrattuna, että opiskelen kielen, jota en käytä?
Meidän lapset opettelisivat innolla venäjää tai ranskaa. Ei me enää kiellettäisi opettelemasta turhaa kieltä, vaan kannustettaisiin upeisiin suorituksiin.
Sydän on meillä ehkä hieman syrjällään, että meidän Penttikö se nyt sinne Brysseliin töihin ... Voi että, kun Suomi ei nyt vaan eroais EU:sta, ettei jäis työttömäksi.
Pakkoruotsin kato edellä osoittaa, että käännös saksasta suomeen oli aika heikkoa ja ehkä tarkoituksenhakuista mutta ilmeisesti pakkoruotsinkaataja-aktivistit pitävät Hitleriä esikuvanaan. Tarkemmin ajatellen nettifennojen kielenkäytössä on paljon Hitlerin ajan paatosta.
Pakkoruotsin yhtenä arvosteluperusteena on:
Myönteinen suhtautuminen ruotsinkieleen ja kulttuuriin.
Vaikka osaat täydellisesti pakotetun oppiaineen, sinua rankaistaan koska mielipiteesi on opettajan mielestä väärä. Millainen korkeakoulu voi rankaista väärästä mielipiteestä? Sellaisia korkeakouluja on vain diktatuureissa, Suomi on sellainen maa.
Vain diktatuureissa edellä kirjoitti juuri sillä paatoksella mikä oli tyypillistä Hitlerin aikakaudella.
Mielummin paatoksella kuin pakotuksella. Kirjoittamani paatos on ollut tyypillistä 1700, 1800, 1900, 2000 -luvuilla.
Mitä vikaa on paatoksessa? LOL. Kaverilta on eväät täysin syöty, mees kotio kasvamaan.
Onko sulla asiat kunnossa. Minulla ainakin on enkä raivoa tapahtui pakkoruotsilla mitä vaan. Järki on parempi konsultti kuin hermojen romahtaminen.
Onko tuo totta!? Onko muka tuo yksi arvosteluperuste?
JOS tuo on totta, niin se on kyllä eduskuntakyselyn paikka.
Kaikkeen olen vuosien aikana tottunut täsäsäsvekokratiassa, mutta tuo alkaa olla jo liikaa.
Suomalaisuuden halventaminen on mennyt niin pitkälle, että minä hyväksyisin jo radikaalimmat toimet asian korjaamiseksi.
Kaveri sekoilee kaikissa selityksissään. Onko sinulla ainuttakaan päälausetta ja ajatusta? Ketä kiinnostaa raivoamisesi tai asiasi? Ei ketään. Ei maailma lopu ankkalammikkoon!
Kyllä on. Pyydä arvosteluperustelut ja suoritusvaatimukset. Näin on Turussa, kehtaavat sanoa sen ääneen.
Anna nyt vähän periksi, koska hulluja vastaan ei kannata riehua. Suorita tutkintosi loppuun vai pelottaako sinua valmistuminen ja kenties töihin meneminen.
Se on totta, että maailma muuttuu, kun lähtee mukaan maailman menoon ja silloin voi jopa pakkoruotsi jäädä mielestä pois ainakin vähäksi aikaa.
Maailma muuttuu, kun sitä muutetaan. Vääryys poistetaan ennenmin tai myöhemmin, hyvällä tai voimalla. Kosto voi olla suloinen, ehkä emme unohdakaan mitä olemme saaneet vääryydellä kokea. Kaikki se on mahdollista. Mahdollisuus on myös vastapuolella. Jotkin asiat pysyvät kansakunnan muistissa sukupolvia, vielä voiton jälkeenkin. Kenen on vastuu...
Kuka katsoo sivusta
Et sinä tuolla laskelmoivalla näennäismaltilisuudella pysty peittämään törkeätä käytäntöä.
Kieliaineen arvosteluun ei kuulu MIKÄÄN muu kuin itse kielen osaaminen. Ainakaan länsimaisessa demokratiassa.
Mutta tämä svekokratia on poikkeus ja se pitää tuhota hinnalla millä hyvänsä.
Turhaa uhoa. Ei tuolla pakkoruotsin poistolla vielä hirveästi maailmaa muuteta. Puhut kielistä kielinä mutta näköjään liität ainakin ruotsin kieleen hirveitä patoutumiasi. Sinä puhut törkeästä käytännöstä kiihkossasi mutta 40 vuotta on mennyt hyvinkin rauhallisessa merkeissä. Mutta kaikesta saa törkeätä, jos niin haluaa.
"Ei tuolla pakkoruotsin poistolla vielä hirveästi maailmaa muuteta."
Sen verran Suomessa kuitenkin maailma muuttuisi, että englannin ja ruotsin taitamisen tilalle olisi tiedossa englannin ja sen rinnalla nykyisen pakkoruotsin sijasta joko saksan, ranskan, venäjän, espanjan, ruotsin, viron, jopa kiinan tai jonkin muun tarjolla olevan kielen taitajia. Jälkimmäista kielellistä monipuolisuutta tavoittelevat vapaan kielivalinnan kannattajat. Sitä tavoitetta nettisvekot jaksavat irvistellä ja siitä moittia nettifennoja.
Todellakin 40 vuotta on Suomelta mennyt rauhallisesti hukkaan pakkoruotsin vuoksi.
Hevosta ei voi pakottaa juomaan eikä suomalaista oppimaan ruotsia. Ei riitä että selitetään että historiallisista syistä olisi hyvä osata vähän ruotsia koska ennenkin kartanonherrat puhuivat ruotsia ja piiat ja rengit olivat pakotettuja opettelemaan edes alkeet ruotsista.
Sekään ei tunnu motivoivan nuoria kun sanotaan että ei sitä koskaan tiedä vaikka joudut muuttamaan Ruotsiin niin on hyvä kaiken varalta opetella maan kieli.
Niin ja vielä tämä kansainvälistyminen. Jos Suomi aikoo pärjätä globaalistuvassa maailmassa niin pitää osata kieliä. Ruotsinkielihän on maailmankieli ihan koko Ruotsissa, he he.
Onneksi meidän suomenkielisten ei enää tarvitse katsella ns. suurta maailmaa ruotsinkielen kokoisen avaimenreiän läpi, vaan voimme heti siirtyä englannin kielen kautta suoraan sille alueelle, missä muutkin ovat.
Englanti on lingua franca - ja pakkoruotsi on suomenkieliselle lähinnä riesa.